Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

 

KonteneryTajlandia jest jednym z krajów Azji południowo-wschodniej, wciąż jeszcze o dość taniej sile roboczej, a jednocześnie dynamicznie rozwijającym się, posiadającym zaplecza wielu fabryk produkujących najróżniejsze produkty. Tutaj mają swoje fabryki światowe koncerny z różnych branż, jak i ogromna rzesza rodzimych wytwórców, wytwarzająca przeważnie towary na eksport. Jakość towarów z Tajlandii jest relatywnie dobra w porównaniu do tego, co sądzi się najczęściej o towarach w Azji. Kraj ten już we wcześniejszych latach, zanim światowy eksport zdominowały Chiny, był obecny we współpracy światowej i otwarty na inwestycje obcego kapitału.  Posiada dobre zaplecze do produkcji wielu dóbr, i w wielu przypadkach przoduje w rankingach światowego eksportu.

To tutaj produkują takie firmy jak Canon, Nikkon, Toyota, Honda, GAP, Nike, Triumph Nestle i wiele innych. Tajlandia jest producentem produktów wysokiej klasy i jakości od sprzętu kuchennego i tekstyliów do kandyzowanych owoców i sprzętu elektrycznego. Jest również sławna ze względu na zdrowe i przyjazne środowisku naturalne produkty: szampony ziołowe, kosmetyki do pielęgnacji cery, olejki aromatyczne robione według kilkusetletnich recept.

Tajlandia eksportuje sprzęt klimatyzacyjny, sprzęt telekomunikacyjny, komputery i ich części, radioodbiorniki, półprzewodniki, elektronikę konsumpcyjną, gumę i produkty z gumy (kauczuk naturalny, odzież gumowa, artykuły higieniczne i farmaceutyczne z gumy, opony i dętki gumowe, żywice), samochody i części samochodowe, metal, odzież, bieliznę i tkaniny bawełniane, gotowe artykuły spożywcze (ryby i skorupiaki, warzywa przetworzone, tytoń) i produkty pochodzenia roślinnego (ryż, kawa, mąka inna niż pszenna, kwiaty, owoce tropikalne, pieprz).

Biznes międzynarodowyGospodarka Tajlandii oparta jest  na rolnictwie i górnictwie. Eksploatuje się rudy cyny, wolframu, antymonu, manganu, a także złoża gazu ziemnego i węgla brunatnego. Użytki rolne stanowią 41% powierzchni. Uprawia się: ryż, kukurydzę, maniok, kauczukowiec, jutę, bawełnę, trzcinę cukrową, soję, palmę kokosową, banany, ananasy, tytoń.

Głównymi partnerami handlowymi są: Japonia, Stany Zjednoczone, Chiny, Singapur.

Według danych Departamentu Promocji Handlu Ministerstwa Handlu Tajlandii, PKB tego kraju wyniosło 180 bilionów dolarów w 2007. 9,2% jest tworzone przez rolnictwo, 38,7% - przez produkcję przemysłową, 13,9% - przez handel hurtowy i detaliczny, 38,2% przez inne usługi. W 2007 wartość eksportu wynosiła 163 biliony dolarów (stopa wzrostu 25%), a wartość importu wynosiła 152 biliony dolarów (stopa wzrostu – 18%). Wartość nadwyżki handlowej wyniosła więc 11 bilionów dolarów. W strukturze eksportu 78% zajmują dobra finalne, najczęściej wysoko przetworzone, a 20% eksportu konstytuują produkty rolnicze. W strukturze importu przeważają surowce i dobra pośrednie – 41%, a 28% importu stanowią środki trwałe.

Wartość tajskiego eksportu w 2007 wynosi 163 miliardy dolarów, dla porównania polski eksport - od 120 do 130 miliardów dolarów. Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wynosi 18 miliardów dolarów, a w Tajlandii 15 miliardów dolarów. Dane te wskazują, że rynek polski i tajski są stosunkowo podobne jeśli chodzi o ich rangę i potencjał wzrostu. Z drugiej strony, w strukturze tajskiego handlu dominują dobra głęboko przetworzone - jest to lepsza struktura handlu niż w Polsce. Jednak dość poważnym powodem utrudnień eksportu do Tajlandii jest ochrona celna rynku tajskiego, w tym szczególnie wysokie cła na produkty rolne - 60%.

Transport statkiemChcąc zająć się eksportem do Tajlandii należy sprecyzować koszty frachtu lub tranzytu i ewentualnego przeładunku w Niemczech – posługując się incoterms .

Tajlandia prowadzi dość aktywną kampanię na rzecz promowania swoich firm, produktów i usług. Prężnie działa tutejsze Ministerstwo Promocji i Handlu , organizowane są częste targi w Bangkoku, na których można zawiązać partnerskie kontakty do późniejszej współpracy.

Program wystaw w Bangkoku można zobaczyć na stronie Thaitradefair.com .

Na tej stronie znajdziemy szczegółowe opisy procedur eksportowych dla różnych produktów z Tajlandii, a tutaj katalog firm z Tajlandii zainteresowanych eksportem.

Dla polskich przedsiębiorców kraj ten jest przyjaznym otoczeniem do rozwoju współpracy, choć szukając  tutaj towarów nie należy się nastawiać na najtańsze i niskiej jakości produkty. One pochodzą najczęściej z innych rejonów Azji.

W Tajlandii istnieje szeroko rozwinięta sieć firm świadczących usługi w zakresie obsługi, takich jak pośrednictwo przy transakcjach, usługi wysyłkowe zakupionych towarów, sprawdzanie odpowiedniej dokumentacji do odpraw, kontrola towarów na miejscu. Jest to bardzo ważne prowadząc firmę w Polsce, jeśli nie zna się lokalnych zwyczajów, czy lokalnego języka. Ważny w biznesie jest też czas, więc warto odpowiednio zdywersyfikować go tak, aby skutecznie prowadzić wszelkie sprawy jednocześnie kontrolując swoje przedsiębiorstwo w Polsce.

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Szukam chętnych na wyjazd w kwietniu

Ja z kolei z żoną zrobiłem sobie w zeszłym roku podróż życia do Azji i zahaczyliśmy między innymi o Tajlandię. Na szczęście sytuację...> Czytaj więcej
Autor: Morgani - 7/03/2018 | 10:25

samochody, nasze samochody

Słuchajcie, moi kochani, wiem, że mój wątek niespecjalnie wiążę się z tematyką forum, ale może mi pomożecie. W każdym razie będę...> Czytaj więcej
Autor: Morgani - 7/03/2018 | 10:20

Tłumacz polsko-angielski do rozmów

Cóż, do takich rozmów to jest już konieczna umiejętność komunikowania się w języku angielskim na naprawdę poważnym, profesjonalnym...> Czytaj więcej
Autor: Morgani - 6/03/2018 | 13:15

Pytanie o obóz językowy

Słuchajcie, moje koleżanki i koledzy z forum, ponieważ chciałam się dowiedzieć, czy Waszym zdaniem warto posyłać 13-latka na zagraniczny...> Czytaj więcej
Autor: Morgani - 6/03/2018 | 13:10

Polacy mieszkający w Tajlandii na stałe?

Ja mieszkałem w Tajlandi, w ogóle na Dalekim Wschodzie przez dwa lata, jednak o ile wakacyjne pobyty były całkiem sympatyczne, to nie wytrzymałabym...> Czytaj więcej
Autor: Morgani - 20/02/2018 | 14:41Obecnie nie ma więcej zdjęć