Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

Do roku 2000

 

Początek historii Tajlandii wiąże się z migracją Tajów z południowo-zachodniej części Chin. Ludność ta dotarła na terytorium obecnego państwa w X–XII wieku. Tajowie opanowali dorzecze Menamu, zasymilowali się z żyjącymi tu Khmerami, ulegając jednocześnie wpływom ich kultury i ich religii - buddyzmu. W 1350 założono w dolinie Menamu Ajutaję, stolicę królestwa. Państwo ze stolicą w Ajutaji objęło prawie cały Półwysep Indochiński. Okres rozkwitu nastąpił w XV wieku, osłabienie w XVI wieku. W XVI i XVII w. rozpoczęły się kontakty z Europejczykami m.in. Portugalczykami, Hiszpanami, Holendrami i Anglikami. W drugiej połowie XVII wieku Birma zajęła Ajutaję. W 1782 w południowej Tajlandii generał Czakri ogłosił się królem i założył nową dynastię nazwaną jego imieniem.

Walka na słoniachPaństwo stale umacniało się, ale próby powiększenia terytorium zostały zahamowane przez rosnące w tym regionie wpływy brytyjskie i francuskie; W latach 60. XIX wieku tajskie państwo było formalnie niepodległe, ale w rzeczywistości uzależnione było od państw kolonialnych. Europejczycy odebrali krajowi zwierzchnictwo nad Kambodżą (1867) i Laosem (1893), kiedy utworzono Indochiny Francuskie. W początkach XX wieku przeprowadzono reformę, ale władcy zachowali ustrój absolutystyczny. W 1932 nastąpił wojskowo-cywilny zamach stanu, który doprowadził do ustanowienia monarchii konstytucyjnej, a w 1938 władzę objęło wojsko. Rząd Tajlandii w 1940 zawarł pakt o nieagresji z Japonią, a później sojusz wojskowy i polityczny. Tajlandia (tylko teoretycznie) brała udział w wojnie przeciw aliantom. W 1944 odsunięto od władzy rząd popierający Japonię po to, aby nie brać odpowiedzialności za udział w wojnie po stronie państw Osi. Po wojnie utrzymywano przyjazne stosunki z USA, oraz wysłano do Wietnamu oddziały wspomagające wojska amerykańskie. W 1974 Zgromadzenie Narodowe uchwaliło konstytucję, ustanawiającą w Tajlandii demokrację parlamentarną. Konstytucję anulowano w 1977 po kolejnym przewrocie wojskowym. Zgromadzenie uchwaliło nową konstytucję w 1978 i następną w 1997.

 

Historia najnowsza

Wybory w 2001 roku były pierwszymi od ustanowienia konstytucji z 1997 roku. Organizacje międzynarodowe nazwały te wybory najbardziej otwartymi i wolnymi od korupcji w historii Tajlandii. Wygrała je z ogromną przewagą nowa partia o nazwie Tajowie kochają Tajów (TRT) pod przewodnictwem energicznego biznesmena Taksina Szinałatry (Thaksin Shinawatra). Taksin wprowadził nowy styl rządzenia do tajskiej polityki. Zapoczątkował i przeprowadził wiele reform, wprowadził powszechny system opieki zdrowotnej za 30 Batów od wizyty (praktycznie bezpłatnie), spłacił całkowicie dług kraju wobec Banku Światowego, i ogłosił bardzo kontrowersyjną ‘Wojnę z narkotykami”, w której bez wyroku zastrzelonych zostało kilka tysięcy osób podejrzanych o udział w handlu narkotykami. Postanowił też ciężką ręką rozprawić się z grupami muzułmańskimi, które domagały się autonomii dla znajdujących się przy granicy z Malezją trzech muzułmańskich prowincji: Jala, Naratiłat i Patani. Doprowadziło to do „incydentu z Tak Bai”, gdzie ponad 80 osób udusiło się w trakcie transportu wojskowymi ciężarówkami do aresztu. Rozogniło to tlący się dotąd na południu konflikt i do dzisiaj przeczytać można w prasie o wybuchach bomb i zabójstwach na tym tle.

Zatopione domy po tsunamiDnia 26. grudnia 2004 roku południowo-zachodnie wybrzeże Tajlandii i znajdujące się tam wyspy zostały spustoszone przez olbrzymią falę Tsunami, co kosztowało życie wielu tysięcy ludzi (w tym wnuka króla) oraz poważnie uderzyło w przemysł turystyczny.

Rząd Taksina był pierwszym, który w historii Tajlandii dotrwał do końca swojej kadencji, i do tego został ponownie wybrany w następnych wyborach w 2005 roku. Jego wielka popularność szczególnie wśród mieszkańców biednych prowincji, nowoczesne i często kontrowersyjne metody działania, a także rosnący osobisty majątek i powiększające się imperium biznesowe i medialne Taksina doprowadziły do demonstracji jego przeciwników na ulicach Bangkoku i oskarżeń o korupcję. Pomimo protestów Taksin nie zamierzał rezygnować.

Ogłaszający zamach stanu w Tajlandii w 2007Rok 2006 okazał się jednak dla niego pechowy. Podczas pobytu Taksina na szczycie ONZ w Nowym Jorku 19. września, armia pod dowództwem Generała Sontiego Bunjaratglina (Sonthi Boonyaratglin) obaliła rząd w zamachu stanu. Nie doszło do rozlewu krwi, a wielu mieszkańców Bangkoku cieszyło się z wkroczenia wojska i obalenia popularnego głównie na wsi Taksina. Rządy wojskowe były jednak nieudolne i spowolniły wzrost gospodarczy kraju. Co więcej, w ciągu ponad roku gdy u władzy utrzymywała się junta wojskowa, nie udało się doprowadził do skazania Taksina w sądzie za zarzucane mu korupcję, oszustwa wyborcza, czy obrazę majestatu. Udało się jedynie zdelegalizować partię TRT i zakazać uczestnictwa w polityce ponad 100 jej najważniejszym działaczom z Taksinem na czele.

W grudniu 2007 roku odbyły się pierwsze po puczu wybory, które z dużą przewagą wygrała partia założona przez zwolenników Taksina. Konflikt w kraju i podział na pro- i anty-Taksinowskie obozy nie tylko się nie zakończyły, ale wręcz pogłębiły, co doprowadziło do kolejnej fali demonstracji na ulicach Bangkoku w 2008 roku. Większość przeciwników Taksina skupiła się w organizacji PAD (Narodowy Sojusz dla Demokracji), która przez kilka miesięcy okupowała siedzibę rządu, a w grudniu doprowadziła do zamknięcia dwóch głównych lotnisk w Bangkoku na tydzień, co przyniosło niewyobrażalne straty gospodarce i wizerunkowi Tajlandii na świecie. Okupacja lotnisk zakończyła się dopiero wraz z odejściem premiera i utworzeniem nowego rządu przez nieprzyjazną Taksinowi Partię Demokratyczną. Jej lider Abhisit Vejjajiva jest obecnie premierem Tajlandii, ale jego przeciwnicy nazywani „czerwonymi koszulami” od początku żądają jego ustąpienia.

Ich protesty doprowadziły do odwołania w ostatniej chwili zaplanowanego na kwiecień 2009 szczytu ASEAN (Organizacji Narodów Azji Południowo-Wschodniej), co doprowadziło do ogłoszenia na kilka dni stanu wyjątkowego w Bangkoku oraz interwencji wojskowej. Demonstracje „czerwonych koszul” trwają nadal, wspierane przez przebywającego za granicą byłego premiera Taksina, który wciąż wierzy w swój powrót do władzy.

26-tego lutego 2010 Sąd Najwyższy Tajlandii zdecydował o skonfikowaniu większości majątku Taksin'a, który dotąd był zamrożony na kontach w Tajskich bankach. Zasądzono konfiskatę 46,3 miliardów Bahtów z 76 miliardów, które były zamrożone. Nie oznacza to jednak, że reszta majątku zostanie Tanksinowi zwrócona, ponieważ możliwe są dalsze konfistaky, a do tego nie wiadomo czy były premier może odebrać pozostałe pieniądze bez stawienia się w Tajlandii osobiście.

Niedługo po ogłoszeniu tego werdyktu rozpoczęły się masowe demonstracje Czerwonych Koszul (UDD - United Front for Democracy against Dictatorship) na ulicach Bangkoku. Dziesiątki, a nawet setki tysięcy protestujących domagało się natychmiastowego rozwiązania parlamentu i rozpisania nowych wyborów. Choć na początku zarówno Czerwone Koszule jak i strona rządowa odżegnywały się od użycia przemocy, przez cały okres trwania demonstracji dochodziło do tajemniczych ataków granatami na terenie Bangkoku do których nikt się nie przyznał. Do pierwszego otwartego starcia z ofiarami śmiertelnymi doszło 10. kwietnia. Ostatecznie demonstraci założyli obóz przed największym centrum handlowym miasta Central World i ogrodzili sąsiednie ulice zasiekami i palisadami z bambusa przeszukując każdą osobę, która chciała wejść lub wyjść z obozu. Sytuacja stawała się coraz bardziej napięta, próby rozmów pokojowych nie przyniosły skutku, aż 19. maja doszło do krwawej ofensywy sił wojskowych zakończonej sukcesem. W chaosie po akcji rozbicia obozu protestujących, doszło do spalenia Central World oraz podpalenia wielu innych budynków w mieście (galeria zdjęć tutaj). W sumie w ciągu ponad dwóch miesięcy protestów życie straciło ponad 90 osób, a ponad 1000 zostało rannych. Przywódcy Czerwonych Koszul zostali aresztowani, a rząd przeprowadził akcje osłabienia finansowych i organizacyjnych fundamentów tego ruchu korzystając ze specjalnych uprawnień, które daje stan wyjątkowy.

Stan wyjątkowy został zniesiony w Bangkoku dopiero wraz z końcem roku 2010. Oznacza to między innymi zniesienie zakazu masowych demonstracji, co zaczęciło zarówno zwolennikow Żółtych jak i Czerwonych Koszul do wyjścia na ulicę i wyrażenia swojego niezadowlenia z rządów Partii Demokratycznej. Nie jest wykluczone, że ta presji doprowadzi po przyspieszonych wyborów, lub niedemokratycznej zmiany władzy w Tajlandii w 2011 roku.

Klikając na poniższych linkach można ściągnąć angieskie wersje konstytucji Tajlandii:

- Konstytucja Tajlandii z 1991 (wersja angielska)
- Konstytucja Tajlandii z 1997 (wersja angielska)
- Konstytucja Tajlandii z 2006 (wersja angielska)
- Konstytucja Tajlandii z 2007 (wersja angielska)

 

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07



Obecnie nie ma więcej zdjęć