Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

 

Ancient City (Taj: เมืองโบราณ)

Ancient City - W obrębie parku jest nawet jezioro

Lokalizacja Ancient City - TajlandiaNajbardziej znaną atrakcją turystyczną znajdującej się ok. 12km na południe od Bangkoku prowincji Samut Prakan jest tzw. Ancient City, nazywane w broszurach „największym na świecie muzeum na świeżym powietrzu”. Znajdziemy tam zmniejszone do ok. 1/3 oryginalnej wielkości repliki 109 najbardziej znanych zabytków Tajlandii, włącznie z tymi, których dzisiaj nie znajdziemy w oryginale. Są tam pałace, świątynie, pomniki i ruiny najważniejszych budynków z okresów Sukotaj i Ajutaja. Jest to świetne miejsce na spędzenie kilku godzin na świeżym powietrzu – można tam wjechać własnym samochodem, lub wynająć na miejscu rower lub samochód elektryczny. Park jest zbyt duży na zwiedzanie pieszo, szczególnie ze względu na gorącą pogodę.

Bilet wstępu: 400B

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ancient City na Google Maps.

 

Pałac Bang Pa-In (Ang: Bang Pa-In Palace) (Taj: พระราชวังบางประอิน)

Bang Pa In - Budynek pałacu nad jeziorem

Lokalizacja Pałac Bang Pa-In - TajlandiaPałac Bang Pa-In nazywany jest również Pałacem Letnim. Pierwszy pałac wybudowano w 1632 roku za panowania króla Prasat Tong w okresie Ajutaja. Został on jednak zniszczony po zdobyciu Ajutaji przez wojsko birmańskie. Teren został częściowo odrestaurowany przez króla Mongkuta (Rama IV), ale obecny wygląd pałac zawdzięcza królowi Czulalongkornowi (Rama V), który dodał do niego ogród w stylu Wersalu i dobudował więcej budynków w latach 1972 - 1889. Dzisiaj pałac i otaczające go ogrody prezentują się wspaniale i warto je odwiedzić. Można poruszać się po nim pieszo, ale można też wynająć elektryczny pojazd przy bramie wejściowej.

Ciekawostką jest znajdujący się po drugiej stronie rzeki kościół w stylu gotyckim, który służy jako świątynia buddyjska. Żeby się do niego dostać trzeba przejechać na drugą stronę rzeki kolejka linową, której początek znajduje się za głównym parkingiem. Wstęp darmowy, ale mile widziane są datki.

Bilet wstępu: 100B

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Pałacu Bang Pa-In na Google Maps.

 

Świątynia Chińska


Świątynia ChińskaLokalizacja Świątynia Chińska - TajlandiaW bliskiej odległości od Ancient City, na południe od Bangkoku w sąsiednim Samut Prakan stoi świątynia chińska Thamma Katanyoo Foundation (ศาลเจ้ามูลนิธิธรรมกตัญญู) zbudowana w 1991 roku. To jedna z największych tego typu budowli w Tajlandii mieniąca się wieloma kolorami z bogato zdobionych dekoracji w stylu chińskim adaptowana z Nan Kun Sern Tai Thian Fu fundacji w Tajwanie i dlatego też popularna jest wśród turystów z Tajwanu. Świątynia nie często opisywana jest w przewodnikach, a może stanowić doskonałe wypełnienie jako przykład innego stylu świątyni buddyjskiej. Wstęp jest bezpłatny, można wejść do niemal wszystkich pomieszczeń świątyni oraz robić zdjęcia. Wśród dekoracji oprócz ceramicznych postaci religijnych zobaczymy znane czerwone lampiony chińskie. Cały obiekt z ogrodem dookoła zajmuje powierzchnię 26,5 rai, czyli 424 ary. Przed wejściem stoją kamienne figury lwów przywiezione z Chin. Są to największe tego typu figury w całej Tajlandii.

Drogę do świątyni wskazuje wielka zdobiona brama od głównej ulicy. Sugerowane jest zostawienie małego symbolicznego datku na cele utrzymania obiektu. W obiekcie odbywają się różne festiwale religijne; jednym z bardziej znanych jest "Tay Krachaat Festival"


Farma Krokodyli w Samut Prakan (Ang: Samut Prakan Crocodile Farm) (Taj: ฟาร์มจระเข้สมุทรปราการ)
Farma krokodyli - Pokaz tresury krokodyli 2

Lokalizacja Farma Krokodyli - TajlandiaWielu turystów spędzających czas w Bangkoku nie wie, że całkiem niedaleko, bo w sąsiadującej z nim prowincji znajduje się jedna z największych na świecie farm krokodyli. Jest ona położona w prowincji Samut Prakan, niedaleko od parku Ancient City i można odwiedzić obie te atrakcje w jeden dzień. Otworzona w roku 1950 jest to najstarsza farma krokodyli w Tajlandii. Znajdziemy tutaj kilkadziesiąt gatunków krokodyli, aligatorów, oraz innych niebezpiecznych gadów. Szczególnie warto zobaczyć pokaz tresury krokodyli, który zapiera dech w piersi. Oprócz gadów, na terenie farmy są też tygrysy, małpy i słonie. Możemy obejrzeć kilka pokazów. Jest tu także Muzeum Dinozaurów.

Bilet wstępu: 300B

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Farmy Krokodyli w Samut Prakan na Google Maps.
Karmienie krokodyli (Filmik)
Pokaz tresury słoni (Filmik)Muzeum Erawan (Ang: Erawan Museum) (Taj: พิพิธภัณฑ์ช้างเอราวัณ)

Muzeum Erewan - Widok z zewnątrzLokalizacja Muzeum Erawan - TajlandiaZnajdujące się między centrum Bangkoku, a farmą krokodyli oraz Ancient City muzeum Erawan, łatwo rozpoznać po wielkim posągu trzygłowego słonia. Muzeum znajduje się wewnątrz niego, i zobaczyć w nim można wystawione na pokaz kolekcje antyków oraz obiektów religijnych. Cała kolekcja należała do założyciela muzeum, nieżyjącego już pana o nazwisku Lek Wirijapant, który otworzył je, aby zebrane przez niego bezcenne przedmioty dostępne były dla każdego.

Bilet wstępu: 150B

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Muzeum Erawan na Google Maps.

Cobra Show (Taj: โชว์งู)

Cobra Show - Znak przed wejściem

Jadąc drogą z pływającego targu w stronę Kanczanaburi, po kilku kilometrach można zatrzymać się po lewej stronie przy urokliwym, drewnianym resorcie ze stawem wodnym pośrodku. W  tym miejscu istnieje możliwość wynajęcia pokoju na nocleg lub odwiedzenia pokazu tresury węży, czyli tzw. Cobra Show. Wiele grup wycieczkowych zatrzymuje się na krótki pokaz tych niebezpiecznych węży w drodze pomiędzy wodnym targiem, a mostem na rzece Kwai. Scena z gadami nie każdemu przypada do gustu, niektóre momenty wyglądają dość groźnie, ponadto podkład muzyczny ze spikerem tworzącym atmosferę grozy podoba się tylko części turystów. Jednak osoby które zdecydowały się obejrzeć program wychodzą pod dużym wrażeniem. Szczególnie niesamowite są walka tresera z wężem, oraz pojedynki pomiędzy Kobrą Królewską a Mangustą. W Tajlandii wśród niektórych osób nadal panuje przekonanie, że dotyk kobry przynosi szczęście. Czy tak jest naprawdę, pozostawiamy każdemu do rozwagi.

Przed centrum pokazów znajdują się drewniane bary, w których można odpocząć i czegoś się napić. Tuż obok można obejrzeć z zewnątrz niedużą świątynię chińską.

Bilet wstępu: 200B

 

Farma kokosowa (Taj: สวนมะพร้าว)

 

Farma kokosowa - Drzewa palmowe

W okolicy targu wodnego można zatrzymać się na jednej z wielu farm kokosowych, gdzie miejscowi farmerzy pokazują w jaki sposób uzyskać cukier z kwiatów kokosa, jak wygląda świeży kokos zerwany z drzewa, oraz czym różni się on od się już wypalanego. W miejscu zwiedzania zostały zebrane różne urządzenia, za pomocą których miejscowi rolnicy ułatwiali sobie codzienną pracę. Można obejrzeć proces przygotowywania ozdób z kokosów oraz dokonać zakupu gotowych produktów takich jak kapelusze, torebki czy lampki. W trakcie oglądania farmy przekazywane są ciekawe informacje dotyczące cyklu i sposobu zbierania owoców. Palmy kokosowe i ich owoce są używane w Tajlandii do wyrobu wielu produktów oraz są cenionym składnikiem paliwa do samochodów oraz oleju do smażenia.

 

Pływający targ (Ang: Floating Market) (Taj: ตลาดน้ำ)

Pływający targ - HandelWygląda to jak z obrazka – łodzie wypełnione egzotycznymi owocami powoli płyną kanałem do centrum miasta, gdzie sprzedają swoje towary ludziom na brzegu. Tak wyglądały targowiska w Tajlandii niegdyś, zanim wybudowano wygodne drogi, a ludzie zaczęli kupować wszystko w supermarketach i sklepach osiedlowych. Dzisiaj pływające targi odbywają się bardziej jako atrakcja turystyczna, ale nie znaczy to, że nie warto ich zobaczyć. Najbardziej znany z nich to targ Damnoen Saduak, ale ten jest też najbardziej oblegany przez turystów, oraz znajduje się poza Bangkokiem. W samym Bangkoku możemy odwiedzić jeden z mniejszych i bardziej autentycznych pływających targów: Taling Chan (soboty i niedziele od rana do popołudnia) albo Bang Khu Wiang (tylko rano od 4:00 do 7:00!). Godziny otwarcia tego drugiego gwarantują, że nie będzie tam tłumów turystów.

Wielka Czedi w Nakon Patom (Ang: Grand Chedi in Nakhon Pathom) (Taj: พระปฐมเจดีย์)

Czedi w Nakon Patom - Widok z zewnątrzLokalizacja Wielka Czedi w Nakon Patom - TajlandiaNakon Patom jest uznawane za jedno z najstarszych miast Tajlandii, ale jedynym dowodem na to jest świątynia Pra Patom Czedi wybudowana na początku VI wieku. Widoczna obecnie wielka kopuła w kształcie dzwonu nie jest jednak tak stara – nadbudował ją nad oryginalną świątynia w XI wieku król Kmerski Surajman I. Dzięki tej zmianie, świątynia ta została najwyższym miejscem kultu buddyjskiego na świecie; mierzy ona 127m wysokości. Kopuła znajdującej się w centrum miasta świątyni jest fotogenicznym obiektem do zdjęć, można też podejść do niej bliżej i wejść do znajdującego się w jej obrębie małego muzeum, w którym znajdują się antyczne posągi.

Bilet wstępu: 40B

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Wielkiej Czedi w Nakon Patom na Google Maps.

 

Ogród różany (Ang: Rose Garden) (Taj: สวนสามพราน)

Ogród Różany - Piekny park

Lokalizacja Ogród różany - TajlandiaOgród Różany jest jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych prowincji Nakon Patom. Znajduję się ok. godzinę jazdy samochodem od Bangkoku. Wbrew nazwie nie jest to jednak ogród botaniczny, tylko tylko zajmujący wielki obszar kompleks w obręb którego wchodzą: teatr, hotel, restauracje, spa oraz pole golfowe. Większość turystów jadących ze zorganizowaną wycieczką odwiedza tylko teatr, w którym można zobaczyć pokaz kultury tajskiej. Jest tam jednak wiele innych atrakcji dla turystów, którzy nie są uzależnieni od czasu odjazdu autokaru. Mający trochę więcej wolnego czasu mogą dowiedzieć się jak wyglądało życie w Tajlandii w dawnych czasach poprzez uczestnictwo w jednym z programów (m.in. Tajski boks, Tajski jedwab, Tajskie instrumenty muzyczne, itd.). Będziemy wtedy mogli nie tylko zobaczyć i posłuchać wyjaśnień przewodnika, ale także samemu spróbować sadzenia ryżu albo walki na tradycyjne tajskie miecze Krabi Krabong.

Następnie możemy zjeść lunch w jednej z restauracji, albo udać się na przejażdżkę rowerem po terenie Ogrodu Różanego i zobaczyć wiele tajskich roślin i kwiatów. Dostępny jest również rejs łodzią do znajdującej się niedaleko świątyni, a także replika pływającego targu, który na zdjęciach może wyglądać jeszcze piękniej niż prawdziwy! Najciekawszym pokazem w Ogrodzie Różanym jest oczywiście główny show, który odbywa się w audytorium. Bierze w nim udział ponad setka artystów, którzy odgrywają sceny tradycyjnego tajskiego ślubu, walki na miecze, ordynacja na mnicha buddyjskiego oraz wiele innych.

Bilet wstępu: 480B

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ogrodu Różanego na Google Maps.

 

Ajutaja (Ang: Ayuthaya) (Taj: อยุธยา)

Ajutaja - Głowa jednego z pomników Buddy wrośnięta w drzewo

Lokalizacja Ajutaja - TajlandiaAjutaja leży na wyspie otoczonej wodami trzech rzek płynących na południe do Zatoki Syjamskiej. W latach 1350 – 1767 była to stolica kulturalna formującego się właśnie państwa tajskiego. Dzięki strategicznemu położeniu miasto bogaciło się na handlu drogą wodną, a także było niemal nie do zdobycia przez wiele dziesięcioleci. Upadło jednak w końcu w roku 1767 po dwuletnim oblężeniu przez wojska birmańskie i rodzina królewska musiała uciekać, aby ratować życie. To wtedy dotarli z resztką ocalałej armii do znajdującej się na brzegu Menamu wioski Bangkok, która z biegiem lat została przekształcona w wielomilionowe miasto, które widzimy dzisiaj.

Zaleca się wypożyczyć rower za ok. 40 - 50 bahtów dziennie. Powinieneś otrzymać kopię mapy za darmo w sklepie, w którym wynająłeś rower. Można też poruszać się po mieście tuk-tukiem. Tuk-tuki w Ajutaji są większe niż w Bangkoku i łatwo można się w nich zmieścić w cztery lub więcej osób. Tuk-tuki znaleźć można od razu na dworcu kolejowym, albo jeżdżące po mieście. Stawki to zazwyczaj ok. 300B za godzinę, ale można się targować, szczególnie jeśli chcemy jeździć przez kilka godzin (a tyle potrzeba, żeby zwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca). Kierowcy Tuk-tuków dobrze wiedzą dokąd turyści zazwyczaj chcą jeździć, ale można z nimi uzgodnić indywidualny plan wyprawy.

W Ajutaji zobaczyć możemy ruiny wielu pałaców i świątyń, które przed najazdem Birmańczyków były chlubą miasta. Dzisiaj wybudowano nowoczesne miasto Ajutaja, ale nie jest ono niczym specjalny, więc lepiej od razu udać się do Parku Historycznego Ajuataji (bo tak nazywa się ‘Stare miasto’). Ajutaja została włączona przez UNESCO do listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego w 1991 roku.

Jedna ze świątyń w Ajutaji (Filmik).
Pokaz tresury słoni (Filmik).

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć mapę Ajutaja na Google Maps.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj .

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07Obecnie nie ma więcej zdjęć