Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

Bukowanie lotów

Serwis eTajlandia we współpracy z polską firmą eSky oferuje możliwość bukowania lotów do Tajlandii przez internet. Aby skorzystać z tej usługi, kliknij tutaj.

Karty Przylotu i Odlotu


Przed każdym wjazdem i wyjazdem z Tajlandii wszyscy obcokrajowcy zobowiązanii są do wypełnienia Kart Przylotów i Odlotów (Arrival - Departure Card). Karty te rozdawane są jako jeden komplet na pokładach samolotów oraz są dostępne bezpłatnie na każdym przejściu granicznym i lotnisku międzynarodowym przed punktem kontroli paszportowej.

Przy wjeździe do Tajlandii należy wypełnic po angielsku obie strony Karty Przylotu oraz pokazać ją razem z paszportem w punkcie kontroli paszportowej. Urzędnik imigracyjny sprawdzi ich poprawność, a następnie zatrzyma Kartę Przylotu, a Kartę Odlotu przypnie wewnątrz paszportu zszywaczem. Kartę Odlotu wypełniamy dopiero przez wyjazdem z kraju bez usuwania jej z paszportu.

Poniżej można obejrzeć i ściągnąć Karty Przylotu i Odllotu z polskimi objaśnieniami:

Karta Przylotu - strona 1
Karta Przylotu - strona 2
Karta Odlotu
Karta Przylotu - strona 1
Karta Przylotu - strona 2
Karta Odlotu



Wizy


Uwaga! W ramach promocji turystyki rząd Tajlandii zdecydował się znieść całkowicie opłatę wizową Tajska wiza w paszporcieza wizy turystyczne oraz wizy 'On-Arrival' do Tajlandii do końca marca 2011. Obecnie opłaty za wizy pobierane są normalnie.

Uwaga! Od dnia 11-go sierpnia 2011 r. obywatele Polski zostali zwolnieni z obowiązku wizowego przy wjeździe do Królestwa Tajlandii w celu turystycznym na okres nie przekraczający 30 dni (w przypadku przejść granicznych na lotniskach) lub 15 dni (na granicach lądowych).

Przekraczając granicę Tajlandii i korzystając ze zwolnienia wizowego należy posiadać:
- paszport ważny minimum 6 miesięcy w momencie wjazdu,
- bilety potwierdzające opuszczenie terytorium Tajlandii w ciągu 30 dni,
- środki finansowe na pobyt (10.000 Baht/osoba, 20.000 Baht/rodzina).
Ten warunek nie jest zwyczajowo egzekwowany.

Do niedawna wszyscy obywatele Polski potrzebowali wizy aby wjechać do Tajlandii. Najczęstszym wyborem była wiza turystyczna wyrabiana w jednej z ambasad lub konsulatów, albo wiza "On-Arrival", którą można było wyrobić na lotnisku po przylocie do kraju. Obecnie wyrabianie wizy turystycznej ma sens tylko jeśli zamierzamy przebywać w Tajlandii dłużej niż 30 dni (jeśli przylatujemy samolotem) lub dłużej niż 15 dni (jeśli przekraczamy granicę lądową). Jeśli potrzebne jest wyrobienie wizy przed przylotem, należy pamiętać, że warunki wystawiania i przedłużania wiz do Tajlandii, a także inne przepisy imigracyjną są często zmieniane, a do tego różne placówki dyplomatyczne mają dużą dowolność w interpretacji przepisów. Dlatego przed wyjazdem, informacje tu podane należy dodatkowo sprawdzić z Ambasadą Tajlandii w Warszawie.

Adres Ambasady Królewstwa Tajlandii w Warszawie to:

ul. Willowa 7, 00-790 Warszawa
Tel: (48-22) 849-2655, 849-6414, 849-1406
Fax: (48-22) 849-2630
E-mail: thaiemb@thaiemb.internetdsl.pl
WWW : http://www.thaiembassy.pl

Godziny otwarcia: 08:30 - 12:00 oraz 13.00 - 17.00, poniedziałek – piątek
Godziny składania i odbierania dokumentów wizowych: 9:00 - 12:00

Listę Tajskich placówek dyplomatycznych na całym świecie można znaleźć tutaj (po angielsku).

Pozostanie w Tajlandii dłużej niż określony czas w wyrobionej wizie będzie kosztował każdego przy wyjeździe 500 bath za każdy dzień aż do 20.000 bath. Jeśli opuszczamy Tajlandię tylko jedeń dzień za późno, zwyczajowo tej opłaty się nie pobiera. Generalnie nie jest polecane przedłużanie pobytu bez ważnej wizy, gdyż może to skutkować trudnościami przy wyrabianiu kolejnej, jeśli będzie się chciało powrócić do „kraju uśmiechu”.


Rodzaje wiz

Wyłączenie z obowiązku wizowego

Obywatele 43 krajów (w tym od 2011 roku Polski) są wyłączeni z obowiązku wizowego i mogą wjechać do Tajlandii bez wizy i przebywać w kraju nie dłużej niż 30 dni. Dotyczy to w szczególności krajów europy zachodniej, USA, Kanady, Australii, a także rozwiniętych krajów azjatyckich. Pełną llistę tych krajów możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajlandii .

Formularze Wizowe

Wizy "On-Arrival" dostaje się po wypełnieniu specjalnego formularza dostępnego tylko na lotniskach i niektórych przejściach granicznych. Inne rodzaje wiz (w tym Turystyczna oraz Non-Immigrant) dostaje się po wypełnieniu ogólnego formularza wizowego dostępnego w Tajskich placówkach dyplomatycznych. Oba formularze z Polskim tłumaczeniem i komentarzami jak je wypełnić można obejrzeć i ściągnąć poniżej:

Ogólny Formularz Wizowy - Tajlandia - po polsku
Formularz Wizowy Visa On Arrival - Tajlandia - po polsku
Ogólny Formularz Wizowy - Tajlandia - po polsku
Formularz Wizowy Visa On Arrival - Tajlandia - po polsku

 

Wiza 'On-Arrival'

Jest to specjalna wiza, o którą ubiegać mogą się tylko obywatele 21 krajów, w tym Polski. Otrzymujemy ją po wypełnieniu wniosku i

złożeniu odpowiednich dokumentów już w Tajlandii, na lotnisku albo na przejściu granicznym. Wizę można przedłużyć tylko o 7 dni (opłata 1900B) w jednym z urzędów imigracyjnych na terenie Tajlandii. Można też wyjechać z Tajlandii do któregoś z krajów sąsiednich i wyrobić nową wizę 'On-Arrival' przy następnym wjeździe do kraju. Pełna lista krajów, których obywatele mogą się starać o tą wizę oraz lista przejść granicznych gdzie jest wystawiana znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajlandii .


• koszt wizy: 1 000B,
• dokumenty niezbędne do ubiegania się o wizę: 1 wypełniony wniosek wizowy, 1 fotografia paszportowa, paszport ważny przynajmniej jeszcze 6 miesięcy oraz bilet powrotny z Tajlandii w ciągu 15 dni, urzędnik ma prawo poprosić o udowodnienie posiadania środków finansowych (ok. 10 000B na osobę, lub 20.000B na rodzinę),
• czas na jaki wiza jest wydawana: 15 dni,
• czas oczekiwania na wizę: w zależności od kolejki może to trwać od 10 minut do godziny.

 

Turystyczna

To jest wiza, którą należy wyrobić w placówce dyplomatycznej Tajlandii (np. Tajskiej ambasadzie w Warszawie). Pozwala na pobyt w Tajlandii przez 60 dni od daty wjazdu do kraju. Można ją łatwo przedłużyć o jeden dodatkowy miesiąc (opłata 1 900B) w jednym z urzędów imigracyjnych.

• koszt wizy: 100 PLN,
• dokumenty niezbędne do ubiegania się o wizę: 1 wypełniony wniosek wizowy, 2 fotografie paszportowe oraz paszport ważny minimum 6 miesięcy,
• czas na jaki wiza jest wydawana: wiza jest ważna przez 3 miesiące, w tym na terytorium Tajlandii można być maksymalnie 60 dni,
• czas oczekiwania na wizę: 2 dni.

 

Biznesowa (non-immigrant 'B')

To jest wiza dla osób pragnących pracować lub założyć działalność gospodarczą w Tajlandii.

• koszt wizy: 200 PLN
• dokumenty niezbędne do ubiegania się o wizę: 1 wypełniony wniosek wizowy, 2 fotografie paszportowe oraz paszport ważny minimum 6 miesięcy, dokumenty dające podstawę do wydania wizy biznesowej (m.in. umowa o pracę, dokumenty firmy, itd.; o szczegóły należy pytać w ambasadzie),
• czas na jaki wiza jest wydawana: 90 dni,
• czas oczekiwania na wizę: 2 dni.


Więcej informacji o powyższych wizach oraz innych rodzajach wiz znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajlandii .


Przepisy celne

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Restrykcje celne odbiegające od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wymaga uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki (poza wyrobami rzemieślniczymi, np. małymi figurkami i wizerunkami zwyczajowo noszonymi przy sobie lub sprzedawanymi turystom na straganach). Za niektóre towary zakupione w czasie pobytu w Tajlandii przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT. Warunkiem tego jest wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia w miejscu zakupu towaru. Nie wolno wywozić narkotyków, broni palnej, jakichkolwiek materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt.

Przepisy prawne

Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie jakichkolwiek narkotyków, nawet w najmniejszych ilościach (np. papierosa z marihuany czy tabletki ecstasy) lub przyrządów wskazujących na używanie narkotyków (np. strzykawki) powoduje natychmiastowe zatrzymanie przynajmniej do wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym także stref tranzytowych portów lotniczych. Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.

Ubezpieczenie

Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, aczkolwiek ambasada zaleca wykupienie ubezpieczenia. Uznawane są polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z innymi firmami zachodnimi, posiadającymi swoich przedstawicieli w Tajlandii.

Informacje o lotniskach

 

Lotnisko Suanapum nocaW Tajlandii jest do dyspozycji główne lotnisko międzynarodowe Suvarnabhumi w Bangkoku, oraz wiele innych w głębi kraju. Część z nich przyjmuje również loty międzynarodowe, jak np. na wyspie Puket, Ko Samui, czy na północy kraju w Cziang Maj.

Nazwa „Suvarnabhumi” została wybrana przez aktualnie panującego Króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja i oznacza „Złotą Ziemię”. Nazwa ta odwołuje się do całych Indochin, których tradycyjna nazwa „Złota Ziemia” oznacza region Tajlandii, Kambodży, Laosu i Myanmaru (Birmy). Lotnisko wybudowane zostało budżetem około 3 miliardów USD jest drugim co do wielkości na świecie, minimalnie mniejszym od lotniska w Hong Kongu. W obecnie używanym terminalu przygotowano następujące udogodnienia dla podróżnych:

 

• 130 punktów odprawy paszportowej przy przylocie, 72 przy odlocie;
• 26 punktów kontroli bagażu dla przylatujących, 8 punktów dla odlatujących;
• 22 taśmociągi do odbioru bagażu;Wewnątrz lotniska
• 107 ruchomych chodników;
• 102 windy;
• 83 ruchome schody;
• 2 równoległe, szerokie na 60 metrów korytarze o długości 4 km i 3.7 km (znajdują się na nich ruchome chodniki);
• Hotel Novotel na terenie lotniska, posiadający 612 pokoi; ceny od 90 USD
• 50 miejsc, gdzie można coś zjeść, w tym: restauracje, bary szybkiej obsługi (fast food); pizzerie; 4 winiarnie; dziesiątki punktów z kawą i przekąskami;
• Strefa sklepów wolnocłowych z artykułami luksusowymi
• Punkt zwrotu podatku VAT dla turystów w holu odlotów
• Równocześnie może przyjąć 5 Airbusów A380;
• Oraz 120 samolotów przyjmujących lub oddających pasażerów;
• obecnie 45 milionów podróżnych rocznie (docelowo plan do 100 mln podróżnych)
• Już ponad 90 linii międzynarodowych, 5 krajowych (pozostałe obsługuje lotnisko Don Muang) i 22 linie transportowe Cargo.
• Jedno lądowanie lub start statystycznie co 45 sekund

 

Kliknij tutaj, żeby ściągnąć tabelę z wszystkimi lotniskami Tajlandii., a tutaj można znaleźć informacje na żywo o przylotach i odlotach.

 

Informacje o bagażu


Torba podróżnaZawsze występują pytania wśród wybierających się drogą lotniczą o wymiary i wagę bagaży. W większości linii lotniczych te dane są standardem, ale bywają również wyjątki. Inne przedziały objętościowo-wagowe występują też na trasach atlantyckich. My podajemy te standardowe:


Bagaż podręczny:

Klasa Biznes: 56cm długość x 45cm szerokość x 25cm głębokość, waga max plus laptop 10kg;

Klasa Economy: 56cm długość x 45cm szerokość x 25cm głębokość, waga max 8kg.

Bagaż podstawowy:

Klasa Biznes: max 30kg;

Klasa Economy: max 20kg, dziecko do 2 lat bez miejscówki max 10kg i wózek dziecięcy.

 

Zwrot podatku VAT

Turyści dokonujący zakupów w Tajlandii upoważnieni są do zwrotu podatku VAT przy wyjeździe z kraju. Aby to zrobić:

1. Dokonać zakupów w sklepie z nalepką Zwrot podatku VAT w Tajlandii za przynajmniej 2 000B jednorazowo, a w sumie za przynajmniej 5 000B. Należy zachować rachunki i opuścić kraj w ciągu 60 dni od daty zakupu wylatując z jednego z lotnisk międzynarodowych: Bangkok Suvarnabhumi, Chiang Maj, Hat-Jai, Puket, albo U-Tapao. Przy zakupie należy poprosić obsługę sklepu o wypełnienie formularzu zwrotu podatku VAT o numerze P.P. 10;

2. Na lotnisku zanim oddamy bagaż, należy pokazać zakupione towary oraz rachunki w Customs Office;

3. Wypełniony formularz należy przedstawić w VAT Refund Office na lotnisku znajdujący się za bramkami kontroli paszportowej. Po zaakceptowaniu wniosku, otrzymamy zwrot podatku albo w gotówce (po odjęciu 100B opłaty manipulacyjnej) lub przelewem na konto bankowe (również po odjęciu opłaty w wysokości zależnej od typu przelewu);

Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej.


Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07



Obecnie nie ma więcej zdjęć