Tajowie w Polsce, dluzszy pobyt

Dla Tajów mieszkających w Polsce, tajskich restauracji, organizacji związanych z Tajlandią, a także sprawami organizacyjno-prawnymi związanymi z pobytem Tajów w Polsce.

Tajowie w Polsce, dluzszy pobyt

Postprzez smolny1 » niedziela, 14 cze 2015, 07:21

Pierwsze kilka miesiecy, to pewnie zejdzie na fali fascynacji nowosciami, ale wiem po sobie, ze po jakims czasie (u mnie to byl prawie rok) czlowiek zaczyna tesknic za swoim. W naszym przypadku mysle, ze bedzie krocej, jako, iz moja zona juz byla w Polsce (2 wyjazdy, w sumie 3 miesiace) i stad pytanie:

1. Tajskie produkty spozywcze
- szczegolnie, ryz. Pamietam, ze pierwszy raz jak sprobowalem Tajskiego ryzu to roznica byla duza, mozna kupic w Polsce taki ryz ?
- Przyprawy do curry, chilli, lemon grass, imbir itp. ? Z gatii mysle, ze problemu nie bedzie w Tajlandii jadlem zupy zakrapiane gatii zamiast smietana, wiec w Polsce tez mozna smietany zamiast gatii uzywac.

2. Swiatynie Buddyjskie w Polsce ?

Pozdrawiam
smolny1
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek, 30 kwi 2010, 07:51

Tajowie w Polsce, dluzszy pobyt

Postprzez somtam » niedziela, 14 cze 2015, 09:03

co to jest gatti?
somtam
 
Posty: 180
Dołączył(a): czwartek, 24 mar 2011, 07:27

Tajowie w Polsce, dluzszy pobyt

Postprzez smolny1 » niedziela, 14 cze 2015, 11:54

Gatti to smietana kokosowa
smolny1
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek, 30 kwi 2010, 07:51

Tajowie w Polsce, dluzszy pobyt

Postprzez krzysztof s » niedziela, 14 cze 2015, 13:35

- śmietanka jest trudniej dostępna, ale jest mleczko kokosowe jest powszechne - różni się zawartością tłuszczu (czyli ilością dodanej wody), śmietanka zawiera 22-24% tłuszczu, mleczko poniżej... oczywiście w puszce lub tertrapak... szukaj takiej, która ma jak najwięcej tłuszczu (jak najmniej wody) - takie co mają 17-18% są bardzo dobre... śmietanką mleczną tego nie zastąpisz, jak dla mnie to tajska masakra kulinarna :lol:
- ryż trudno znaleźć - trzeba kupować różne i próbować; z ryżem na sypko jest mniejszy problem, z ryżem na klejąco większy (trzeba próbować ryże do sushi,,); dostępny jest klejący makaron ryżowy...
- przyprawy w większości są, nawet świeże/mrożone (np. w "Kuchnie Świata"), nie ma niektórych - np. ostatnio kupowaliśmy w Tajlandii (przez e-bay) sproszkowaną fermentowaną rybę ;)
- nie ma np.: duriana, niedojrzałych i twardych papaji i mango, kokosy są niedobre, mango dojrzałe niesmaczne, tylko raz udało mi się kupić mangostan :( , czasem bywa liczi (zjadliwe)...
- nie ma w Polsce żadnej świątyni terravada...
krzysztof s
 
Posty: 400
Dołączył(a): sobota, 17 paź 2009, 12:12

Tajowie w Polsce, dluzszy pobyt

Postprzez somtam » niedziela, 14 cze 2015, 16:24

dzieki:), nie wiedzialam, ze TO sie tak nazywa :roll:
Ale nie wpadlabym na pomysl , zeby nasza smietana miala byc zamiennikiem dla coconit milk .
Po pierwze primo, ucieka nuta kokosu , ktora to tajskie jedzonko mocno podkreca, a wrecz jest nieodzowna, pozatym mleko kokosowe jest weganskie , zero laktozy :D :D :D .
W Gdansku, w Kuchni Swiata 500ml -bardzo dobre, tajskie mleko , kosztuje 9,-zl.
somtam
 
Posty: 180
Dołączył(a): czwartek, 24 mar 2011, 07:27

Tajowie w Polsce, dluzszy pobyt

Postprzez krzysztof s » niedziela, 14 cze 2015, 17:24

to po tajsku (dziś dowiedziałem się od mojej żony :lol: ), gatti (na początku coś pomiędzy "g" a "k", ale bardzie "G"), ton neutralny (wznoszący oznacza olej kokosowy :roll: )...
ja kupuje akurat mleczko kokosowe w "Piotr i Paweł", chyba 8 zł za 17% tłuszczu.... trzeba uważać na te tanie (np. 12%), sama woda lub tzw. "light"... istota mleczka (kremu kokosowego) jest smak i tłuszcz, a one "technologicznie" są powiązane...
Smacznego :D
krzysztof s
 
Posty: 400
Dołączył(a): sobota, 17 paź 2009, 12:12


Powrót do Tajlandia w Polsce

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron