Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Silny kurs tajskiej waluty

Analitycy z Banku Kasikorn ostrzegają w tym tygodniu, że baht może się umocnić do Bt29 za dolara.

W warunkach gospodarczych głęboko  dotkniętych wojną handlową między USA i Chinami oraz globalnym spowolnieniem, oczekuje się dalszego wzmocnienia bahtu, osiągając 30,50 Bt do dolara amerykańskiego do końca roku, Kobsidthi Silpachai, szef badań rynków kapitałowych w Kasikornbank powiedział ł, że do końca przyszłego roku może wzrosnąć do 29,20 Bt 29,30 i 29,30 Bt.

Było to spowodowane wieloma czynnikami, z których pierwszy polegał na tym, że wojna handlowa USA-Chiny nadal będzie deprymowała globalną gospodarkę. Szansa wejścia recesji w globalnej gospodarce w przyszłym roku wynosi obecnie 26 procent i może doprowadzić do napływu kapitału na subskrypcję tajlandzkich obligacji.

Drugim czynnikiem jest duża możliwość, że międzynarodowe agencje ratingowe Moody's Investors Service i Fitch Ratings podniosą rating kredytowy państwa Tajlandii z potrójnego B plus do A minus (BBB + do A-) w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zauważył, że rynek wycenia nadchodzące uaktualnienia kredytu, ponieważ stopa swapów ryzyka kredytowego tajlandzkich długów była niższa od stawki pobieranej za rating BBB +.

Po trzecie, wysoka nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Tajlandii, łączny wynik dochodów z turystyki, spadek importu i niskie inwestycje krajowe nadal będą stanowić podstawę silnego bahtu.

Powiedział, że nadwyżka w tym roku wyniesie 34 miliardy dolarów. Oczekuje się, że tajski wzrost gospodarczy wzrośnie o 3,5 procent w czwartym kwartale, podczas gdy wzrost w trzecim kwartale szacuje się na 2,7 procent.

Przewiduje się, że tajska gospodarka wzrośnie o 2,8 procent przez cały rok. „Rządowe pakiety bodźców, w tym program„ Jedz, rób zakupy i wydawaj ”, pobudzą gospodarkę w ostatnim kwartale” - przewiduje.

Wojna handlowa między USA a Chinami i Brexit w dużej mierze zdeterminowałyby kierunek globalnej gospodarki. Niepewność co do stosunków handlowych i porozumienia w sprawie Brexitu doprowadziła wiele banków centralnych do złagodzenia polityki w celu wzmocnienia gospodarki, ale ich działania byłyby rozwiązaniem tymczasowym i nie mogłyby w pełni zrekompensować prawdziwych reform gospodarczych.

Inwestycje na tajlandzkim rynku akcji nie odnotują dużej aktywności w czwartym kwartale, ponieważ inwestorzy zwracają uwagę na obligacje ze względu na powolny wzrost gospodarczy, powiedział jednak, wskazując jednak, że inwestycja w niektóre akcje przynosi wyższe zwroty niż obligacje. Inwestorzy musieliby zatem starannie dobierać akcje.

Rezerwa Federalna USA ma ponownie obniżyć stopę procentową w przyszłym tygodniu, a kolejne dwie obniżki zostaną wprowadzone w 2020 r. ”- dodał.

Powiedział, że komitet polityki pieniężnej Banku Tajlandii obniży stopę procentową o 25 punktów bazowych do 1,25 procent w tym roku.