Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price ComparisonTAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj i tutaj

Klong Cziam (Ang: Khlong Chiam)


Klong Cziam - MekongLokalizacja Klong Cziam - TajlandiaMiejsca północno – wschodnie są w Tajlandii mniej znane i odwiedzane przez turystów, są to zdecydowanie biedniejsze tereny, ale nadal mające w swojej ofercie do pokazania prawdziwą nieskażoną Tajlandię wraz z bogactwami pozostałymi po imperium Khmerów. Klong Cziam to miejsce niemal najdalej wysunięte na wschód kraju. W tym miejscu do dość zanieczyszczonego i ciemnego Mekongu wpływa bardziej czysta rzeka Mun, dlatego tworzy się widok wrażenia jakby dwukolorowej rzeki. Można tu wypożyczyć łódź i wybrać się na wycieczkę aby zobaczyć Pha Taem, czyli wysoki klif z malowidłami nieznanego pochodzenia, znajdują się tam postacie ryby, słonia i bawoła, a wiek na jaki szacuje się je to między 2000 a 3000 lat. W niedalekiej odległości znajduje się miasto Ubon Ratczatani (Ubon Ratchathani), którego rozwój przyspieszyły stacjonujące wojska USA podczas wojny w Wietnamie. Miasto jest nazywane bramą do „Szmaragdowego trójkąta”, a określenie to powstało dla celów zachęcenia turystów odwiedzeniem tych porośniętych dzikimi lasami stron.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Klong Cziam na Google Maps.


Loej (Ang: Loey) (Taj: เลย)

Loej - Nad brzegiemLokalizacja Loej - TajlandiaTo prowincja umiejscowiona na północnym wschodzie Tajlandii, na pograniczu z Laosem, sąsiadując z jego stolicą Vientiane. Tutaj rozpościera się wiele masywów górskich, które często okryte mglistymi obłokami posiadają w swoich zasobach bardzo urozmaiconą florę przyrodniczą.

Stolicą prowincji jest miasto o tej samej nazwie, oraz przepływa przez nią rzeka Loei wpadając wprost do Mekongu. To jedyne miejsce w Tajlandii, gdzie w porze chłodniejszej, czyli w okolicach grudnia, stycznia temperatury nocą potrafią spaść poniżej zera stopni Celsjusza w górnej części pasm górskich. Prowincja posiada kilka parków narodowych, w których można podziwiać głównie bogatą roślinność, są to m. in. Phu Kradueng National Park, Phu Hin Rong Kla, Phu Rua, czy Phu Pha Man.

To tutaj rośnie wiele gatunków kwiatków tworząc wspaniały pejzaż, na przemian przeplatają się lasy liściaste, iglaste i mieszane, oraz gaje bambusowe. W parku Phu Kraduang znajdziemy 48km dobrze oznakowanych szlaków do pieszej turystyki. W informacji turystycznej w Si Than mozna otrzymać mapy i koce, zostawić bagaże na przechowanie, zamówić tragarzy oraz przewodników. Zwiedzając parki warto mieć ze sobą ciepłą odzież, jakąś żywność, latarkę, świece i środki przeciw owadom. W okresie deszczów miedzy czerwcem, a wrześniem park jest zamknięty.

W parku narodowym Phu Luang można zobaczyć ponad 1500 gatunków dzikich storczyków, żyje tam tez wiele dzikich zwierząt, słonie, tygrysy, pantery, czarne niedźwiedzie himalajskie, sambary oraz około 140 gatunków różnych ptaków dlatego zwiedzanie go polecane jest tylko ze strażnikiem parku.

W 1853 roku król Rama IV założył miasto Loej, a w 1907 roku została utworzona prowincja. Przylgnęły do tego rejonu takie nazwy jak City of the Sea of Mountains, Coldest Place in Siam, Beautiful Flowers of Three Seasons. Dawniej miejsce to było w Tajlandii traktowane jak daleka Syberia w Rosji, dalekie tereny, bez rozwoju i perspektyw dla osób podejmujących pracę. To tutaj występowały zawsze największe różnice temperatur pomiędzy najwyższa a najniższa w roku będące w pewnym stopniu utrudnieniem w życiu dla Tajów przyzwyczajonych do stałych temperatur rocznych.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Loej na Google Maps.


Prasat Hin Panom Rung (Taj: ปราสาทหินพนมรุ้ง)

Prasat Hin Panom Rung

Lokalizacja Prasat Hin Panom Rung - TajlandiaJest to jeden z najbardziej okazałych zabytków Khmerskich w całej Tajlandii, gdzie piękny prang wznosi się na wierzchołku wygasłego wulkanu 381m n.p.m. Ruiny znajdują się 48km na południe od  miasta Buri Ram i pochodzą z czasów między X a XII wiekiem. Budowla ciągnie się wzdłuż osi wschód – zachód tworząc całość na długości około 500m.

Wszystkie pawilony posiadają wiele opisów i szkiców, ogromna ilość rzeźb opisuje najważniejsze zdarzenia z czasów panowania rodziny Khmerskiej w tym miejscu. W najważniejszych pomieszczeniach znajdziemy rzeźby hinduistyczne. Ze wzgórza rozciąga się widok na pola ryżowe aż po granice z Kambodżą i góry Dongrak. Wysokie położenie budowli jest zgodne z założeniem hinduistycznym symbolizującym Śiwę na górze Meru.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Prasat Hin Panom Rung na Google Maps.Surin (Taj: สุรินทร์)
Surin - Festiwal słoni

Lokalizacja Surin - TajlandiaMiasto to leży na pograniczu z Kambodżą i słynie z listopadowego festynu z paradą słoni. To święto poświęcone roli tych zwierząt w życiu grupy etnicznej Suaj, którzy pochodzą z sąsiedniej Kambodży.

Tu w jednym miejscu można zobaczyć wyjątkową dużą liczbę tych zwierząt na raz, oraz podziwiać ich sprawność przy grze w piłkę, tańcach, wyścigach, przeciąganiu liny z ludźmi, oraz w barwnych procesjach.

W ośrodku szkolenia słoni Ta Klang pod Surin można zapoznać się z ich rolą w kulturze tajskiej oraz o problemach tych wielkich stworzeń w dzisiejszej Tajlandii. Surin słynie również z przemysłu jedwabniczego i wyrobu koszy. Istnieje możliwość obejrzenia jak wykonywane są ręcznie materiały i koszyki oraz zakupić je na pamiątkę.

W okolicy Surin jest wiele khmerskich zabytków. Ich obecność świadczy o tym, że przechodziła przez ten teren kiedyś słynna Droga Królewska z Angkor Wat.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Surin na Google Maps.


Tama im. Sirinthon (Ang: Sirinthon Dam)

Tama Sirinthon - Domki na wodzie

Lokalizacja Tama im Sirinthon - TajlandiaJest to największa tama w Tajlandii. Została nazwana na część księżniczki Tajlandii Sirinthon. Warto ją odwiedzić jeśli jesteśmy w okolicy, żeby zobaczyć piękne widoki rozciągające się dokoła oraz przejść się po otaczającym tamę parku. Można tu też wynająć domek na nocleg, a także zjeść w restauracji na wodzie. Kąpanie jest dozwolone.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Tamy im. Sirinthon na Google Maps.

Pimai (Taj: พิมาย)

PimaiLokalizacja Pimai - TajlandiaPimai to Khmerska świątynia z piaskowca znajdująca się na końcu słynnej Drogi Królewskiej z Angkoru. Obiekt położony jest nad rzeką Mun 60 km od miasta Korat. To jedna z najważniejszych khmerskich budowli w Tajlandii.

Budowla pochodzi ze szczytowego okresu panowania Khmerów w XI i XII wieku. Kompleks obejmuje dwa prostokątne dziedzińce ogrodzone murami, a w wewnętrznym dziedzińcu wznosi się główna budowla - stożkowy prang. Wznosząc tak bogato rzeźbione i monumentalne świątynie dawni monarchowie potwierdzali swą królewską potęgę. Pimai to khmersko - hinduistyczno – buddyjski model wszechświata. Jej elementy takie jak prang, wieże, fosy, sadzawki i mury stanowią odzwierciedlenie góry Meru, mórz oraz kontynentów. Przebywanie w tym rejonie pozwala poczuć dawną wielkość i skalę ważności ówczesnego imperium.

W tych rejonach w drugim tygodniu maja obchodzi się święto rakiet, czyli uroczystości oznaczające koniec pory suchej, mające wywołać deszcz i urodzaj. Używa się do tych obchodów rakiet wykonanych z bambusa wypełnionego saletrą i węglem drzewnym, i wystrzeliwuje się je z drewnianych wyrzutni.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Pimai na Google Maps.


Pra Wihan (Ang: Phra Viharn) (Taj: พระวิหาร)

Pra Wihan

Lokalizacja Pra Wihan - TajlandiaŚwiątynia Pra Wihan (znana również pod khmerską nazwą: Preah Vihear) mieści się na granicy między Tajlandią i Kambodżą na szczycie klifu na wysokości 525 metrów. Wybudowano ją za czasów imperium Khmerskiego w IX i X wieku. Kolejni władcy rozbudowywali ją i dzisiaj stanowi jeden z najwspanialszych przykładów architektury sakralnej tego okresu.

W roku 1962 po długim i trudnym konflikcie i mediacjach Sądu Międzynarodowego, obie strony uznały, że świątynia należy do Kambodży. Przez wiele lat jednak główna droga dojazdowa znajdowała się po stronie Tajlandii i Kambodża pozwalała turystom odwiedzać świątynię bez potrzeby wyrabiania wiz. W roku 2008, UNSESCO włączyło ją do listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego po wniosku złożonym przez Kambodżę. Zaogniło to na nowo konflikt o własność świątyni, i od tego czasu jest ona zamknięta dla turystów, jako że obie strony wysłały tam żołnierzy.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Pra Wihan na Google Maps.

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07Obecnie nie ma więcej zdjęć