Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

Ampała (Ang: Amphawa) (Taj: อัมพวา)

 

Lokalizacja Ampała - TajlandiaAmpała - Pływający targMiasteczko Ampała znane jest turystom przede wszystkim ze względu na swój Pływający Targ. Możemy go zobaczyć popołudniami w piątki, soboty i niedziele, mniej więcej do 8-mej wieczorem. Kanał Ampała wypełnia się wtedy łodziami, z których sprzedaje się jedzenie, napoje, słodycze, itd. Oprócz tego, że ten Pływający Targ jest dużo bardziej autentyczny i nie ma tu tłumów turystó jak na Pływającym Targu Damnoen Saduak, miasteczko to oferuje odwiedzającym bardzo spokojną, senną wręcz atmosferę. Wzdłuż kanału znajdziemy kilka miejscowych domów, które przekształcono w hoteliki, a także sklepy z obrazami i innym rękodziełem miejscowych artystów.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ampała na Google Maps.

 

Kanczanaburi (Ang: Kanchanaburi) (Taj: กาญจนบุรี)

 

Lokalizacja Kanczanaburi - TajlandiaKanczanaburi - Przejazd mostemMiasto położone na zachodzie kraju wśród lasów i wzgórz, jest znane głównie z tzw. kolei śmierci z czasów II wojny światowej, oraz z położonych w okolicy parków narodowych Sai Yok i Erawan. W samym mieście znajduje się słynny most na rzece Kwai, po którym można urządzić sobie krótki spacer, ale należy uważać na dziury. Często też przez most przejeżdza kolejka, wiec pozostaje wtedy usunięcie się na jeden z balkonów na przęsłach, gdzie można odczekać przejazd pociągu. Niedaleko mostu warto zwiedzić muzeum wojenne JEATH, oraz cmentarz aliantów. W drodze do Parku Narodowego Sai Yok można zwiedzić świątynię w jaskini, historyczny park z budowlami khmerskimi, świątynię z tygrysami i kilka jaskiń w pobliskich górach. Nad rzeką Kwai znajdziemy wioskę słoni, gdzie można odbyć przejażdżkę na słoniu.

Na chętnych czeka trasa kolejowa zwana „koleją śmierci” między Kanczanaburi, a Nam Tok, przy czym najlepiej skorzystać z tej przejażdżki od stacji Nam Tok tylko przez odcinek górski z drewnianymi mostami. Nieco dalej dla chętnych istnieje możliwość noclegu w hotelu na tratwach, gdzie dopływa się tylko łodziami, w hotelu nie ma elektryczności, a goście zdani są na światło lamp naftowych. Hotel umiejscowiony jest w dolinie rzecznej pomiędzy wznoszącymi się górami.

Obok na lądzie mieści się wioska plemienia Mon, gdzie można zobaczyć jak wygląda życie tych ludzi, obejrzeć szkołę ich dzieci, czy odbyć przejażdżkę na słoniach. Nieco dalej na zachód możemy zwiedzić Park Narodowy Sai Yok z wodospadem wpadającym do rzeki Kwai, oraz wiszącym mostem na drugą stronę. Godną uwagi propozycją jest zwiedzenie Przełęczy Piekielnej (Hellfire Pass), gdzie przebiegała trasa górska kolei śmierci. Był to zarazem najtrudniejszy w pracach odcinek, gdzie zginęło najwięcej jeńców. W okolicach są jeszcze takie atrakcje jak gorące źródła, tamy na rzekach górskich tworzące sztuczne zbiorniki wodne, oraz Park Narodowy Erawan z 7-stopniowym wodospadem. Wyjazd w tę część kraju stanowi doskonałą alternatywę do poznania spokojniejszej Tajlandii po pierwszych dniach zwiedzania zatłoczonej stolicy Bangkoku.

Mapy znajdziesz tutaj.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Kanczanaburi na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.


Świątynia tygrysów (Ang: Tiger Temple) (Taj: วัดเสือ)

 

Lokalizacja Świątynia tygrysów - TajlandiaŚwiątynia Tygrysów - Mnich z małym tygryskiem

Słynna już Świątynia Tygrysów zwana Wat Pa Luangta Bua Yannasampanno powstała w roku 1994 z pomysłu założenia przez  znanego guru medytacji Luangta Maha Bua. Od samego początku świątynia przyjęła powołanie do tworzenia sanktuarium dla  dzikich zwierząt. Cały kompleks mieści się 37 km na zachód od centrum Kanczanaburi przy drodze do Sai Yok na obecnym obszarze 688 rai, czyli 11 000 arów.

Największą atrakcją jest możliwość spędzenia chwili sam na sam z dorosłym tygrysem, którego można nawet pogłaskać. Pierwsza tygrysica przybyła do tego miejsca w 1999 roku, będąc w bardzo złej kondycji zdrowotnej. Od tego czasu wiele się zmieniło w tym miejscu; powiększyła się populacja tygrysów, a wiele z nich przyszło na świat właśnie w świątyni. Do tygrysów dołączyły też inne zwierzęta. Pobudowano dla nich specjalne miejsca spacerowe, wodospad, oraz skalny kanion. Obecnie jest to jedna z bardziej popularnych atrakcji w okolicach Kanczanaburi, choć nie ustrzegła się różnych negatywnych komentarzy. Niektórzy skarżą się, iż jest bardzo skomercjalizowana, ale są też poważniejsze oskarżenia o złe traktowanie i nielegalne sprowadzanie tygrysów. Niedaleko świątyni, gdzie mnisi opiekują się tygrysami mieści się największy w Azji rezerwat naturalny, w którym tygrysy żyją  jeszcze na wolności. Teren ten rozciąga się w odległych górach biegnących na południe przy granicy z Birmą.

Bilet wstępu: 500 bath

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Świątynii tygrysów na Google Maps.

 

Wodospad Erawan (Ang: Erawan Waterfall) (Taj: น้ำตกเอราวัณ)

 

Lokalizacja Wodospad Erawan - TajlandiaWodospad ErawanW odległości około 80km na północ od Kanczanaburi znajduje się jeden z najbardziej znanych parków narodowych ze swoimi wodospadami tworzącymi 7 poziomów. Nazwa wzięła się od górnej części wodospadu przypominającego kształtem głowę słonia Ajrawatę o 3 głowach, który jest bardzo ważnym symbolem dla Tajów.

Najczęściej turyści docierają do pierwszych 3 poziomów, gdzie można sprawić sobie kąpiel w przynależnych do wodospadu jeziorach, zachętą jest jednak zwiedzenie górnej części, gdyż to co ujrzą tam będzie nagrodą za trud włożony we wspinaczkę. Jak dla większości wodospadów, zalecane jest odwiedzanie w okresie pory deszczowej, kiedy najwięcej wody spływa z gór, co tworzy niepowtarzalny widok.

Pobyt w tym miejscu jest doskonałą okazją do zorganizowania pikniku w ocienionych miejscach przez bambusy, liany i inne zarośla. W trakcie wędrówki w górę można zaobserwować wiele gatunków zwierząt i owadów. Klimat w samym parku jest dość wilgotny, z całą pewnością będzie to nie lada przygoda aby dotrzeć na najwyższe partie wodne.

Tu mozna zobaczyc roznice miedzy wodospadem w porze suchej (Filmik) i w porze deszczowej (Filmik).

Bilet wstępu: 200B

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Wodospadu Erawan na Google Maps.


Keng Kraczan (Ang: Kheng Krachan) (Taj: แก่งกระจาน)

 

Lokalizacja Keng Kraczan - TajlandiaKeng Kraczan - Spowity mgłąTo największy w Tajlandii park narodowy pokryty przez gęste lasy nadal zamieszkiwany przez tygrysy oraz jedno z niewielu miejsc gdzie te zwierzęta tworzą większe stada i mają zapewnione prawdziwie naturalne warunki bytowe. Odległy o 60km od Peczburi (Petchaburi) park zaprasza do wędrówek przez cały rok, przy czym najlepsze miesiące to okres od listopada do maja. W porze deszczowej niektóre szlaki mogą być utrudnione. Godny obejrzenia jest wysoki 18-stopniowy wodospad Thotip. Zaletą tego miejsca jest mniejsza ilość turystów w porównaniu do innych parków położonych bliżej Bangkoku, jeśli szuka się prawdziwej tajskiej natury.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Keng Kraczan na Google Maps.


Saj Jok (Ang: Sai Yok) (Taj: ไทรโยค)

 

Lokalizacja Saj-Jok - TajlandiaSaj Jok - Rejs łodziąDalej na zachód od Kanczanaburi wzdłuż biegu rzeki Kwai znajduje się park narodowy Saj Jok, jego głównymi atrakcjami są wodospad wpadający do rzeki, jaskinie, las tekowy, oraz wiszący most na drugą stronę Kwai. To doskonałe miejsce na odpoczynek rodzinny. Można wybrać się na rejs po rzece łodzią.

Noclegi oferowane są w pobliskich hostelach, szczególnie polecane są te położone na wodzie. Jedną z ciekawszych atrakcji jest jaskinia Daowadung z bogatą ilością stalaktytów, do której dopływa się łodzią a następni pokonuje się pieszo odcinek około 2km. W latach siedemdziesiątych XX. wieku odkryto tutaj najmniejszego nietoperza na świecie, mającego 1,75g wagi, oraz rozpiętość skrzydeł 1,6cm. Zamieszkuje on tutejsze jaskinie, jednak zaobserwowanie tych stworzeń nie jest łatwą sprawą. W parku napotkać można na pozostałości działań japońskich żołnierzy z czasów wojennych.

Nieco wcześniej w okolicach miejscowości Nam Tok, która znana jest z ostatniej działającej stacji na odcinku kolejowym jest usytuowany wodospad o tej samej nazwie Sai Yok Noi, który charakteryzuje się dość wysokim spadkiem wodnym, oraz miejscem do kąpieli. Zaletą tego miejsca jest łatwa dostępność od głównej drogi oraz wstęp bezpłatny.

Bilet wstępu: 200B

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Saj Jok na Google Maps.


Tama Si Nakarin (Ang: Srinakarin Dam) (Taj: เขื่อนศรีนครินทร์)

 

Lokalizacja Tama Si Nakarin - TajlandiaSi Nakarin -  Domek na wodzieKilka kilometrów na północ od wjazdu do parku Erawan na rzece Kwai została zbudowana tama wodna, która utworzyła piękny zbiornik wodny Si Nakarin. Jest to popularne miejsce wypoczynkowe z wieloma ośrodkami dla gości. Przy tamie można wypożyczyć łódź aby popłynąć na około 2-godzinną przejażdżkę po zbiorniku, aż do wodospadów Huaj Kamin (Huay Khamin). Wodospady zostały utworzone z bardzo ciekawych skał wapiennych tworzących specyficzną kolorystykę. Zbiornik wodny cieszy się popularnością wśród mieszkańców Bangkoku, jako miejsce na wypoczynek, łowienie ryb, czy chodzenie po okolicznych górach, by wieczorem zrelaksować się w jednym z ośrodków nad wodą.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Tamy Si Nakarin na Google Maps.


Pływający Targ Damnuen Saduak (Ang: Damnuen Saduak Floating Market) (Taj: ตลาดน้ำดำเนินสะดวก)

 

Lokalizacja Plywajacy Targ Damuen Saduak - TajlandiaPływający targ Damnuen Saduak 2Dawniej, gdy w Tajlandii nie było dróg lądowych, transport odbywał się na wodzie poprzez liczne rzeki i kanały. To spowodowało powstanie wodnych targów na których oferowany były wszelkie możliwe dobra. Targi te przetrwały do dnia dzisiejszego, najbardziej znanym jest ten w miejscowości Damuen Saduak na trasie pomiędzy Bangkokiem, a Kanczanaburi. Obecnie jest on już mocno skomercjalizowany pod dyktando turystów, ale nadal posiada swój klimat i wiele ma do zaoferowania przybywającym tu gościom. Widok korkujących się wąskich łodzi z wypełnionymi po brzegi różnokolorowymi towarami przyprawia o zawrót głowy, atmosfera jakby zatrzymującego się czasu wprawia w nastrój nawet wybrednych turystów.

Dopełnieniem jest możliwość wynajęcia łodzi i około godzinnego rejsu w sercu przepychających się łodzi, kosztując najświeższe owoce egzotyczne rosnące w Tajlandii, których smak jest niepowtarzalny i na próżno szukać takiego w Europie.  Po rejsie można odpocząć przy kawie i podziwiać zmagania wioślarzy z brzegu, dla głodnych serwowane są dania tajskiej kuchni przygotowywane na świeżo w garkuchniach umieszczonych na łodziach. Ciekawe widoki można obejrzeć płynąc po kanałach z dala od głównej części bazaru, gdzie zaobserwujemy typowe życie tajskich rodzin, ich domostwo, styl życia, oraz otaczającą ich przyrodę. Najlepszą porą na odwiedzenie wodnego targu są godziny poranne (8:00 - 9:00).

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Pływającego Targu Damuen Saduak na Google Maps.


Świątynia w jaskinii Koapoon (Ang: Koapoon Cave Temple)

Lokalizacja Swiatynia w jaskinii Koapoon - TajlandiaBudda w jaskinii KoapoonW bliskim sąsiedztwie drugiego cmentarza jeńców wojennych na obrzeżach Kanczanaburi znajduje się świątynia umiejscowiona w szerokiej jaskini pod jednym ze wzgórz otaczających miasto. Świątynia jest  stosunkowo nowa, choć nie wiadomo dokładnie kiedy została założona. Zapisane jest, że król Rama V odwiedził tę świątynię w 1870 roku podczas prac przy figurze leżącego Buddy znajdującego się we wnętrzu pierwszego pokoju.

Świątynia posiada 9 pokoi, z których każdy ma swoją nazwę. W wielu znajdują się liczne figury buddy, oprócz tego można zobaczyć dużą ilość stalaktytów i stalagmitów. Większość pomieszczeń jest pokaźnych rozmiarów, wygodna do zwiedzania oraz dobrze oświetlona. Można wygodnie przechodzić z jednego do drugiego i podziwiać widoki rzeźb i nacieków na ścianach, czy wspomnianych relikwii. W niektórych miejscach jaskini można znaleźć małe nietoperze wiszące pod sufitem lub latające po jaskini.

Bilet wstępu: 20 bath

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Świątyni w jaskini Koapoon na Google Maps.

Park Historyczny Muang Sing (Ang: Muang Singh Historical Park)

Lokalizacja Park Historyczny Muang Sing - TajlandiaPrasat Muang SingMuang Sing czyli Miasto Lwa powstało w XIII i XIV wieku. Jego styl nawiązuje do architektury cywilizacji Khmerów, a samo miasto było najdalej wysuniętym na zachód obiektem cywilizacji Khmerskiej. Mieści się 45 km na zachód od Kanczanaburi.

W przeszłości posiadało mury obronne dookoła o długości 880m, a z południowej strony graniczyło z brzegiem rzeki Kwai Noi. Obecnie pozostały po nim tylko ruiny oraz fragmenty muru obronnego. W środku można zwiedzić ruiny trzech najważniejszych budowli. W centrum wystawowym pokazane zostały stare naczynia, posągi i artefakty pochodzące z tamtej epoki. Na terenie parku historycznego prowadzone były prace wykopaliskowe, w czasie których odnaleziono szczątki kości ludzkich oraz wielu naczyń pochodzące być może z czasów pierwszych osad ludzkich na tym terenie. Na ich temat trwają cały czas badania, które mogą stać się przełomowe dla historii pierwszych ludzkich osad na terenach dzisiejszej Tajlandii i tego skąd pojawili się tam pierwsi mieszkańcy.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Parku Historycznego Muang Sing na Google Maps.


Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07Obecnie nie ma więcej zdjęć