Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

Ao Nang - Tradycyjnie przyozdobiona łódź na południu TajlandiiPołudnie Tajlandii to najczęściej odwiedzana przez turystów część kraju. Znajdziemy tu wiele wspaniałych wysp, od tych najbardziej znanych jak Puket, Ko Samui czy Full-Moon Party na Ko Pangan, po takie, których nazwy większości turystów niewiele mówią: Ko Tarutao czy Ko Jum. Poza wyspami, południowa część Tajlandii wyróżnia się tym, że widać w niej wpływy z jednej strony wielu (często nielegalnych) imigrantów z Myanmaru (Birmy), a z drugiej strony Islamu. Najbardziej wysunięte na południe prowincje: Patani, Jala i Naratiłat, są bliższe kulturalnie muzułmańskiej Malezji, niż Tajlandii. Są to również praktycznie jedyne rejony kraju, gdzie odwiedziny nie są polecane ze względów bezpieczeństwa. W tych trzech prowincjach od lat toczy się krwawy konflikt z separatystami chcącymi odłączenia ich od Tajlandii.

Klimatycznie południe Tajlandii podzielić można na dwie części: wschodnią i zachodnią. Obie znajdują się w obszarze oddziaływania monsunów, ale w różnych miesiącach. Oznacza to, że nawet jeśli np. na Puket pada, to na Ko Tao może być w tym samym czasie piękna pogoda.

Zachodnie wybrzeże dotknął kataklizm tsunami w grudniu 2004. Dzisiaj, przeciętny turysta nie zauważy żadnych jego śladów, ponieważ regiony najbardziej turystyczne szybko odbudowano,w dużej mierze dzięki hojnej pomocy finansowej innych krajów. Te pieniądze popłynęły jednak niemal wyłącznie tam, gdzie przyjeżdża najwięcej turystów, natomiast mniej znane i odwiedzane obszary nierzadko zostały zostawione same sobie.

Oprócz wysp, na południu Tajlandii znajdziemy wspaniałe plaże na wybrzeżu, w szczególności w okolicach Ao Nang, Krabi czy Kao Lak.

Do Południa zaliczyliśmy też Hua-Hin, Cza-Am i Praczuap Kiri-Kan, znajdujące się między Bangkokiem, a rejonem najbardziej atrakcyjnym turystycznie. Odwiedza je dużo mniej turystów, jako że większość udaje się na dalekie południe samolotem albo nocnym autobusem. To stanowi jednak zaletę dla tych, którzy szukają nie tylko pięknych plaż, ale także spokoju.

 

Krabi (Taj: กระบี่)

Krabi - Skrzyżowanie w mieścieLokalizacja Krabi - TajlandiaTajska prowincja Krabi stała się w ostatnich latach bardzo popularna wśród turystów z powodu pięknych białych plaż oraz spektakularnych klifów wapiennych. Większość z nich przybywa samolotem lub autobusem do miasta Krabi, które samo w sobie nie może konkurować z prawdziwymi atrakcjami regionu, takimi jak Ao Nang czy Ko Pi Pi. Znajdziemy tam sporo niedrogich guesthouse’ów oraz restauracyjek serwujących zachodnie jedzenie, ale oprócz tego nie jest ono typową miejsowością turystyczną. Jest tam za to wiele małych agencji turystycznych, w których możemy zorganizować dalszą podróż. Wielu podróżnych zatrzymuje się w mieście Krabi tylko po drodze gdzieś dalej.

Jeśli mamy dzień czy dwa na poznanie okolicy, to oprócz Ao Nang opisanego poniżej czy Railey Beach gdzie warto udać się na wspinaczkę skałkową, możemy warto wynająć skuter albo samochód i odwiedzić znajdujące się niedaleko Plażę Skamienielin (Fossil Shell Beach), Świątynię w Tygrysiej Jaskini (Tiger Cave Temple) lub piękne jeziorko ze szmaragdową wodą w środku lasu (Sap Morakot). Około 30km na północ od miasta jest również prawdziwa dżungla w Parku Narodowym Tan Bokkaranim.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Krabi na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.


Hua-Hin (Taj: หัวหิน)

Hua-Hin - Zachód słońca na plażyLokalizacja Hua-Hin - TajlandiaHua-Hin znajduje się w prowincji Praczuap Kiri Kan i uznawane jest za najstarszą miejsowość turystyczną w Tajlandii. Od początku XX wieku przyjeżdżali tu na wczasy zamożni mieszkańcy Bangkoku oraz rodzina królewska. Znane jest wszystkim Tajom z tego, że znajduje się tutaj pałac Wang Klai Klangwon (co oznacza „Z dala od zmartwień”), w którym większość czasu spędzał do niedawna Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej.

W ostatnich latach przeżywa jednak boom budowlany porównywalny z innymi atrakcyjnymi turystycznie miejscowościami nadmorskimi. Dzisiaj znajdziemy tam wiele ekskluzywnych hoteli, pięknych apartamentowców oraz rozwijający się przemysł turystyczny. Służy on jednak w większości Tajom i obcokrajowcom mieszkającym w Bangkoku, którzy chcą chociaż na parę godzin albo na weekend wyjechać ze stolicy. Coraz więcej emerytów przenosi się tutaj, żeby w spokoju ale jednocześnie niedaleko od Bangkoku spędzić stare lata.

Choć nie jest to duże miasto, znajdziemy w Hua Hin niemal wszystko: stację kolejową i autobusową, małe lotnisko, duży urząd pocztowy, McDonald’s i Burger King oraz centra handlowe. Jest tam też wiele restauracji i restauracyjek serwujących zachodnie jedzenie oraz świeże owoce morza oraz barów – zarówno tych normalnych, jak i tych „z dziewczynami”.

Najładniejsza i najpopularniejsza część plaży znajduje się przy hotelu Sofitel i Central, ale niemal w całości zastawiona jest leżakami, z których skorzystać możemy tylko jeśli zamówimy tam jedzenie. Siedząc na leżakach należy też przygotować się, że co 5 minut ktoś będzie nam oferował jak nie masaż, to jazdę na koniu, albo przynajmniej ananasa.

Jeśli jesteśmy w okolicy w czerwcu, to warto odwiedzić w Hua Hin coroczny festiwal Hua Hin Jazz Festival na plaży.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Hua-Hin na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.


Cza-Am (Ang: Cha-Am) (Taj: ชะอำ)

Cza-Am - Widok z lotu ptakaLokalizacja Cza-Am - TajlandiaZnajdujące się jedyne 20 minut od Hua Hin i wzdłuż tego samego wybrzeża miasteczko Cza-Am różni się od swojego sąsiada przede wszystkim brakiem rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Choć podobnie jak w Hua Hin znajdziemy tutaj weekend’owych turystów z Bangkoku oraz rozbudowujące się osiedla domków dla emerytów, jest to zdecydowanie spokojniejsza i mniej zatłoczona okolica. Plaża w Cza-Am jest podobna jak w Hua Hin, czyli długa i piaszczysta. W wodzie często są jednak ostre kamienie oraz wodorosty, a od czasu do czasu także parzące meduzy.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Cza-Am na Google Maps.Ao Nang (Taj: อ่าวนาง)

Ao Nang - Czekajace na turystow lodzie wzdluz glownej plazyLokalizacja Ao Nang - TajlandiaAo Nang to typowo turystyczna miejscowość popularna w szczególności wśród Skandynawów oraz innych Europejczyków. Wzdłuż głównej plaży znajdziemy wiele straganów z pamiątkami i tym samym, co na każdej innej plaży: okulary przeciwsłoneczne, T-shirty, piłki plażowe, itd. Jest tu też masa restauracyjek serwujących zachodnie jedzenie, barów oraz hoteli i guesthous’ów. W samym Ao Nang plaża nie jest szczególnie piękna, ale warto udać się do pobliskiej i dużo ładniejszej plaży Had Nopara Tara.

Wielu turystów wyrusza stąd łodzią do Ko Pi Pi, plaż Riley i Tonsai (choć nie na wyspie, dostępne jest tylko drogą wodną) lub na jedną z wielu małych wysepek znajdujących się w zatoce (wyspy Poda, wyspa Chicken Island i wiele innych).

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ao Nang na Google Maps.


Czumpon (Ang: Chumpon) (Taj: ชุมพร)

Czumpon - Widok na szmaragdową wodęLokalizacja Czumpon - TajlandiaŚredniej wielkości prowincjonalna stolica Czumpon, ktra znajduje się w odległości 460km od Bangkoku oraz 195km na północ od Surat Tani uznawana jest przez Tajów za bramę do Tajlandii południowej, zarówno w sensie geograficznym, jak i kulturowym. Dla turystów jest to przede wszystkim miejsce skąd odpływają łodzie do wysp Ko Samui, Ko Tao oraz Ko Pangan. Tędy przejeżdża również wielu obcokrajowców udających się na „visa run” do granic z Myanmarem (Birmą) przy Ranong.

Niewielu turystów zatrzymuje się tutaj dłużej niż tylko tyle ile tego wymaga postój autobusu albo oczekiwanie na łódź, jednak kiedy opadnie kurz i wszyscy przejeżdżający odjadą, możemy odkryć, że Czumpon jest ciekawym małym miastem z ładnymi spokojnymi plażami w okolicy. Łatwo i tanio jest tutaj wynająć skuter, a miejscowi nie są zepsuci przez tłumy turystów i mogą okazać nam prawdziwą życzliwość.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Czumpon na Google Maps.


Hat Jaj (Ang: Hat Yai) (Taj: หาดใหญ่)

Hat Jaj - Panorama miastaLokalizacja Hat-Jaj - TajlandiaTętniące życiem Hat Jaj jest tak nowoczesne i rozbudowane jak tylko nowoczesne i rozbudowane może być prowincjonalne miasto z dala od Bangkoku. Centrum pełne jest banków, hoteli i centrów handlowych, a między nimi tłoczą się uliczni sprzedawcy i dziewczyny naganiające turystów do salonów masażu. Jednak to nie zachodni turyści są za to odpowiedzialni, ale przyjezdni z graniczącej z Tajlandią od południa Malezji. Przyjeżdża ich tu codziennie tysiące, kobiety na tanie zakupy, handlowcy żeby zaopatrzyć się w towar, a mężczyźni żeby skorzystać ze „specjalnych” usług w salonach masażu. Zachodni turysta nie znajdzie w tym mieście wiele „atrakcji”, oprócz tych już wymienionych, ale sam fakt możliwości zobaczenia tajskiego miasta przygranicznego, które żyje i rozwija się dzięki przyjezdnym z Malezji jest interesujący.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Hat Jaj na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.


Patani, Naratiłat, Jala (Ang: Pattani, Narathiwat, Yala) (Taj: ปัตตานี, นราธิวาส, ยะลา)

Patani - Laleczka w stylu malajskimZ punktu widzenia turystycznego, te trzy południowe prowincje mają ze sobą przede wszystkim to wspólnego, że toczą się tam walki między tajską armią i policją oraz separatystami domagającymi się odłączenia ich od Tajlandii. Powodem jest to, że są one w większości muzułmańskie i mają odrębną od reszty kraju kulturę oraz język – Yawi. Rząd Tajlandii nie uznaje tego języka w żaden sposób oraz wymaga od mieszkańców tych prowincji przywiązania do języka, kultury oraz religii obowiązujących w reszcie kraju, i stąd konflikt. Nie toczy się on między dwoma armiami, a raczej polega na próbach rozbicia tajnej organizacji separatystycznej, której głównymi broniami są bomby oraz ataki z ukrycia. Nie oznacza to, że te prowincje są zamknięte dla odwiedzających, ale na pewno należy sprawdzić dokładnie aktulną sytuację przed wyjazdem oraz zachować ostrożność.

Prowincje te leżą głównie na równinach i znajdziemy tam wiele pól ryżowych oraz sadów z owocami. Wzdłuż wybrzeży ciągną się kilometrami piaszczyste plaże kompletnie pozbawione infrastruktury turystycznej. Odwiedzający tą okolicę na pewno zauważą, że na każdym kroku widać dowody innej kultury, niż ta która dominuje w większości Tajlandii, od architektury poczynając, a na jedzeniu kończąc.

Warto odwiedzić Jala w marcu, kiedy odbywa się tam coroczny Festiwal Gołębi, na który zjeżdżają się hodowcy z Tajlandii, Malezji i Indonezji, żeby kupować i sprzedawać ptaki, a także wystawiać je w zawodach i pokazach.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Patani, Naratiłat i Jala na Google Maps.


Praczuap Kiri Kan (Ang: Prachuap Khiri Kan) (Taj: ประจวบคีรีขันท์)

Praczuap Kiri Kan - Plaża o swojsko brzmiącej nazwie BankrutLokalizacja Praczuap Kiri Kan - TajlandiaZnajdująca się na północ od Czumpon prowincja Prachuap Kiri Kan pochwalić się może najwęższym miejscem w Tajlandii – jedyne 11km lądu między Myanmarem (Birmą), a Zatoką Tajlandzką. Najbardziej znaną miejscowością w prowincj jest Hua Hin, ale ma ona więcej do zaoferowania. Chociaż w samym mieście Praczuap Kiri Kan plaże nie są specjalnie piękne, to zarówno na półnoć jak i południe od niego znajdziemy wyjątkowo urokliwe i spokojne plaże, które biją te z Hua Hin na głowę. Wielu uważa, że ta dotychczas mało rozwinięta turystycznie okolica tylko czeka na swój własny „boom”.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Praczuap Kiri Kan na Google Maps.


Ranong (Taj: ระนอง)

Ranong - PortLokalizacja Ranong - TajlandiaZ ok. 160 000 mieszkańców, Ranong jest jedną z najmniej zaludnionych prowincji kraju, ale nadrabia to różnorodnością wśród swoich mieszkańców. Spotkamy tu tylu „rdzennych” Tajów, co ludzi pochodzenia Chińskiego, Malezyjskiego czy Birmańskiego.

Chociaż jest to jedna z bardziej sennych prowincji Tajlandii, turyści powoli dowiadują się o jej zaletach: pięknych plażach, dziewiczych lasach deszczowych oraz nurkowiskach należących do najlepszych w regionie. Choć nadal większość obcokrajowców odwiedza tą prowincję, aby zrobić „visa run”, to zdecydowanie warto zatrzymać się tu przynajmniej na dzień czy dwa i odwiedzić jedną z okolicznych wysp: Ko Czang lub Ko Pajam. Warto również zawitać w miejscowych gorących źródłach znajdujących się jedyne kilkaset metrów od stacji autobusowej w mieście Ranong.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ranong na Google Maps.

Surat Tani (Taj: สุราษฏร์ธานี)


Surat Tani - W mieścieLokalizacja Surat Tani - TajlandiaSurat Tani oficjalnie nazywana jest Prowincją Tysiąca Wysp. Są wśród nich te najbardziej znane: Ko Samui, Ko Tao i Ko Pangan, ale także wiele mniejszych i mniej odwiedzanych. Poza wyspami, prowincja Surat Tani rozciąga się prawie do zachodniego wybrzeża i obejmuje rzadko odwiedzane górzyste centrum.

Jeśli wybierzemy się górską drogą z Surat Tani do miejscowości Takua Pa na zachodnim wybrzeżu, zobaczymy widoki porównywalne z tymi w północnej Tajlandii. Jest to jedno z pierwszych miast w których widać aktywne wpływy muzułmańskiego południa Tajlandii zarówno w wyglądzie i zachowaniu mieszkańców, jak i w kuchni.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Surat Tani na Google Maps.Trang


Trang - PrzedmieściaLokalizacja Trang - TajlandiaLeżące po zachodniej stronie Trang może pochwalić się pięknym wybrzeżem, na którym znajdziemy nie tylko plaże, ale także krasowymi klifami. Jako że leżące bardziej na północ wyspy (Puket, Ko Pi Pi, Ko Samui) stają się z roku na rok coraz bardziej turystyczne i zatłoczone, te które znajdziemy w prowincji Trang zdobywają na popularności jako alternatywa. Ta prowincja znana jest z również z miejscowej odmiany manatów. Te spokojne morskie zwierzęta coraz rzadziej zobaczyć można w naturze, ale Trang przyjęła je za swój symbol, który znajdziemy na znakach drogowych, w sklepach z pamiątkami oraz na opakowaniach miejscowych produktów.

Miasto Trang jest nieco senne i wydaje się jakby rozbudowa zatrzymała się tutaj kilkadziesiąt lat temu. Jego mieszkańcy stanowią mieszankę ludności pochodzenia tajskiego, malajskiego oraz chińskiego, co nadaje mu wyjątkowy charakter. Warto się po nim przespacerować, żeby go poczuć. Znajdziemy w nim wiele małych agencji turystycznych, które warto odwiedzić jeśli wybieramy się na jedną z okolicznych wysp. Możemy w nich obejrzeć zdjęcia róznych hoteli, kupić bilety na łódź oraz zabukować pokój.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Trang na Google Maps.

 

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07Obecnie nie ma więcej zdjęć