Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj


Na morzu Andamańskim


Puket (Ang: Phuket) (Taj: ภูเก็ต)

PuketLokalizacja Puket - TajlandiaNajwiększa wyspa Tajlandii i zarazem autonomiczna prowincja Puket stała się zamożna w końcu XIX w., kiedy to chińscy kupcy uruchomili tu kopalnie cyny i zdominowali handel dalekomorski, a później przyczynili się do rozwoju przemysłu kauczukowego. Obecnie Puket jest drugą po Bangkoku rozwijającą się prowincją, lecz jej głównym dochodem jest turystyka. Rocznie przybywa tu więcej niż milion gości, jest drugim po Pataji najpopularniejszym wśród turystów miejscem kraju.

Rozwój przemysłu turystycznego bardzo mocno zmienił całą prowincję, szczególnie na zachodnim wybrzeżu powstało wiele inwestycji, z których część nie do końca współgra z egzotycznym otoczeniem na wyspie. Wiele zatok z szerokimi lub mniejszymi plażami spotkamy wzdłuż niemal całej zachodniej strony. Część z nich otoczona luksusowymi ośrodkami, stanowi doskonałą bazę wypoczynkową dla gości, ze względu na świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Część miejsc ma jednak opinię zbyt głośnych i skomercjalizowanych. Do takich niewątpliwie należy Patong. Przemysł rozrywkowy z barwnym życiem nocnym jest tam jedną z głównych atrakcji. Dla miłośników nurkowania i wypoczynku w zaciszu morskich fal, Puket oferuje kilka mniejszych zatok, oraz pobliskie niewielkie wyspy. Niedaleko Puket można znaleźć jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Warto też odwiedzić jedno z wielu pól golfowych. W środkowej części wyspy wciąż znajdują się górzyste obszary i plantacje drzew kauczukowych czy ananasów.

Wyspa jest połączona z lądem za pomocą mostu drogowego w północnej części. Ggłówne miejscowości na wyspie to stolica - miasto Puket, a inne równie znane to Patong, Karon, Kata czy Kamala. Są to również nazwy zatok w których rozwinęły się te centra przypominające małe miasteczka. Do Puket można dotrzeć drogą lotniczą lądując na lotnisku w północnej części wyspy. Latają tutaj zarówno loty krajowe jak i międzynarodowe. W niektórych miejscach, głównie w stolicy wyspy spotkamy ślady architektury portugalskiej i chińskiej. Na wyspie znajduje się oceanarium Phuket Aquarium , zajmujące się odnawianiem populacji żółwi, a w Muzeum Muszli Morskich znajdują się cenne kolekcje muszli; największa z nich ma wagę ok. 250 kg. Jest tam również olbrzymia perła ważąca 140 karatów. Istnieje możliwość zakupienia niektórych produktów w muzeum. Na południu wyspy znajduje się przylądek Promthep, skąd rozciąga się widok na okoliczne zatoki, i gdzie wiele osób obserwuje zachody słońca. W Kamala mieści się znane już na wyspie show z tajskimi rewiami w pełnej gamie kolorystycznej zwane Phuket Fantasea . Niedaleko lotniska znajduje się Park Narodowy Sirinat, zajmuje północną część brzegu wyspy. W tej części rosną jeszcze na Puket lasy namorzynowe. Warto odwiedzić najbardziej znaną świątynię na Puket - Wat Chalong. Patronami świątynii są dwaj mnisi buddyjscy, którzy zasłynęli pod koniec XIX wieku jako lekarze i mediatorzy w czasie rebelii cynowych górników na Puket.

Transport na wyspie jest dobrze rozwinięty, jednak jak przystało na światowej sławy kurort, można nie znając realiów zostać odpowiednio podliczonym przez miejscowych naciągaczy. Warto wcześniej zapoznać się z cenami za dane przejazdy, oraz korzystać z niedrogich songteł (songthaew), czyli mini-ciężarówek z ławeczkmi w części towarowej. Popularne są też tuk-tuki, ale tutaj szczególnie konieczna jest znajomość cen i umiejętność negocjowania. Dla odważnych czekają na każdej ulicy wypożyczalnie skuterów, którymi można objechać całą wyspę. Zalecana jest jednak ostrożność, gdyż największą liczbę wypadków w Tajlandii powodują obcokrajowcy nie przystosowani do lokalnych warunków ruchu na drogach. Warto skorzystać z proponowanych przez lokalne biura turystyczne jedno- lub wielodniowych wypraw łodziami po róznych wyspach na Morzu Andamańskim.

Mapy znajdziesz tutaj.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Puket na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.


Wyspa Jamesa Bonda (Ang: James Bond Island) (Taj: เขาตะปู)

Wyspa Jamesa BondaLokalizacja Wyspa Jamesa Bonda - TajlandiaTo inna nazwa wyspy Ko Khao Phing Kan, czyli „wyspa ze skała, która się sama o siebie opiera”. Jest ona często odwiedzaną przez turystów skalną rozpadliną, która była miejscem akcji jednego z filmów z Jamesem Bondem ('Człowiek ze złotym pistoletem'). Najlepszym punktem wypadowym do tego miejsca jest miejscowość Phang-nga, oraz Krabi, Puket czy Ko Pi Pi. Duża ilość wycieczek zatrzymuje się w bliskiej odległości od wyspy, aby podziwiać jej strzelistość i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Warto jednym z pobliskich szlaków wejść na górę do jednego z punktów widokowych, aby popatrzeć na piękną zatokę. W okolicy można zobaczyć samowystarczalną muzułmańską wioskę Ko Paniy zbudowaną na wystających nad wodę namorzynowych palach wokół skały stanowiących fundamenty meczetu, a poszczególne domostwa łączy labirynt przejść. Większość przybywających turystów korzysta z istniejących w wiosce barów próbując lokalnych potraw. Istnieje też możliwość zatrzymania się we wiosce na noc .

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Wyspy Jamesa Bonda na Google Maps.


Ko A Dang (Ang: Koh A Dang) (Taj: เกาะอาดัง)

Ko A DangLokalizacja Ko A Dang - TajlandiaJest to dzika wyspa porośnięta lasem tropikalnym, gdzie łodzie przybijają do przystani w Laem Sone, siedzibie parku narodowego na południowym brzegu. Na wyspie istnieje możliwość noclegów w bambusowych chatkach i namiotach. W okolicy siedziby jest stroma i wąska plaża otoczona gęstym lasem sosnowym. Półgodzinna wspinaczka po stromym zboczu na skałę Sha-do pozwala obejrzeć wspaniały widok na piaszczysty cypel zatoki i północną część wyspy Ko Lipe. Na wyspie jest kilka szlaków pieszych oraz wodospady Pirata i Rattana. Nad brzegiem około 3km od siedziby parku znajduje się osada zamieszkała przez 'chao ley' czyli ludzi morza. W ich pobliżu są doskonałe plaże z bliskimi brzegu rafami koralowymi.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko A Dang na Google Maps.


Ko Lipe (Ang: Koh Lipe) (Taj: เกาะหลีเป๊ะ)


Ko LipeLokalizacja Ko Lipe - TajlandiaKo Lipe sprawia wrażenie bardziej popularnej wyspy w porównaniu z sąsiednimi. Jest to niewielka wyspa o kształcie trójkąta położona 2km na południe od Ko A Dang. Jest porośnięta przez palmy kokosowe i zamieszkują ją ludzie 'chao ley' (ludzie morza). Ich wioska tutaj jest lepiej rozwinięta, niż w innych miejscach. Ludzie obecnie zamieszkujący w okresie międzywojennym zostali tu przesiedleni z wyspy Ko Lanta w celu zabezpieczenia interesów terytorialnych Tajów przed Anglikami zarządzającymi Malezją. Nie ma tu zbyt dużego wyboru w noclegach. Plaża o nazwie Pataja położona po południowej stronie wyspy zachęca do zatrzymania się w jednym z dostępnych bungalowów i kusi bliskością brzegu rafą koralową.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Lipe na Google Maps.


Ko Lanta (Ang: Koh Lanta) (Taj: เกาะลันตา)

Ko LantaLokalizacja Ko Lanta - TajlandiaWyspa ta ma piękne i niezatłoczone plaże i bujne zielone wnętrze, a dodatkową zaletą jest zacisze będące następstwem popularności innych wysp. Na Ko Lantę możemy dostać się z Ao Nang i Ko Pi Pi drogą wodną, ale najpopularniejsze są promy z Krabi. Jest jedną z nielicznych na dalekim południu wysp na którą można przeprawić promem samochód.

Cały archipelag Ko Lanta składa się z 52 wysp, ale tylko na dwóch z nich można zatrzymać się na noc. Szczególnie południowa wyspa ulega rozbudowie infrastruktury turystycznej. Przez całą długość zachodniego wybrzeża biegnie dobrej jakości droga pozwalająca łatwo przemieścić się w każde miejsce. Na szerokich, cichych plażach można oglądać piękne zachody słońca oraz pobliskie wysepki. Podstawowymi plażami na wyspie są Khlong Kong, Khlong Nin i Khlong Chak. Od plaży Khlong Nin biegnie droga na drugą stronę wyspy do wioski Jeh Lee. W połowie drogi znaki kierują do jaskini Tham Mai Kelo z siedmioma komorami połączonymi ze sobą zamocowanymi linami i drabinami. U wybrzeży pięciu wysepek Ko Ha znajdują się podwodne jaskinie, ściany i rozmaite koralowce. Dwie sąsiednie wyspy Ko Rok mają przepiękne plaże, czystą wodę i mnóstwo interesującej fauny i flory. W Hin Daeng jest skalna ściana wysokości 45m, która schodzi pionowo do morza, gdzie żyją płaszczki i barakudy.

Większość wschodniego wybrzeża jest porośnięta namorzynami, przez co ta część morza nie nadaje się do pływania. Większość przemysłu turystycznego na wyspie skupiła się na północnym krańcu zachodniego wybrzeża Hat Khlong Dao, a na południe rozciągają się piękne plaże porozdzielane między sobą skalnymi monolitami. Transport na wyspie dopiero się rozwija, mini-vany songthaew kursuja na całej długości drogi, ale nie regularnie. Popularne jak na większości wysp Tajlandii jest wynajęcie skutera. Na Ko Lancie pobudowano w ostatnich latach wiele wysokiej jakości hoteli i ośrodków, powoli rozbudowuje się infrastruktura apartamentów na sprzedaż, jakie są wszechobecne na innych bardziej znanych wyspach. Mówi się o Lancie, że staje się ona znaczącym centrum wypraw podwodnych, ponieważ otaczające ją rafy są o wiele spokojniejsze niż te w okolicach Puket czy Ko Pi Pi.  Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się w okolicach Bida Rock (Hin Bida), gdzie spotkać można żarłacze tygrysie, barakudy, tuńczyki, a także rekiny. Spotyka się je pływające przy stromych skałach opadających w głębie, czy w podwodnych grotach.

Ko Lanta jest doceniana przez entuzjastów cichej, spokojnej szerokiej plaży o pięknym złocistym piasku nad którym zwisają zielone palmy. Tu można spokojnie odpocząć nie będąc jeszcze narażonym na tłumy wczasowiczów na plaży.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Lanta na Google Maps.


Ko Pi Pi (Ang: Koh Phi Phi) (Taj: หมู่เกาะพีพี)

Ko Pi PiLokalizacja Ko Pi Pi - TajlandiaTo jedna z najpiękniejszych wysp w Tajlandii, choć działalność turystyczna odbiera jej wiele uroku. Tłoczne plaże, mnóstwo łodzi, głośne miasteczko z bazą hotelową powodują, że część osób wybiera spokojniejsze wyspy w okolicy. Wyspa jest położona 40km na południe od Krabi, oraz 48km od Puket. Dla tych, którzy jednak wybiorą się na Ko Pi Pi, wyspa ma wiele do zaoferowania. W sezonie do miasteczka Ton Sai codziennie przypływa niezliczona ilość łodzi z Puket i Krabi. Ton Sai to główne miasteczko na wyspie, które przeobraziło się z małego portu rybackiego morskich nomadów w mini-centrum turystyczne.

Najczęstsze miejsca do odwiedzenia to słynna zatoka Maya Beach słynąca z filmu „Niebiańska Plaża” z Leonardo Di Caprio oraz tzw. Jaskinia Wikingów z malowidłami naskalnymi. Poza tym wielu turystów odwiedza wąską zatokę Lo Samah wyżłobiona w klifach. Nurkowanie jest tu bardzo popularne. Wyspa obfituje też w piękne rejony do nurkowania z fajką. Na uwagę zasługują pobliskie wyspy Ko Paj (Koh Phai) zwana Wyspą Bambusową, oraz Ko Jung (Koh Yung) zwana Wyspą Moskitów, które słyną z pięknego białego piasku, oraz mniejszej ilości turystów. W tych miejscach istnieje możliwość pozostania na nocleg po uprzednim zorganizowaniu tego z biurami turystycznymi na Ko Pi Pi.

Do wyspy kursują regularne promy z Krabi i Puket, których w sezonie wypływa po kilka dziennie, a w porze deszczowej najczęściej jeden dziennie. Przykładowy czas potrzebny na pokonanie odcinków pomiędzy Ko Pi Pi, a: Krabi - 2 godz., Puket - 2 godz., Ao Nang - 1,5 godz., Ko Lanta - 1,5 godz. Może to być jednak nieco krócej lub dłużej, w zależności od rodzaju łodzi i warunków pogodowych.

Sama wyspa posiada barzo bogatą ofertę noclegową od luksusowych hoteli po standardowe domki, należy jednak spodziewać się cen zdecydowanie wyższych, niż w lądowych kurortach Tajlandii. Zatoka Ton Sai jest najbardziej rozwiniętą częścią wyspy i znajdziemy tam niemal wszystko, co jest potrzebne współczesnemu turyście. Najciekawszą plażą jest zachodni kraniec położony u stóp wapiennych formacji krasowych, gdzie można nurkować niedaleko od brzegu, aby za chwile zasiąść do obiadu w pobliskich barach przy plaży. Doskonałą wycieczką jest odwiedzenie punktu obserwacyjnego Loh Dalum skąd rozciąga się przepiękny widok na okolicę zarówno rano jak i wieczorem. Inną wartą odwiedzenia plażą jest Hat Yao z pięknym piaskiem i ogromnymi rafami położonymi jedynie 20m od brzegu.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Pi Pi na Google Maps.


Ko Dżum (Ang: Koh Jum)

Ko Dżum Ko PuKo Dżum - TajlandiaTa usytuowana w połowie drogi pomiędzy Krabi i Ko Lanta wyspa nazywana jest często Ko Pu. Wiele osób przyjeżdża tu tylko na chwilę, a później nie chce wyjeżdżać. Na wschodnim wybrzeżu porośniętym namorzynami znajduje się osada rybacka, a przeciwną stronę zachodnią zajmują piaszczyste plaże.

To miejsce na pobyt w stylu podobnym do Robinsona Crusoe, a jednocześnie bardzo blisko znanych miejsc turystycznych. W południowej części wyspy możemy znaleźć też hotele, a do wyspy niedawno została podciągnięta elektryczność. Północna część wyspy jest pokryta przez niedostępne zalesione wzgórza. Jedyną rozrywką  są kąpiele, opalanie się oraz zbieranie muszli. Z wyspy bezpośrednio istnieje możliwość przeprawy drogą wodną do Krabi lub Ao Nang.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Dżum na Google Maps.


Ko Similan (Ang: Koh Similan) (Taj: เกาะสิมิลัน)

Ko SimilanLokalizacja Ko Similan - TajlandiaTo dziewięć wysp, które znane są głównie amatorom podwodnych wycieczek. Zostały zaliczone do jednych z najlepszych w świecie miejsc do nurkowania. Imponują zarówno krajobrazem, jak i bogactwem flory i fauny podwodnej. Archipelag jest położony około 40km od wybrzeża Tajlandii. Nazwa pochodzi od malajskiego słowa „simbilan” oznaczającego „dziewięć”.  Potężne granitowe skały wznoszą się tu nad turkusowym morzem, a przejrzystość pod wodą do 30m stanowi największy atut dla miłośników wycieczek podwodnych.

Zachwycająca jest sceneria świata podwodnego, rafy zamieszkują ławice ryb koralowych. Wyskubywany przez tysiące ryb koral utworzył piękny biały piasek otaczający Ko Similan. Pod wodą uformowane są wąwozy, jaskinie, tunele i poskręcane nawisy porośnięte koralowcami. Zachodnie wybrzeże, które w porze monsunowej przyjmuje na siebie główny ciężar uderzenia wody ma poszarpaną linię brzegową, a zwietrzałe głazy czasem staczają się z wybrzeża do morza. Blisko brzegu można znaleźća rozgwiazdy, a nieco dalej warto poszukać zółwi, mant czy muren. W pobliżu raf znajdują się też żarłacze białe, barakudy i ogromne tuńczyki. Na wyspy przypływa się najczęściej zorganizowanymi wycieczkami, ale można też dotrzeć na własną rękę ze swoim sprzętem z przystani Thap Lamu. Wyprawy na wyspy Similan organizowane są w sezonie turystycznym od listopada do kwietnia. Miejsc noclegowych na wyspie Ko Miang nie ma zbyt wiele, dlatego warto wcześniej sprawdzić dostępność lub zrobić rezerwacje. Podróże piesze po wyspie w głąb nie powinny sprawiać problemów z zabłądzeniem, ale należy pamiętać o trudnościach w dostępie do wody pitnej, oraz o braku możliwości rozpalania ogniska. Zdecydowanie lepiej jest uczestniczyć w zorganizowanych grupach wycieczkowych na od 1 do 4 dni z noclegami na statku, gdzie zapewniony jest nocleg, wyżywienie i napoje. W cenę wliczone są wyprawy pod wodę wraz z wypożyczeniem sprzętu. Wyprawy na Ko Similan organizowane są z regularnie z Puket, Krabi czy Khao Lak.

Wokół wysp Ko Similan, gdzie każda ma oprócz nazwy przyporządkowany numer znajduje się 19 zarejestrowanych miejsc do nurkowania, przy czym każde wyróżnia się czymś szczególnym. Całość tworzy morski park narodowy Mu Ko Similan. Od północy najbardziej znane nazywają się Christmas Point z gigantycznymi łukami skalnymi, Breakfast Bend mające najlepsze widoki z promieniami słońca przeszywającymi barwne ogrody koralowe, Fantasy Reef z olbrzymim terenem pokrytym formacjami skalnymi na głębokości od 15 do 40m z zespołami jaskiń, łuków i zakątków zdobionych kolorowymi koralami, Beacon Reef South ozdobiony kolonią koralowców madreporowych, Elephant Head z naturalnym amfiteatrem na głębokości 30m. Będąc tam odnosi się wrażenie, że jest się w ogromnym akwarium. Wspaniałe miejsca do nurkowania znajdują się przy Ko Hoyong na południowym końcu grupy wysp, głazy tworzą wielka mieszaninę podwodnych półek, jaskiń i sklepionych korytarzy.

Najciekawsza plaża do odpoczynku polecana jest w Zatoce Campbella z pięknym piaskiem i miejscami widokowymi ze szczytów wielkich głazów.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Similan na Google Maps.


Ko Tarutao (Ang: Koh Tarutao) (Taj: กาะตะรุเตา)

Ko TarutaoLokalizacja Ko Tarutao - TajlandiaTa wyspa wraz z okolicznymi jest jednym z ostatnich miejsc na dalekim południu, gdzie nie dotarły jeszcze tłumy turystów. Ten archipelag ma wszystko, czego należy oczekiwać w tropikalnym raju. Są tu wyludnione plaże, wielobarwne koralowce, szumiące wodospady, głębokie jaskinie i gęsta dżungla. Ko Tarutao ma powierzchnie 151km kwadratowych i jest największą wyspą morskiego parku narodowego.

Od listopada do kwietnia odwiedzają to miejsce łodzie z Pak Bara, skąd podróż trwa około 1,5h. W pozostałych miesiącach ze względu na monsuny niewiele osób odwiedza te strony. Łodzie dopływają do Ao Phante Malak na północno zachodnim końca wyspy, a większość miejsc noclegowych znajduje się w Phante. W czasie II wojny światowej wyspa pełniła funkcje miejsca zsyłki i kolonii karnej ze względu na swoje odosobnienie. Pozostałości po tamtych czasach można jeszcze zobaczyć nad zatoką Talo Udan na południowym końcu wyspy. Na zachodnim wybrzeżu leżą rozległe zatoki większe i mniejsze ze swoimi pięknymi plażami do których z Phante prowadzą szlaki piesze. Niektóre ze szlaków prowadzą przez gęste lasy obok wodospadów, a bliskie brzegów koralowce  stanowią doskonałe miejsce do nurkowania z rurką.

Morski Park Narodowy Ko Tarutao obejmuje najpiękniejszą za wszystkich tajskich plaż odwiedzanych przez turystów. Ten rezerwat to 51 w większości bezludnych wysp z których trzy: Ko Tarutao, Ko Adang i Ko Lipe są łatwo dostępne i oferują niewielką bazę noclegową dla turystów. W tutejszych lasach żyje wiele zwierząt; również rzadko spotykanych gatunków. Park jest naturalnym środowiskiem dla około 25% gatunków ryb żyjących na świecie, oraz dla ssaków morskich jak kaszaloty i delfiny. Wyspy są ważnym miejscem lęgowym żółwi. Oficjalnie park jest zamknięty dla turystów od połowy maja do połowy listopada ze względu na niebezpieczeństwa towarzyszące przeprawom morskim w czasie sztormu. Wyspa Ko Tarutao jest położona tylko 8km od znanego kurortu Langkawi w Malezji.

Sama wyspa coraz bardziej kusi przyjezdnych zróżnicowaną przyrodą, góry wznoszące się na wysokość 700m porośnięte zielonymi lasami tropikalnymi, wapienne jaskinie i namorzyny rozsiane wzdłuż brzegu, a zachodnie wybrzeże z odcinkiem 26km przepięknych plaż. Statki przypływają do Ao Pante na północno wschodniej stronie wyspy, gdzie znajduje się zarząd parku narodowego. Poleca się wspinaczkę na klif To Boo na oglądanie zachodu słońca, aby móc podziwiać panoramę okolicznych wysp i przylądka. Podczas przejażdżki  łodzią z nabrzeża w głąb lądu do obejrzenia są pełne ptactwa bagniste namorzyny, oraz Grota Krokodyli.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Tarutao na Google Maps.


W zatoce Syjamskiej


Ko Samui (Ang: Koh Samui) (Taj: เกาะสมุย)

Ko SamuiLokalizacja Ko Samui - TajlandiaKo Samui to jedna z 80 wysp u wybrzeży Surat Tani, a zarazem największa powierzchniowo mająca 247km kwadratowych. Typowo tropikalna wyspa jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych w Tajlandii. Bezludne plaże, smukłe palmy kokosowe i przyjazna, spokojna ludność podbiły z miejsca serca gości. Obecnie sielankowe czasy już minęły, wyspa pęka w szwach od natłoku gości. Wzdłuż plaż powstało wiele hoteli i bungalowów od najprostszych po ekskluzywne standardowo resorty. Życie nocne kwitnie w najrozmaitszych postaciach od krzykliwych i wulgarnych miejsc do niemal wyrafinowanych i cichych.

Baza turystyczna jest na wysokim poziomie, a możliwości uprawiania sportów wodnych czy innych form spędzania czasu niemal nieograniczone. Wszyscy pragnący uniknąć tłumów mogą wypłynąć na inne, pobliskie wyspy w poszukiwaniu przygód. Z Ko Samui łatwo dostać się na wyspę Ko Pangan na znane już imprezy na plaży przy pełni księżyca, gdzie można oddać się szalonej zabawie. Amatorzy nurkowania mogą popłynąć na Ko Tao, miejsce nazywane mekką wszystkich nurkujących miłośników. Dla chętnych na oglądniecie i podziwianie natury pozostaje rejs do Morskiego Parku Narodowego Ko Ang Thong liczącego ponad 40 wysp.

Na wyspę można dostać się samochodem poprzez prom z Don Sak, oraz innymi promami lub łodziami z Surat Tani czy Ta Tong. Życie tu należy do łatwych i przyjemnych, są nowe i lśniące budynki i hotele, a zaraz obok stare, tradycyjne chaty. Można spędzić czas na wielkich, licznie odwiedzanych plażach, oraz znależć spokojne zaciszne zatoki. Całość ta opiera się na solidnej bazie turystycznej i doskonałej jakości usługach. Najciekawszą oazą do wypoczynku polecaną przez lokalnych mieszkańców jest plaża Czałeng (Chaweng), najpopularniejsza i najdłuższa plaża na wyspie. Piękny biały piasek łagodnie schodzący do czystej wody, a na skraju plaży rosną gęsto wspaniałe palmy kokosowe. Mimo dość zaawansowanej zabudowy plaża zdołała zachować tropikalny urok i jest przyjemnym miejscem dla odwiedzających.

Można tu uprawiać wszelkie sporty wodne. Płytkie wody na północnym końcu wyspy osłania rafa koralowa, a w czasie odpływu powstaje tu laguna. Wzdłuż plaży Chaweng, oraz drugiej pod względem popularności Lamai  ciągną się ulice handlowo rozrywkowe z niezliczoną ilością barów, sklepów i kafejek. Są one czynne do późnych godzin nocnych i rozbrzmiewa z nich mieszanina głośnej muzyki. Na południowym końcu plaży Lamai można zobaczyć dwie formacje skalne przypominające w wyniku działania warunków atmosferycznych wyraźne kształty męskich i żeńskich organów płciowych. Skały te nazwane zostały Hin Yai i Hin Ta co znaczy „skała dziadka” i „skała babki”. Na północy wyspy znajduje się cypel Laem Samrong z licznymi skalistymi zatoczkami. Nad plażą Bangrak czyli „Wielkiego Buddy” wznosi się 12 metrowy złoty posąg Buddy. Tutaj piasek ma brązowy kolor, więc nie jest to uczęszczane miejsce przez turystów na dłuższy wypoczynek. W Boput (Bophut) spokoju szukają miłośnicy tradycyjnych tajskich domów i spokojniejszego spędzania czasu w otoczeniu bardziej uprzejmych mieszkańców. Z tej wioski wypływają łodzie na wyspy Ko Pangan i Ko Tao.

Dla miłośników pływania na desce poleca się plaże Maenam, odludny 5 kilometrowy odcinek gdzie woda jest spokojna i głęboka. Zachodnie i południowe wybrzeże cenione jest bardziej za cisze i odosobnienie, niż za piękne i piaszczyste plaże. Tutaj właśnie spotyka się wiele miejsc, gdzie można jeszcze poczuć klimat z wyspy przed rozwojem bazy turystycznej. W południowo-zachodniej części jest sporo bardzo stromych skał spadających niemal do samego morza, będąc na ich wierzchołkach możemy podziwiać widok na morze i okoliczne wysepki.

Ko Samui 2Warta obejrzenia jest świątynia Wat Khunaraam słynąca z makabrycznego widoku mnicha, który zmarł podczas medytacji 25 lat temu i uległ „tajemniczej mumifikacji”. Najwyższym punktem na wyspie jest góra Khao Yai niemal w samym sercu Samui. Można tam dostać się pieszo szlakami przechodzącymi przez dżungle, obok strumieni i wodospadów. W docelowych punktach widokowych rozciąga się przepiękna panorama na całą wyspę. Wycieczki na słoniach organizowane są w różnych częściach Samui, można dotrzeć też do pięknego wodospadu Namuang, gdzie woda spada z szumem z nagiego 80-metrowego klifu wprost do chłodnego, szmaragdowego jeziora. Najlepsza pora na zwiedzenie wodospadu to tradycyjnie w porze deszczowej, czyli w Samui od lipca do listopada.

Ko Samui posiada swoje lotnisko międzynarodowe, uznawane za jedno z ładniejszych w kraju, czy całej Azji, a czas trwania lotu z Bangkoku to około 80min. Coraz więcej osób korzysta z szeroko dostępnych lokalnych połączeń lotniczych dla zaoszczędzenia czasu w podróży. Wyspa leży 80km od portu w Surat Tani, a sama mierzy około 15km wzdłuż i w poprzek. Czas na przepłynięcie z lądu na wyspę to od 1,5 do 2,5 godz. w zależności od miejsca wypłynięcia, oraz rodzaju transportu.

Nathon to stolica wyspy w której mieszczą się główne urzędy i instytucje dla potrzeb turystów. To tutaj znajduje się oddział ministerstwa turystyki (TAT), biuro imigracyjne (Immigration Office) czy biuro Policji Turystycznej.

Transport lokalny pomiędzy miejscowościami i plażami odbywa się najczęściej pick-upami z przygotowaną częścią dla pasażerów zwanymi songtheaw - jest to najtańszy środek komunikacji. Odważni preferują zwiedzanie wyspy samemu na wypożyczanych skuterach, których wypożyczalnie obecnie znajdują się na każdym kroku, lecz jest to dość niebezpieczna forma podróżowania biorąc pod uwagę ilość wypadków z udziałem obcokrajowców. Na wyspie kursuje niewiele taksówek, a kierowcy nie chcą jechać ze wskazaniem taksometru, tylko oferują mocno zawyżane kwoty za przejazd, które czasem są 3 - 4 krotnie wyższe od faktycznych za przejechany odcinek.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Samui na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.


Ko Pangan (Ang: Koh Phangan) (Taj: เกาะพงัน)

Ko PanganLokalizacja Ko Pangan - TajlandiaW ostatnich latach turyści podróżujący z plecakami zaczęli przenosić się z Ko Samui na położoną o 20km na północ Ko Pangan. Na większości wyspy ciągle panuje jeszcze atmosfera spokoju, znajdujące się w głębi góry porasta dżungla, a wzdłuż wybrzeża ciągną się poszarpane, granitowe skały. Na wyspie brakuje dużych, szerokich piaszczystych plaż, ale za to jest wiele pięknych zacisznych zatoczek, otoczonych egzotyczną przyrodą i mnóstwo raf koralowych. Większość zabudowanych terenów mieści się w południowej i zachodniej części wybrzeża. System dróg lokalnych wychodzi z stolicy wyspy Thong Sala i rozchodzi się w poszczególnych kierunkach. Drogi są średniej jakości, jest do pokonania wiele stromych wzniesień, niektóre z nich wymagają dobrych samochodów terenowych.

Większość ośrodków na wyspie to grupy bungalowów, o różnym standardzie, ale koszty utrzymania tutaj są znacznie niższe niż na Ko Samui czy pobliskim Ko Tao. Z powodu odbywających się imprez pod nazwą Full Moon Party o każdej pełni księżyca zjeżdża się tutaj młodzież z całego kraju, zarówno Tajowie jak i turyści, aby przy głośnych dźwiękach muzyki techno bawić się pod gołym niebem na plaży Hat Rin na południowym krańcu wyspy. Od jakiegoś czasu w głębi wyspy działa klub zapraszający na imprezy pod nazwą Half Moon Party o podobnym charakterze. Niestety tym imprezom towarzyszą różne wypadki na drogach, i powszechna  jest nielegalna sprzedaż narkotyków. Przy tak dużej liczbie gości przybywających na zabawę miejscowa policja ma problem, aby poradzić sobie z tym procederem. Z tych powodów wiele jest opinii negatywnych o całej wyspie, jako miejscu zbyt głośnym i mało bezpiecznym.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Pangan na Google Maps.


Ko Tao (And: Koh Tao) (Taj: เกาะเต่า)


Pomost na Ko TaoLokalizacja Ko Tao - TajlandiaKo Tao, czyli Żółwia Wyspa to jedno z najbardziej znanych miejsc do nurkowania z butlą w Azji Południowo-Wschodniej, i jest drugim na świecie miejscem gdzie wydaje się najwięcej licencji nurkowych PADI (pierwszym jest Cairns w Australii). Jednak wyspa ta ma więcej do zaoferowania poza nurkowaniem. Znajdziemy tam szkołę jogi, pole do paintball’a, a nawet kino i szkółkę balansowania na trapezie, nie mówiąc o pięknych plażach i niezapomnianych widokach. Nie zawsze jednak wyspa ta znana była tylko z plaż i nurkowania. W przeszłości na Ko Tao znajdowała się tajna baza piratów morskich, więzienie, a potem miejsce postoju dla łodzi rybackich. Niektórzy twierdzą, że nazwa wyspy pochodzi od kształtu, który przypomina żółwia, ale inni mówią, że raczej od tego, że kiedyś odwiedzało ją wiele żółwi morskich. Teraz jednak żółwi jest tam niewiele, bo zostały zastąpione przez rzesze miłośników podmorskich przygód.

Zachodni turyści pojawili się na Ko Tao po raz pierwszy w latach 80-tych XX. wieku, i to wtedy powstały pierwsze prymitywne chatki z bambusa, w których można się było zatrzymać za parędziesiąt Bahtów za noc. W ciągu kilku lat zaczęła przyciągać coraz więcej odwiedzających z sąsiednich Ko Pangan i Ko Samui, a dziś mało przypomina nieznaną cichą wysepką, którą kiedyś była. Obecnie znaleźć tam można ponad 100 hoteli i guesthouse’ów i ponad 40 szkółek nurkowania.

Najwięcej turystów przyjeżdża w okolicach świąt Bożego Narodzenia oraz w lipcu i sierpniu, i wtedy warto zarezerwować sobie pokój przed przyjazdem. Często kilka dni po pełni księżyca wypełniają się też najtańsze guesthous’y, kiedy to młodzi ludzie przyjeżdżają tu, żeby odpocząć po imprezie Full Moon Party z sąsiedniej Ko Pangan.

Chociaż bomby na południu Tajlandii oraz rozruchy w Bangkoku odstraszyły wielu turystów, to żaden z tych problemów nie jest obecny na Ko Tao. Jest to bardzo bezpieczna i spokojna wyspa.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Tao na Google Maps.


Ko Samet (Ang: Koh Samed) (Taj: เกาะเสม็ด)


Sprzedawca owoców na Ko SamedLokalizacja Ko Samed - TajlandiaKo Samet wyróżnia się spośród pozostałych wysp Tajlandii tym, że nadal ma atmosferę wyjazdu studenckiego. Jest to bardzo popularna wyspa wśród tajskiej młodzieży i studentów z Bangkoku i okolic. W każdy weekend oraz święto wypełnia się młodymi ludźmi, którzy siedzą na plaży i grają na gitarze oraz śpiewają i w małych grupach piją wymieszane w plastykowym wiaderku drinki z Red Bull’a i miejscowej whisky. W poniedziałek rano Ko Samet wygląda już zupełnie inaczej i aż do następnego piątku staje się senną i pustą wysepką. Nowoczesna turystyka powoli wkracza jednak i tutaj, co widać po coraz większej liczbie luksusowych hoteli oraz rodzinach z dziećmi z Europy.

Dzięki temu, że wyspa znajduje się w obrębie parku narodowego nie ma tu jednak wielopiętrowych budynków, ani dużych ośrodków turystycznych. Fakt, że jest to park narodowy każdy odwiedzający poczuje na własnej skórze przy przejeżdżaniu przez bramę wjazdową parku, gdzie obcokrajowcy muszą zapłacić za wstęp 200 Bahtów, a miejscowi 20 lub 40.

Najbardziej popularna i głośna jest wschodnia część wyspy i plaża Hat Saj Keo (Hat Sai Kaew). Jest tam szeroki wybór hoteli, hotelików i guesthouse’ów na każdą kieszeń i nawet w szczycie sezonu znajdzie się tam jakieś wolne łóżko. Zachodnia część wyspy jest dużo spokojniejsza i jest tam tylko kilka hoteli. Są one też dużo droższe. Na północy jest również parę hoteli, ale jest to najrzadziej odwiedzana część wyspy, głównie dlatego, że nie ma takich pięknych plaż jak zachodnia czy wschodnia strona. Na wyspie można wynająć skuter, a nawet quad’a. Większość zdaje się jednak na zielone pick-up’y, które jeżdża jak taksówki. Zapłacimy za nie dużo mniej, jeśli poczekamy, aż będą pełne.

Dzięki temu, że Ko Samet omija większość monsunów, które przynoszą ulewy do innych tajskich wysp, można tu liczyć na ładną pogodę niemal o każdej porze roku.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Samed na Google Maps.


Wyspy wschodnie

 

Ko Czang (Ang: Koh Chang) (Taj: เกาะ ช้าง)


Zachód słońca na Ko CzangLokalizacja Ko Czang - TajlandiaKo Czang jest drugą po Puket największą wyspą Tajlandii, oraz największą wyspą archipelagu w którego skład wchodzą także Ko Mak i Ko Kut. Jej nazwa (Wyspa Słonia) pochodzi od kształtu wyspy, który przypomina głowę słonia, a nie dlatego, że te zwierzęta tam żyją (teraz można tam spotkać słonie, ale zostały one przetransportowane na wyspę). Najlepiej ją odwiedzić poza sezonem monsunowym, który trwa od czerwca do września. Wtedy można cieszyć się pięknymi piaszczystymi plażami oraz spokojnym morzem.

Wyspa jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie; jest wiele hoteli i hotelików, a oprócz tego nie zabraknie rozrywek: czy to dyskotek i piwa w barze, czy jazdy na słoniach, czy wycieczki nurkowej. Większość plaż znajduje się po zachodniej stronie wyspy i każda z nich ma swój własny charakter: White Sand Beach jest najbardziej nowoczesna i rozbudowana i przypomina Kuta na Bali lub Puket; plaże Kai Bae oraz Klong Prao pełne są małych sklepików i barów i przypominają trochę wioskę; natomiast plaze Lonely Beach i Bailan przyciągają przede wszystkim niezależnie podróżujących młodych ludzi tanim jedzeniem w barach oraz Bobem Marley’em z głośników.

Po wschodniej stronie wyspy jest kilka tajskich wiosek, ale plaże nie są takie ładne i niewielu zachodnich turystów się tam zapuszcza. Jest to za to część wyspy bardziej popularna wśród Tajów, dla których zachodnia strona jest zbyt dziwna i turystyczna.

Promy na Ko Czang odchodzą z dwóch przystani: Ao Thammachat i Centre Pier. Ta pierwsza jest lepszą opcją ponieważ znajduje się bliżej wyspy i prom płynie tylko ok. 30 minut i dobija do przystani Ao Sapharot, która znajduje się nieco bliżej centrum. Promy z Centre Point płyną ok. godziny i przebijają do przystani bardziej oddalonej od centrum. Z Bangkoku jest kilka miejsc skąd możemy pojechać: terminale autobusowe Moczit i Ekamai, a także Ulica Kao San i rondo Victory Monument. Dostępne są autobusy oraz vany, a cena wynosi 250-350b w jedną stronę. Niektóre dojeżdżają tylko do terminalu autobusowego w mieście Trat, z którego trzeba jeszcze znaleźć transport do jednej z przystani, a inne bezpośrednio do przystani. Na przystani można kupić bilet na prom w jedną albo w dwie strony; cena to odpowiednio 80-100b lub 120-200b. Oprócz tego można też płynąć na Ko Czang motorówką, ale to jest dużo droższe i wymaga skontaktowania się z odpowiednią firmą zawczasu. Nasz hotel na wyspie może pomóc to zorganizować.

Gdy wysiądziemy z promu na Ko Czang musimy jeszcze dojechać do naszego hotelu. Na miejscu czekają samochody song thew, które zabiorą nas za ok. 80-100b / osobę. Niektóre hotele mogą zorganizować transport z przystani za darmo lub odpłatnie. Warto zawczasu sprawdzić tą możliwość. Na Ko Czang nie ma ani taksówek, ani autobusów. Głównym środkiem transportu dla turystów są song thew (ok. 80b za osobę) oraz vany hotelowe. Dla odważnych jest też możliwość wynajęcia skutera lub samochodu. Jest to dużo tańsze i wygodniejsze jeśli chcemy poruszać się po wyspie, ale drogi na Ko Czang są pełne ostrych zakrętów i stromych zjazdów i podjazdów. Warto też przeczytać jak nie dać się oszukać przy wypożyczaniu skutera w Tajlandii. Warto pamiętać, że klinika na wyspie kasuje 4000B nawet za najzwyklejszy opatrunek.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Czang na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.

 

Ko Mak (Ang: Koh Maak) (Taj: เกาะหมาก)


Plaża na Ko MakLokalizacja Ko Mak - TajlandiaKo Maak leży tylko parę kilometrów od Ko Czang, ale wydawać się może, że od cywilizacji dzielą ją wielkie odległości. Ta nadal mało znana mała wysepka jest coraz spotykanym przykładem oazy spokoju pośród szybko rozbudowywanej infrastruktury turystycznej na innych wyspach. Piękne piaszczyste plaże i kryształowo czysta woda są powodami, dla których Ko Mak coraz częściej znajduje się w rankingach na najpiękniejsze plaże świata. Tylko jedna szutrowa droga przecina wyspę w poprzek i nie trzeba się bardzo wysilić, żeby znaleźć pusty prywatny kawałek plaży.

Większość wyspy pokryta jest plantacjami palmy kokosowej oraz gumowca, a prawie wszyscy z ok. 600 rdzennych mieszkańców wyspy dzielą się na dwie grupy: właściciele ziemscy, którzy są potomkami Chao Sua Seng, który władał tą wyspą ponad 100 lat temu, oraz robotnicy, którzy pracują na plantacjach.

Dawniej hotele na całej wyspie można było policzyć na palcach jednej ręki, dziś jest ich ponad 20; od tanich guesthouse’ów po luksusowe hotele pięciogwiazdkowe. Chociaż można znaleźć pokój bez wcześniejszej rezerwacji, to jednak zawsze lepiej oszczędzić sobie nerwów i zabukować przynajmniej jedną noc przed przyjazdem. Na wyspie są obecnie trzy przystanie skąd przypływają i odpływają łodzie na Ko Czang, i większość hoteli przysyła kogoś kto odbierze was z przystani i zawiezie do hotelu za darmo.

Na wyspie niewiele jest atrakcji poza piękną przyrodą i czystą wodą w morzu. Większość odwiedzających spędza czas leżąc na hamaku, w jednym z kilku sennych barów, albo ewentualnie na przejażdżce rowerowej wokół wyspy. Można również wybrać się łodzią na nurkowanie do pobliskiego parku narodowego. Zwolennicy głośnych nocnych imprez zdecydowanie lepiej będą się czuli na sąsiedniej Ko Czang.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Mak na Google Maps.

Ko Kut (Ang: Koh Kut) (Taj: เกาะกูด)

Plaża na Ko KutLokalizacja Ko Kut - TajlandiaKo Kut jest najdalej na południe położoną wyspą z archipelagu Ko Czang oraz jest najbliżej Kambodży z wszystkich tajskich wysp. Pomimo tego, że Ko Kut jest piękną górzystą wysepką otoczoną szmaragdową wodą, nie jest to miejsce które łatwo odwiedzić jeśli podróżujemy niezależnie. Większość hoteli nastawiona jest wyłącznie na wycieczki grupowe i niewiele jest sklepów i restauracji, w których można się zaopatrzyć w prowiant.

Na wyspie jest tylko parę dróg szutrowych, ale i tak nie ma żadnego transportu publicznego, ani możliwości wynajęcia motocykla lub samochodu. Dopiero w roku 2009 rozpoczęto budowę pierwszej drogi betonowej. Trudno więc mówić o poruszaniu się na własną rękę, chociaż do odwiedzenia jest świątynia buddyjska w centrum wyspy oraz duża latarnia morska na szczycie góry, z której podobno rozciągają się wspaniałe widoki na Tajlandię oraz Kambodżę. Dla większości przybywających tu turystów nie jest to jednak wielkim problemem. Jest tak dlatego, że prawie wszystkie hotele są albo drogie albo BARDZO drogie, a do niektórych z nich dostać można się tylko helikopterem. Oznacza to, że możecie nawet nie wiedzieć gdzie one są!

Na szczęście ostatnio powstało kilka tańszych hoteli w okolicy Klong Czao, co powoduje, że ta mała i mało znana wyspa jest coraz częściej odwiedzana przez zachodnich turystów. Mimo to, na pewno warto zarezerwować pokój zanim się tam wybierzemy, bo wszystko może być już zabukowane. Do tego część hoteli zamykana jest w niskim sezonie.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ko Kut na Google Maps.


Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07Obecnie nie ma więcej zdjęć