Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison


Przepisy w Tajlandii często stanowią wiele niespodzianek dla obcokrajowców przybywających tu na krótki, bądź dłuższy okres czasu. Często nie są one zbyt precyzyjne, a ich egzekwowanie jest dość płynne, co może Polakom akurat  jest powszechnie znane, lecz i tak sprawia często kłopoty w zrozumieniu. Wiele osób pozostających w Tajlandii spotyka się z problemem dokładnego zrozumienia wielu spraw codziennych, dotyczy to zakładania firmy, podjęcia pracy, zakupu nieruchomości, czy innych spraw prawnych.


Wizy


Tajska wiza w paszporciePierwszym z takich tematów jest sprawa wiz, czy pobytu na terenie Tajlandii. Sprawy wiz zostały już opisane w rozdziale wizowym oraz w dziale Na stałe.

Pobyt w Tajlandii na dłuższy okres można uzyskać na podstawie wizy rodzinnej, biznesowej, pracowniczej, lub edukacyjnej (oraz kilku innych np. dla mnichów Buddyjskich). Komplet dokumentów można przygotować samemu, a następnie udać się do urzędu imigracyjnego na terenie, gdzie się zamieszkuje, albo skorzystać z pomocy pośredniczących firm prawniczych. W wielu przypadkach  skorzystanie z takiej pomocy dużo ułatwia sprawę, gdyż przebicie się samemu przez biurokrację urzędów może wymagać wielu wizyt i frustrację. Dzięki pomocy specjalisty wiele spraw, które na pierwszy rzut są niemal niemożliwe do załatwienia, można przejść dość sprawnie. W Bangkoku w biurze imigracyjnym jest dość dużo interesantów, zatem czas spędzony jednorazowo do ubiegania się o swoją sprawę to około pół dnia. W innych miejscowościach jest krótszy, ze względu na mniejszą liczbę oczekujących. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy prawnej, trzeba być ostrożnym i wybierać odpowiednie firmy. Tak jak w każdej usłudze, tak i w tej bywają oszuści, którzy nie tylko nic nie załatwią, ale wezmą pieniądze, a czasem i paszport.

Wyrobienie wizy pracowniczej jeśli otrzymało się legalne zatrudnienie, czy związanej z nauką nie stanowi większego problemu, gdyż kiedy otrzymamy odpowiednie dokumenty od firmy łatwo samemu załatwić wszystkie sprawy. Często też większość spraw załatwiana jest przez pracodawcę.


Zakładanie firmy lub działalności gospodarczej w Tajlandii


Tajska Izba Inwestorów przygotowuje świetne publikacje dotyczące wszystkich przepisów istotnych dla osób chcących założyć działalność gospodarczą w Tajlandii. Najnowszą wersję po angielsku można ściągnąć tutaj. Poniżej przedstawiamy orientacyjny opis najważniejszych kwestii, jednak przed podjęciem jakichkolwiek decyzji należy zasięgnąć więcej informacji u ekspertów.


Zgodnie z obowiązującymi w Tajlandii przepisami, możliwe jest prowadzenie firmy przez obcokrajowca lub zagraniczną firmę na zasadzie:

  • wyłącznej własności,
  • firmy o charakterze partnerskim (joint – venture),
  • spółki z o.o.

Jak podaje Tajska Izba Inwestorów najpopularniejszą formą prowadzenia działalności przez obcokrajowców jest spółka z o.o.

Biznes w TajlandiiChcąc utworzyć firmę z wyłączną własnością należy:

Tekst niebawem

Chcąc utworzyć firmę joint – venture należy:

Tekst niebawem


Chcąc utworzyć spółkę z o. o. należy spełnić następujące warunki:


- przedstawić opinię siedmiu promotorów;
- przygotować specjalne memorandum o wejściu na rynek;
- zwołać zebranie statutowe;
- zarejestrować spółkę;
- uzyskać zgodę od urzędu podatkowego.

Działalność spółki powinna być zgodna z przepisami wewnętrznymi, a przede wszystkim z kodeksem cywilnym i handlowym oraz wymogami finansowymi. Rozliczenia finansowego spółki dokonuje się raz do roku w celu przedstawienia ich urzędowi skarbowemu. Sugeruje się korzystanie z firm doradczo – prawnych przy prowadzeniu firmy, aby pewniej móc poruszać się wśród tajskich przepisów.

Nad rozpoczętą inwestycją nadzór sprawuje Ministerstwo Przemysłu, w oparciu o ustawę o przedsiębiorstwach. Również Ministerstwo Przemysłu dokonuje odpowiednich przeglądów i weryfikacji jeżeli chodzi o spełnianie przez zakładane przedsiębiorstwo odpowiednich kryteriów bezpieczeństwa oraz wymogów w sferze ochrony środowiska. Tajlandia przestrzega również międzynarodowych umów i zobowiązań w zakresie praw związanych z własnością intelektualną, takich jak patenty, znaki towarowe czy prawa autorskie, chociaż egzekwowanie ich pozostawia sporo do życzenia.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Tajskiej Izby Inwestorów.

Tutaj możemy ściągnąć dokument "Cost of doing business in Thailand 2009" (po angielsku) przygotowany przez Izbę. Znajdziemy w nim koszty zakładania firmy, opłaty wizowe, średnie zarobki w różnych sektorach oraz wiele innych przydatnych informacji dla zainteresowanych zakładaniem firmy w Tajlandii.

Zwyczaje w biznesie

 

Interesy w TajlandiiW tym dziale opisujemy zwyczaje szczególnie istotne w prowadzenie działalnośći biznesowej w Tajlandii. Bardziej ogólne informacje o tajskiej kulturze i zwyczajach znajdziecie tutaj.

Tajskie słowo ‘ngan’ oznacza zarówno pracę jak i zabawę. Skłania to do szczególnego podejścia Tajów do wykonywanych zadań. Nie lekceważąc powierzonych im obowiązków potrafią łączyć przyjemne z pożytecznym. Z tego względu także w biznesie nawiązują bliskie oraz serdeczne kontakty i zdecydowanie łatwiej pracuje im się w gronie bliskich przyjaciół, co wynika z zakorzenionego w ich tradycji kultu wspólnoty. Nie sposób zrozumieć ich zachowania nie wspominając o “sanuk”, tzn. zabawie - aspekcie, który najlepiej charakteryzuje ten naród. Tajowie zazwyczaj mało myślą o tym, co przyniesie jutro, a do wszystkiego podchodzą w beztroski sposób. Najczęściej powtarzaną frazą jest ‘mai pen rai’ - 'nie martw się'! Tym niemniej, Tajowie potrafią ciężko pracować i szczycić się nienagannymi manierami. Warto pamiętać, że w kulturze Tajlandii panuje inne rozumienie pojęcia ‘sukcesu’. Dla Tajów dobrze prosperująca firma to przede wszystkim firma, w której uśmiech gości na twarzy zarówno właścicieli jak i pracowników.


Powitanie

Tajowie tradycyjnie nie podają sobie ręki, ale wykonują gest nazywany w ich języku „Wai”, składając dłonie przy twarzy i lekko się kłaniając, przez co okazują sobie także respekt i szacunek. „Wai” wykonuje się zarówno w stosunku do przedmiotów jak i ludzi. Osoba młodsza powinna najpierw wykonać „wai” witając osobę starszą, podobnie jak osoba niżej postawiona w hierarchii społecznej czy biznesowej wita osobę o wyższym statusie. W sytuacjach biznesowych ogólnie przyjęte jest jednak zachodnie podawanie dłoni na powitanie.

Nie należy się dziwić, kiedy przy pierwszym spotkaniu padną typowe dla Tajów pytania: ‘Ile masz lat?’ oraz ‘Ile zarabiasz?’. Nie należy poczytywać tego jako wścibstwa, ale trzeba zrozumieć, że w ten sposób umiejscawiają rozmówcę w hierarchii społecznej, która w państwach azjatyckich ma ogromne znaczenie. Bezpieczną odpowiedzią w kwestii zarobków, jeśli nie chcemy się wdawać w szczegóły ‘zarabiam wystarczająco dużo’.


Ubiór

Poprzez sposób ubierania się Tajowie odczytują, kto przynależy do jakiej grupy społecznej. Cenią schludność i elegancję. W biurze jak i na spotkaniach biznesowych obowiązuje garnitur (dżinsy, czy inne ubranie sportowe jest źle widziane). Należy jednak unikać koloru czarnego, gdyż według tajskich zwyczajów czerń jest symbolem żałoby.


Język komunikacji pozawerbalnej

Komunikację między Tajami wzbogaca mowa ciała, którą znakomicie się posługują i odczytują. Po pierwsze może zastanawiać wszechobecny i niegasnący na ich twarzach uśmiech. Dla gości z Zachodu widok wiecznie roześmianego Taja jest czymś nienaturalnym, a wręcz nie na miejscu, ale warto się do niego przyzwyczaić.

Najczęstsze powody z jakich mieszkańcy Tajlandii się uśmiechają:

  • aby uniknąć kłopotliwego pytania,
  • aby wyrazić zadowolenie i radość,
  • aby powiedzieć "Cześć",
  • aby powiedzieć "Dziękuję",
  • aby powiedzieć "Przepraszam",
  • kiedy są zakłopotani lub zawstydzeni,
  • kiedy popełnią błąd,
  • kiedy zrobią coś niezwykłego lub niespotykanego,
  • po prostu uśmiechają się do tych, którzy wyglądają inaczej.

Po drugie należy uważać na wykonywane gesty. I tak zabronione są:

  • publiczne okazywanie uczuć,
  • kierowanie stopy w kierunku innej osoby, kierowanie stopy w kierunku wizerunku Buddy,
  • dotykanie czyjejś głowy (głowa jest najwyższą częścią ciała – dosłownie i w przenośni),
  • klaskanie, pstrykanie palcami itd.,
  • podawanie czegokolwiek lewą ręką (nawet jeżeli jesteśmy leworęczni),
  • rzucanie czegokolwiek (nawet pudełka zapałek) gdy ktoś nas prosi o podanie jakiegoś przedmiotu.

Nawiązywanie kontaktów biznesowych / Negocjacje

Biurowiec w BangkokuZarówno w Tajlandii jak i w innych krajach normalną drogą komunikacji międzyludzkiej jest mowa. Tajowie, mimo że na ich twarzach niemal nieustannie widnieje uśmiech, przy pierwszym spotkaniu bywają bardzo ostrożni. Słów używają oszczędnie, nie są wylewni, mówią tylko to, co jest konieczne. Od rozmówcy oczekują spokojnego i ściszonego tonu wypowiedzi, dużą wartością jest dla nich profesjonalizm, dokładność i rzetelność.

Choć sami nie mówią, będą zadowoleni gdy partner szczegółowo przedstawia swoją firmę, jej działalność oraz realizowane przez nią projekty. Podnosi to w ich oczach atrakcyjność przyszłego kontrahenta. Opanowani Tajowie cenią tą cechę także u współpracowników. Nadmierna gestykulacja podczas pertraktacji, podnoszenie głosu, okazywanie negatywnych emocji wytwarzają nieprzyjemną aurę i mogą być postrzegane jako brak kultury osobistej i prostactwo.

Najlepiej zdobyć przychylność mieszkańca „Krainy uśmiechu” na gruncie prywatnym. Tajowie chętniej podejmują działanie, kiedy mogą pracować w gronie bliskich i zaufanych osób. Częstym zwyczajem tego kraju są firmy prowadzone przez całe rodziny. Z tego też względu warto wejść z nimi w bliższe kontakty i nie odmawiać, kiedy zapraszają do swoich prywatnych domów.

Dobrym sygnałem we wzajemnych stosunkach jest otrzymanie trzeciego z rzędu zaproszenia na spotkanie w mniej formalnym gronie. Zazwyczaj interpretowane jest to jako zachęta do włączenia danej osoby w krąg najbliższych.


Sugestie i uwagi

  • Tajowie bardzo nie lubią krytyki bezpośredniej w stosunku do siebie, a konstruktywną krytykę przyjmują tylko od osób wyżej postawionych od nich;
  • Warto zabrać ze sobą materiały informacyjne i promocyjne własnej firmy bez wątpienia docenią profesjonalizm, z jakim zostały przygotowane;
  • Przy spotkaniach biznesowych w restauracjach płaci zazwyczaj ten, który zapraszał; w innych przypadkach koszty pokrywa najwyżej postawiony w hierarchii; zwyczajem jest pozostawianie napiwków ok. 5 - 10% wysokości rachunku (także w taksówkach i hotelach);
  • W domu mieszkańca Tajlandii należy pamiętaj o kilku zasadach:
    - przed wejściem należy zdjąć buty,
    - mile widziane są wszelkiego rodzaju drobne prezenty – Tajowie często obdarowują, ale także lubią dostawać upominki,
    - formą podziękowania za prezent jest gest „wai”,
    - dużym uchybieniem w etykiecie jest otwarcie prezentu przy ofiarodawcy,
    - tajskie potrawy je się widelcem (lewa ręka) i łyżką (prawa ręka). Nie ma potrzeby korzystania z noża, gdy w trakcie przyrządzania jedzenie dzieli się na odpowiednio małe kawałki. Przy pomocy widelca nakłada się je na łyżkę, którą następnie unosi się do ust. Do potraw z makaronu podawane są pałeczki, a dania z kleistego ryżu, pochodzące z północnego wschodu kraju, je się zawsze palcami prawej ręki. Nie należy nigdy jeść palcami lewej ręki.

Umowy i kontrakty

Podpisywanie kontraktuNawiązanie bliskich kontaktów z tajskim biznesmenem właściwie jest już gwarancją podjęcia współpracy na polu zawodowym. Zasady zawierania umów w Tajlandii zazwyczaj odpowiadają standardom europejskim. Przed podpisaniem warto przedstawić umowę radcom prawnym obu stron. Wprawdzie Tajowie, podobnie jak pozostałe narody azjatyckie, nie przywiązują tak dużej uwagi do dokumentów co Europejczycy (ponieważ dla nich znacznie ważniejsze i bardziej wiążące jest ustne zobowiązanie), niemniej wymagają tego współczesne zasady biznesowe.

Podatki w Tajlandii


System podatkowy w Tajlandii jest niezwykle rozbudowany, nowoczesny i zbliżony w rozwiązaniach do tego, jaki występuje w wielu rozwiniętych państwach zachodnich. Praktyka wykazuje, że Urząd Skarbowy (Revenue Department) jest bardzo restrykcyjny w przypadku przewinień, zaniedbań lub przypadków łamania przepisów podatkowych. Sprawy trafiają do sądów, a najniższa wymierzana kara sięga co najmniej podwójnej sumy zaległego podatku. Sciągalność zasądzonej sumy następuje w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się wyroku. Wypełnianie formularzy i zobowiązań podatkowych jest więc w Tajlandii jednym z nadrzędnych kryteriów właściwego prowadzenia działalności gospodarczej.

W Tajlandii występują następujące podatki:

1. Podatek dochodowy od działalności przedsiębiorstw (odpowiednik polskiego CIT).

Obowiązuje od 1 stycznia 2002 roku i obejmuje następujące stawki:

A) Duża i średnia firma – 30%.;

B) Mała firma z kapitałem do 5 mln baht:

  • 20 proc. gdy jej dochody roczne netto nie przekraczają 1 mln baht;
  • 25 proc. gdy mieszczą się w przedziale 1 – 3 mln baht;
  • 30 proc. gdy przekraczają 3 mln baht;
  • 25 proc. firma umieszczona na tajskiej giełdzie (SET - Stock Exchange of Thailand): jeśli jej dochody roczne nie przekraczają 300 mln baht;
  • 30 proc, a jeśli przekraczają tę sumę;
  • 25 proc. firma nie jest notowana na SET.

Firma posiadająca w Tajlandii jedynie filię, płaci oczywiście podatek tylko od działalności prowadzonej na terenie Tajlandii.

2. Podatek obrotowy – VAT

Podatki w TajlandiiObowiązuje od 1 stycznia 1992 roku. Obowiązuje ujednolicona stawka 7%. Istnieją możliwości uzyskania zwrotu tego podatku, tak dla obywateli tajskich, jak też obcokrajowców prowadzących działalność na terytorium tego kraju. W tym drugim przypadku największe szanse otrzymania zwrotu są w przypadku prowadzenia działalności o charakterze wielkotowarowym (masowym, hurtowym), oraz w przypadku realizacji międzynarodowych umów (w tym w ramach zobowiązań kredytowych lub programów pomocowych). Zwrot VAT uzyskują wszystkie przedstawicielstwa dyplomatyczne, włączając w to agendy ONZ. Wszystkie przypadki zwrotu VAT rozpatrywane są indywidualnie. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, w produkcji lub usługach, których dochody przekraczają 600 tys. baht rocznie, ale nie są wyższe od 1,2 mln baht istnieje możliwość wyboru: albo płacenie podatku VAT, albo podatku obrotowego w wysokości 1,5%.

3. Podatek od należności i przekazów (Remittance Tax)

Dotyczy tylko przekazów z filii danej firmy na terenie Tajlandii do jej głównej siedziby, gdziekolwiek ona się znajduje i wynosi 10%.



4. Podatek dochodowy od osób indywidualnych

Obowiązuje wszystkich, którzy przebywają na terytorium Tajlandii dłużej niż 180 dni. Obowiązuje sześć progów podatkowych:

  •  0 – 80.000 baht – 0%.,
  •  80 001 – 100 000. baht – 5%,
  •  100 001 – 500 000 baht – 10%,
  •  500 001 – 1 000 000 baht – 20%,
  •  1 000 001 – 4 000 000 baht – 30%,
  •  powyżej 4 000 000 baht – 37 proc.

5. Podatek od depozytów i wkładów bankowych

  •  dla osób indywidualnych – 15%,
  •  dla firm – 1%,
  •  dla fundacji – 10%.

6. Akcyza

  •  na podstawowe materiały i surowce – 1%,
  •  na produkty techniczne i maszyny – 1 - 10%,
  •  produkty gotowe – 10%,
  •  produkty wymagające specjalnej ochrony - 20%.

Polska jako jedno z blisko 40 państw ma z Tajlandią podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Więcej informacji można uzyskać na stronie Urzędu skarbowego w Tajlandii.

 

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07



Obecnie nie ma więcej zdjęć