Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

Wśród szczytów i dolin północy Tajlandii znajdziemy prawdziwe bogactwo atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych, co sprawia, że każdy odwiedzający Tajlandii powinien tam zawitać. Góry te rozciągają się od północnej Tajlandii, przez Birmę i południowo-zachodnie Chiny, skąd karawany handlowe ciągnęły niegdyś aż do morza. Przed wiekami, inna grupa uznawana za przodków obecnych Tajów, przeszła tą trasę i założyła państwo Lanna (Million Pól Ryżowych). Również inni wędrowcy, tacy jak plemiona górskie podróżowało tym szlakiem w przeszłości i nadal to robi.Wdłuż krętych górskich dróg małe miasteczka i wioski budzą się codziennie w oparach porannej mgły, gdzie turyści odkrywają na nowo proste przyjemności spaceru i podziwiania widoków.

 

Cziang Maj (Ang: Chiang Mai) (Taj: เชียงใหม่)

Cziang Maj - Jedna z wielu swiątyńLokalizacja Cziang Maj - Tajlandia

Dla Tajów Cziang Maj jest jak skarb narodowy i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju; dla turystów to ciekawa odmiana po Bangkoku czy wyspach południa. Klimat jest tutaj o wiele łagodniejszy, jako że cała okolica znajduje się na wyżynie. Cziang Maj jest też stolicą kulturalną północy i znajdziemy tam wiele muzeów, księgarni, ciekawych rękodzieł oraz pamiątek. W ofercie jest tu wiele kursów od nauki tajskiego począwszy, przez masaż i medytację, aż do kursy gotowania tajskich potraw. Odwiedzający często poświęcają kilka dni na wolontariat organizowany przez jedną z wielu działających w Cziang Maj organizacji międzynarodowych. Starówka jest kwadratem otoczonym fosą oraz pozostałościami murów obronnych wybudowanych 700 lat temu, by chronić miasto przed najeźdźcami z Birmy.

Z populacją powyżej 170.000 w samym mieście, oraz ponad milionem jeśli dodać do niego przedmieścia, Cziang Maj jest piątym co do wielkości miastem Tajlandii. Znajduje się na płaskim terenie na wysokości 316m, otoczone górami i obszarami wiejskimi i jest o wiele bardziej zielone i ciche niż stolica oraz wyróżnia się od innych miast Tajlandii dużą populacją obcokrajowców.

Mapy znajdziesz tutaj.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Cziang Maj na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.


Cziang Raj (Ang: Chiang Rai) (Taj: เชียงราย)


Cziang Raj - Góry w okolicy miasta

Lokalizacja Cziang Raj - TajlandiaCziang Raj jest średniej wielkości miastem położonym niedaleko od Cziang Maj, 785km od Bangkoku. Z pewnością nie jest tak popularne jak Cziang Maj, ale jednak godnym uwagi ze względu na bogatą historię. Miasto położone jest w samym środku Złotego Trójkąta wśród majestatycznych gór i wielu wysokogórskich wsi. Ten region jest wspaniały dla tych, którzy lubią piesze wędrówki oraz mogą obejść się bez morza i plaży. Krajobraz jest usiany górskimi wioskami, zabytkami historycznymi, zalesionymi górami i piękną przyrodą.

Muzea Up Kham i Ho Watthanatham Nithat należą do najczęściej odwiedzanych w tym regionie. Muzeum Ho Watthanatham prezentuje starodawne dokumenty pisane, artefakty, tradycyjna tajska literaturę i dokumenty ukazujące historię wytwarzania opium. Muzeum Up Kham jest dumne ze swoich zbiorów przedmiotów, które należały do majątku króla.

Najbardziej znaną świątynią Cziang Raj jest Wat Phra Kaeo (nazwa taka sama jak najsłynniejsza świątynia w Bangkoku znajdująca się w Wielkim Pałacu) z XIII wieku. Otacza ją legenda, która mówi, że w XV wieku uderzyła w nią błyskawica i pojawił się czarny posążek Buddy, który następnie przemienił się w słynnego Szmaragdowego Buddę.

W okolicy znajduje się wiele wodospadów. Najbardziej znanym z nich jest wodospad Khun Kon, który ma 70 metrów wysokości.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Cziang Raj na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.


Doj Tung (Ang: Doi Tung) (Taj: ดอยตุง)

Doj Tung - ParkLokalizacja Doj Tung - Tajlandia

Na zboczu tej góry stoi Królewska Willa Doj Tung z barwnym ogrodem kwiatowym w stylu angielskim. Jej historia zaczęła się w roku 1986, kiedy to blisko 90-lecia Królowa Matka (matka Ramy IX) wybrała to miejsce na wybudowanie rezydencji, gdzie mogłaby spędzać czas w klimacie podobnym do swojej ukochanej Szwajcarii. Przy tej okazji, zainteresowała się również największym problemem nękającym ten obszar – nielegalnym wycinaniem lasów. Tak powstał ‘Doi Tung Development Project’, którego celem jest zalesienie tego obszaru, a także jego promocja turystyczna.

Doj Tung jest jednym z najbardziej znanych miejsc w prowincji Cziang Raj. Wielu turystów przybywa tu, aby zobaczyć Willę Królewską, a także otaczający ją jeden z najpiękniejszych ogrodów Tajlandii. Znajdziemy tu także świątynię Pra Tat Doj Tung, wybudowaną w roku 911, która jest jednym z najstarszych miejsc kultu w północnej Tajlandii.

Bilet wstępu: 100B

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Doj Tung na Google Maps.


Lampang (Taj: ลำปาง)

Lampang - Konie

Lokalizacja Lampang - TajlandiaPomimo tego, że Lampang jest ważnym i rozwiniętym miastem północnej Tajlandii, nie odwiedza go tak wielu turystów jak Cziang Maj czy Cziang Raj. Ci, którzy tu zawitają zazwyczaj odwiedzają tylko świątynię Wat Phra That Lampang Luang oraz Centrum Ochrony Tajskich Słoni .

Pozostałe atrakcje odwiedzane są niemal wyłącznie przez Tajów. Należą do nich wodospady Want Kaeo oraz park narodowy Chae Son, w którym znajdziemy naturalne gorące źródła. Oprócz tego w mieście Lampang znajdziemy wiele świątyń w stylu Birmańskim.


Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Lampang na Google Maps.Me Hong Son (Ang: Mae Hong Son) (Taj: แม่ฮ่องสอน)


Me Hong SonLokalizacja Me Hong Son - TajlandiaMe Hong Son jest małym miasteczkiem położonym wśród gór. Wokół niego znajdują się doskonałe tereny trekingowe z możliwością odwiedzenia wiosek plemion górskich. Samo miasteczko jest dość przyjemne, warto odwiedzić w nim kilka ładnych świątyń oraz przespacerować się nad malowniczym jeziorem. Trekking możemy zorganizować w jednej z wielu agencji turystycznych. Dobrym punktem widokowym jest świątynia Wat Phai Doi.

Mapy znajdziesz tutaj.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Me Hong Son na Google Maps.

Nan (Taj: น่าน)


Nan - Nad rzeką
Lokalizacja Nan - TajlandiaNan to cicha i spokojna prowincja, którą omijają zorganizowane wycieczki. Mieszka tu wiele plemion górskich, z których najliczniejsze to Thai Lu. Można odwiedzić ich wioskę Ban Nong Bua, która znana jest z tkanin wykonywanych tradycyjnymi metodami. W mieście znajdziemy Muzeum Narodowe Nan, które powstało poad sto lat temu i zawiera obiekty związane z historią regionu. Na przeciwko muzeum jest świątynia Wat Chang Kham Woravihan, jedna z wielu wartych odwiedzenia. W październiku lub listopadzie odbywa się coroczny wyścig łodzi na rzece Nan. Jeśli jesteśmy w tej okolicy w tym czasie, na pewno warto go zobaczyć i wziąść udział w jarmarku, który zawsze mu towarzyszy.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Nan na Google Maps.Paj (Ang: Pai) (Taj: ปาย)

Paj - Udekorowane domy

Lokalizacja Paj - TajlandiaPaj jest małym miasteczkiem, które od kilku lat przeżywa boom turystyczny, związany z coraz większą ilością niezależnych podróżników, którzy odwiedzają to miejsce. Jest tam teraz ponad 200 guesthouse’ów oraz wiele restauracji serwujących zachodnie jedzenie. Paj stało się też popularne wśród Tajów po tym jak jeden z popularnych tajskich reżyserów wybrał je a miejsce akcji swojego filmu. W samym miasteczku nie ma wielu zabytków, ale turyści zazwyczaj wybierają się na wędrówki po okolicy, m.in. do jednego z kilku wodospadów.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Paj na Google Maps.Doj Sutep (Ang: Doi Suthep) (Taj: ดอยสุเทพ)

 

Doj Sutep -  Na szczycieLokalizacja Doj Sutep - TajlandiaWat Pra Tat Doj Sutep, bo tak brzmi pełna nazwa tej świątyni należy do najbardziej znanych świątyń na północy kraju. Według legendy, miejsce to zostało „wybrane” przez białego słonia, który wędrował po okolicy aż doszedł tutaj i się zatrzymał. Kręta droga prowadzi do schodów do świątyni zdobionych po obu stronach wizerunkami węża Naga. Po wejściu po kilkuset stopniach na szczyt jesteśmy nagrodzeni pięknym widokiem na otaczające wzgórze doliny. Wiele ludzi czeka tu, aby zobaczyć ze szczytu zachód słońca. Ok. 4 km od Doj Sutep znajduje się rezydencja rodziny królewskiej z okazałymi ogrodami Pra Tamnak Pu (wstęp darmowy). Można też odwiedzić znajdującą się niedaleko wioskę Hmongów.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Doj Sutep na Google Maps.


Doj Intanon (Ang: Doi Inthanon) (Taj: ดอยอินทนนท์)

 

Doj Intanon - Widok ze szczytuLokalizacja Doj Intanon - TajlandiaDoj Intanon jest najwyższym szczytem Tajlandii i mierzy 2595 metrów. Górę oraz otaczający ją park narodowy można odwiedzić jako jednodniową wycieczkę z Cziang Maj. Po drodze na szczyt mija się wodospady oraz kilka urokliwych miejsc piknikowych; można też odwiedzić małe miasteczko Chom Thong, w którym znajduje się znana świątynia w stylu birmańskim – Wat Phra That Si Chom Thong.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Doj Intanon na Google Maps.

Plemiona górskie (Ang: Hill Tribes) (Taj: ชาวเขา)

 

Plemiona górskie - Dziewczęta sprzedają szczeniaczkiPlemionami górskimi nazywa się kolektywnie wszystkie ludy, które przywędrowały z Chin i Tybetu w ciągu ostatnich kilku wieków i zamieszkują górzyste tereny między północną Tajlandią, Laosem i Birmą. Sześć najważniejszych plemion górskich to: Akha, Lahu, Karen, Hmong, Mien oraz Lisu, z których każde ma swój własny język i kulturę.

Plemiona górskie tradycyjnie zajmowały się uprawą i migrowały do następnego terytorium, kiedy obecne przestało dawać wystarczająco obfite plony. Zostały jednak zmuszone do zmiany stylu życia, gdy kraje zaczęły coraz bardziej zamykać granice oraz kontrolować uprawy oraz zakazywać uprawiania i handlu opium.

Plemię Akha jest blisko spokrewnione z ludem Hani z chińskiej prowincji Yunnan. Na świecie żyje dwa do trzech milionów Akha, z czego w Tajlandii ok. 70 000. Akha mają własny język, ale nie ma on formy pisanej. Wielu Akha przeszło na Chrześcijanizm, ale większość jest nadal pod silnym wpływem tradycyjnych wierzeń związanych z kultem przodków, Animizmem i wiarą w duchy. Rodzina jest wyjątkowo ważna dla Akha, którzy wierzą, że wywodzą się wszyscy od jednego wspólnego przodka – mitycznego Sm Mi O.

Lahu są grupą etniczną żyjącą w Azji Południowo-Wschodniej i Chinach. Ich liczba szacowana jest na kilkaset tysięcy, z czego ok. 100 000. Ich religia jest politeistyczna, ale wpływ chrześcijaństwa i buddyzmu jest w dzisiejszych czasach bardzo znaczący. Lahu wyróżniają między sobą różne grupy, i noszą stroje w kolorze odpowiadającym kolorze ich grupy: Czarni Lahu, Czerwoni Lahu, Żółci Lahu, itd.

Karenowie, Kariang albo Pwakin-nyaw są jednym z najliczniejszych plemion górskich Azji Południowo-Wschodniej. W Tajlandii żyje ich ok. 320 000. Karenowie bardziej niż inne plemiona górskie zintegrowali się z Tajami, ponieważ ich kultura i sposób bycia nie są tak bardzo od nich odległe jak w przypadku pozostałych plemion. Wyjątek stanowi plemię Kajan Lahwi, które jest najbardziej znane z plemion Karenów ze względu na miedziane zwoje, które tradycyjnie noszą ich kobiety.

Lud Hmong przybył do Tajlandii w połowie XIX-tego wieku z Laosu, a następna ich grupa po przegranej wojnie z komunistyczną Patet Lao, w której wspierali Amerykanów. Wielu Hmongów mieszka dzisiaj w Australii, Nowej Zelandii i USA. W Tajlandii jest ich ok. 150 000 w wioskach na wzgórzach i nizinach w północnej części kraju.

 

Złoty trójkąt (Ang: Golden Triangle) (Taj: สามเหลี่ยมทองคำ)

 

Złoty Trójkąt - ZnakLokalizacja Złoty Trójkąt - TajlandiaGranica między trzema krajami: Tajlandią, Birmą i Laosem tworzy słynny Złoty Trójkąt, górzysty obszar, znany z upraw i handlu opium. W XVII-tym wieku opium dołączyło do przypraw i innych produktów, którymi handlowano z innym krajami. Opium oraz morfina i heroina płynęły szerokim strumieniem do krajów Zachodu, gdzie zdelegalizowane je dopiero na początku XX-tego wieku. Dzisiaj, Laos i Birma nadal są poważnymi eksporterami, ale Tajlandia zdołała w dużym stopniu zwalczyć uprawy maku, dzięki program zastępczej uprawy innych zbóż oraz agresywne działania policyjne. Teraz turyści przyjeżdżają w te okolice z uwagi na tą „romantyczną” przeszłość oraz, aby kupić pamiątki takie jak fajki i odwiedzić Muzeum Opium.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Złotego Trójkąta na Google Maps.


Sukotaj (Ang: Sukhotai) (Taj: สุโขทัย)

 

Sukotaj - Posąg BuddyLokalizacja Sukotaj - TajlandiaWybudowane w XIII-tym wieku Sukotaj („Rosnące szczęście”) było przez 150 lat centrum pierwszego niepodległego królestwa Syjamu. Przed jego powstaniem, imperium Khmerskie zajmowało większość obecnego terytorium Tajlandii, ale dzięki armii i przywódcom Sukotaj, Tajowie umocnili swoją pozycję w regionie oraz rozwinęli wiele dziedzin kultury, sztuki i architektury, zanim przenieśli stolicę do leżącej bardziej na południe Ajutaji. Dzisiaj, Sukotaj prezentuje się z punktu widzenia turystycznego lepiej niż Ajutaja – ruiny są lepiej zachowane oraz znajdują się kilkanaście kilometrów od współczesnego Sukotaj, a nie w centrum miasta jak ruiny Ajutaji. Miasto Sukotaj raczej niczym nie zachwyca, i niewiele tracimy omijając je.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Sukotaj na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.
Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07Obecnie nie ma więcej zdjęć