Wszystko o wizach do Tajlandii

Tutaj proszę zadawać pytania dotyczące atrakcji turystycznych w Tajlandii, hoteli, przejazdów, co i gdzie zobaczyć i tak dalej.

Wszystko o wizach do Tajlandii

Postprzez Milosz » niedziela, 15 sty 2012, 00:49

Jak sprawa ma się z ważnością wizy? Czy termin ten obejmuje tylko 1 wjazd czy wszystkie?
Milosz
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek, 6 sty 2012, 15:06

Wszystko o wizach do Tajlandii

Postprzez somtam » niedziela, 15 sty 2012, 08:38

ups, trudne ... Twoje PYTANIE ;)
somtam
 
Posty: 180
Dołączył(a): czwartek, 24 mar 2011, 07:27

Wszystko o wizach do Tajlandii

Postprzez krzysztof s » poniedziałek, 16 sty 2012, 17:01

Czym innym jest wiza, a czym innym prawo pobytu.

Poniżej próba wyjaśnienia oraz cd wyjaśnień dla Miłosza - viewtopic.php?f=11&t=474 (wiza na pół roku)

Wiza turystyczna jest ważna 90 dni od wydania i na jej podstawie masz prawo wjazdu do Tajlandii w tym terminie (TYLKO prawo wjazdu, a nie pobytu). Max ilość wjazdów na jednej wizie jest uzależniona od wniosku, który składasz na tą wizie (każdy jest płatny). Max ilość na jedną wizę to 4 wjazdy. Prawo do pobytu i jego maksymalny czas są określone w stemplu otrzymanym na granicy lub urzędzie imigracyjnym. W przypadku wizy turystycznej (w trakcie jej ważności) przy każdym wjeździe do Tajlandii otrzymujesz stempel na 60 dni pobytu. Ostatni wjazd musi być przed datą określającą ważność wizy ('enter before", która to wynosi 90 dni od wydania wizy).
Symulacja z przykładowymi datami:
1. Składasz wniosek o wizę 31 marca . 1 kwietnia odbierasz paszport z wizą ważną do 30 czerwca. Przykładowo na 3 wjazdy.
2. 2 Kwietnia lądujesz w TH. Miła Pani lub Pan pogranicznik, jak ma gorszy humor, to poprosi Cię o okazanie biletu lotniczego z datą wylotu najpóźniej za 60 dni.... Następnie dostajesz stempel uprawniający Cię do pobytu na 60 dni (a w sumie po analizie stempli w moim paszporcie okazało się że na 59 dni Tajowie mają jednak inną matematyką :roll: ), czyli dokładnie do dnia 31 Maja.
3. 31 Maja opuszczasz Tajlandię dowolnym przejściem granicznym i powracasz, załóżmy, tego samego dnia. Dostajesz stempel uprawniający Cię do pobytu do dnia 29 Lipca.
4. Twoja wiza wygasa dnia 30 Czerwca, więc 29 Czerwca ponownie opuszczasz Tajlandię i tego samego dnia powracasz. Otrzymujesz stempel z możliwością pobytu do 27 Sierpnia. (nie musisz opuszczać Tajlandii 29 Czerwca, gdyż masz prawo pobytu do 29 Lipca, ale dzięki temu zyskujesz jakby dodatkowy miesiąc...)
5. 27 Sierpnia musisz opuścić Tajlandię. Nie masz już wizy turystycznej. Możesz powrócić np. na tzw. "stempel" bez wizy, ale dostaniesz pobyt na miesiąc i musisz wykosztować się na bilet lotniczy. Alternatywą jest jednorazowe przedłużenie pobytu w urzędzie imigracyjnym, które kosztuje 1900 THB (tym razem dokładnie na miesiąc, a nie 30 dni), czyli do 27 Września.

27 Września wylatujesz z Tajlandii, czyli byłeś niecałe 6 miesięcy (bez 5 dni). Są jeszcze inne sposoby wizowe na taki okres (wiza edukacyjna, kombinowanie wizy turystycznej z wjazdami "na stempel" itd..), ale ten sposób wydaje mi się najbardziej efektywny i najtańszy na 5-6 miesięcy...

pozdro :)
krzysztof s
 
Posty: 400
Dołączył(a): sobota, 17 paź 2009, 12:12

Wszystko o wizach do Tajlandii

Postprzez Milosz » poniedziałek, 16 sty 2012, 17:22

Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie tematu, teraz wszystko wiem i będę przygotowany, dziękuję.
Milosz
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek, 6 sty 2012, 15:06

Wszystko o wizach do Tajlandii

Postprzez valdivaldi » wtorek, 17 sty 2012, 15:17

krzysztof s czy mógłbyś rozwinąć trochę bardziej temat dotyczący wizy edukacyjnej ?

Pzdr.
valdivaldi
 
Posty: 74
Dołączył(a): czwartek, 1 wrz 2011, 16:25

Wszystko o wizach do Tajlandii

Postprzez krzysztof s » wtorek, 17 sty 2012, 19:53

Sprawa prostsza do wyjaśnienia niż wiza turystyczna, więc no problem :D
Wiza edukacyjna, zwana studencką, czyli "Non-Immigrant ED Visa"... na takiej wizie można przesiedzieć w LOS kilka lat, bez uciążliwych visa-run za granicę.... Podstawowym warunkiem jest opłacenie min. rocznego kursu w szkole (najczęściej z góry). Najtańszy będzie kurs języka tajskiego (ok. 25 tys. THB), angielski jest droższy; można też iść do szkoły tajskiego gotowania, boksu, buddyjskiej, thai-chi, jakiejś innej, ale nie znam kosztów... Szkoła musi być certyfikowana przez Ministerstwo Edukacji, a najlepiej w miarę renomowana (bo jak ministerstwo odbierze certyfikat szkole, to student straci wizę, bez zwrot kosztów za szkołę). Generalnie do szkoły trzeba chodzić (możliwe kontrole z ministerstwa), ale w przypadku języka można też robić kurs przez Skype (np.). Jeśli robiłeś kurs tajskiego, to urzędnik przy przedłużaniu wizy może przeegzaminować.
Sama procedura wizowa:
- składasz wniosek i opłatę w szkole (osobiście lub np. zdalnie z PL)
- po ok. 4 tygodniach dostajesz ze szkoły odpowiednie dokumenty (tzw. list z ministerstwa)
- idziesz do dowolnego konsulatu tajskiego na całym świecie (poza Tajlandią - jeśli jesteś w TH musisz wyjechać), składasz wniosek o wizę dołączając wspomniany "list". Otrzymujesz ową wizę. Koszt 1900 THB.
- wjeżdżasz do TH, Otrzymujesz stempel na 3 miesiące. Po czym ochoczo pakujesz tornister i wędrujesz do szkoły (zwykle 4 godziny na tydzień)...
- po 3 miesiącach udajesz się do miejscowego urzędu imigracyjnego w celu przedłużenia pobytu o kolejne 3 miesiące. Koszt 1900 THB. I tak już będzie zawsze, czyli co każde trzy miesiące... do końca naszego świata…
- jeśli jednak chcesz w tym czasie wyjechać z Tajlandii i powrócić tak, żeby nie stracić wizy ED, to trzeba niestety udać się w tym celu do urzędu imigracyjnego (specjalnie lub przy okazji przedłużania pobytu). Jednorazowe pozwolenie na wyjazd/wjazd („RE-ENTRY PERMIT”) kosztuje 1000 THB (ważne 3 miesiące, czyli 90 dni). Wielorazowe (ważne jak powyżej) kosztuje 3 albo 5 tys. (nie pamiętam).
- musisz co 90 dni, jeśli w tym czasie nie opuściłeś Tajlandii, zrobić tzw. raport 90-dniowy (jakby obowiązek meldunkowy). Krótki formularz tylko, albo jak wysyłasz pocztą, to też ksero paszportu. NIESPODZIANKA: to jest gratis :)
- po 12 lub15 miesiącach (chyba zależy od szkoły, ja miałem na 15), ponownie opłacasz roczny kurs i wszystko tak samo… again and again…
Mam nadzieję, że wszystko jasne :roll:
Pozdr.
krzysztof s
 
Posty: 400
Dołączył(a): sobota, 17 paź 2009, 12:12

Wszystko o wizach do Tajlandii

Postprzez valdivaldi » wtorek, 17 sty 2012, 20:52

Wszystko jasne dzięki

Pzdr.
valdivaldi
 
Posty: 74
Dołączył(a): czwartek, 1 wrz 2011, 16:25

Wszystko o wizach do Tajlandii

Postprzez valdivaldi » środa, 18 sty 2012, 10:39

Panie krzysztofie s czy istnieje strona w necie gdzie można zweryfikować która ze szkół np języka angielskiego tajskiego, gotowania, boksu, buddyjskiej, thai-chi, czy jakiejś innej ma przyznany certyfikat no i czy ma odpowiednia renomę, bo mozna opłacić z góry kurs za rok a później wtopa i rozczarowanie - ostrożności nigdy za wiele.

Pzdr.
valdivaldi
 
Posty: 74
Dołączył(a): czwartek, 1 wrz 2011, 16:25

Wszystko o wizach do Tajlandii

Postprzez krzysztof s » środa, 18 sty 2012, 12:35

Prawdopodobnie istnieje możliwość weryfikacji certyfikatu, ale nie interesowałem się tym głębiej, więc nie wiem :?: Może ktoś inny na tym forum odpowie :?:
Co do renomy szkoły, to można poczytać np na dużych forach anglojęzycznych. Np na thaivisa są tysiące wpisów na ten temat. Ludzie także ostrzegają się, jak coś jest podejrzane. Renomowane szkoły językowe, to m.in.: Pro language, Language-Express, Walen i kilka innych. Różne szkoły oferują też różne metody nauczania, a każda szanująca się oferuje darmową lekcję pokazową. Ja osobiście chodziłem do Walena i niedługo zaczynam tam następny kurs.
krzysztof s
 
Posty: 400
Dołączył(a): sobota, 17 paź 2009, 12:12

Wszystko o wizach do Tajlandii

Postprzez capricorna » środa, 18 sty 2012, 20:43

Witam wszystkich,
mam nadzieję że nie zaśmiecam forum ale nigdzie nie znalazłam szerszej informacji i w pewnym sensie to miejsce jest moją ostatnią deską ratunku.
Mianowicie, wybieramy się ze znajomymi w luty w celach turystycznych do Tajlandii. Zachęceni informacją o zniesieniu wiz niespecjalnie zaprzątałam sobie tym głowę. Nie wiem kiedy dokładnie niemniej na stronie ambasady Tajlandii w Polsce została zamieszczona informacja, że oprócz paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy, biletu powrotnego potrzebne są środki finansowe wysokości 10 000 Bath-ów na osobę. Podczas poprzedniego pobytu świetnie się w naszym przypadku sprawdziły zwykłe karty płatnicze i wypłaty z bankomatów, nigdzie nie mieliśmy żadnych problemów dlatego tak samo planowaliśmy finansowanie podróży i tym razem. Czy w związku z tym wymogiem mamy mieć przy sobie w gotówce taką kwotę lub jej równowartość w innej walucie (euro lub dolary), czy wystarczy deklaracja że się taką kwota dysponuje. :?:
Może to trochę głupiutkie pytanie ale trochę mnie zaniepokoiła ta informacja.

Z góry dziękuje za jakiekolwiek wskazówki.
Pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
capricorna
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa, 18 sty 2012, 20:12

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pytania o turystykę w Tajlandii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

cron