Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

Panie i panowie, proszę zapiąć pasy, bo czeka was szybka jazda bez trzymanki. Oto Bangkok - fascynujące miasto pełne kontrastów. Starodawne świątynie Buddyjskie sąsiadują z wielkimi centrami handlowymi, stalowe wieżowce z rozpadającymi się szopami, a przed luksusowymi restauracjami stoją garkuchnie z plastikowymi stolikami dokoła. Bangkok to melanż przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, miasto pełne tajemnic i rozrywki dla najbardziej wymagających. Jest również swego rodzaju komorą próżniową gdzie przybysz z Zachodu Widok z Bayoke Sky Towermoże dotknąć Azji i jej egzotyki, a jednocześnie w każdej chwili uciec do znajomego McDonald’sa albo klimatyzowanego hotelu, jeśli będziepotrzebować przerwy. Stolica Tajlandii została założona w roku 1782, ale nazwa Bangkok, którą tak polubili obcokrajowcy jest nazwą jednej małej wioski, która weszła w obręb miasta.

Tajowie nazywają to miasto KrunTep, co znaczy Miasto Aniołów, i jest skróconą wersją bardzo oficjalnej i BARDZO długiej pełnej nazwy:

กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์

Krungtep mahanakon amonratanakosin mahintara ajutaja mahadilok popnopparat raczatani burirom udomraczaniłet mahasatan amonpiman awatansatit sakkatattija witsanukamprasit

co w prostym tłumaczeniu oznacza:

Miasto aniołów, wielkie miasto, wieczny klejnot, niezdobywalne miasto boga Indry, wspaniała stolica świata wspomaganego przez dziewięć pięknych skarbów, miasto szczęśliwe, obfitujące w ogromny Pałac Królewski, który przypomina niebiańskie miejsce gdzie rządzi zreinkarnowany bóg, to miasto dane przez Indrę, zbudowane przez Wisznu

Tutaj można odsłuchać pełną nazwę Bangkoku

W Bangkoku znajdziecie wszystko, czego moglibyście oczekiwać po Azji, i dużo więcej.

Zarząd Bangkoku umieścił mapy komunikacji miejsckej w Bangkoku na Google Maps. Można je znaleźć pod następującym linkiem: //maps.google.co.th/transport . Są dostępne zarówno po tajsku, jak i angielsku.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj.

 


Pokaż Bangkok na większej mapie.


Inne mapy znajdziesz tutaj.Zakupy

Bangkok może się poszczycić centrami handlowymi, jakich może mu jedynie pozazdrościć wiele innych stolic. W samym centrum (Siam Square) znajdziemy największe, najbardziej imponujące i najdroższe, a im dalej od centrum, tym bardziej stają się lokalne, tajskie i tańsze. Proponujemy odwiedzić oba rodzaje, żeby samemu doświadczyć tego kontrastu między starym i nowym, między przeszłością i przyszłością Bangkoku.

MBK - centrum handlowe dla szukających tanich ubrań i elektronikiZaraz przy stacji BTS Siam znajdziemy Siam Paragon – najbardziej chyba okazałe ze wszystkich centrum handlowe. Znajdziemy w nim sklepy wszystkich najbardziej ekskluzywnych marek, a także kino, kręgle i piękne akwarium Siam Ocean World.

Obok niego stoją dwa starsze centra Siam Centre oraz Siam Discovery Centre. Oba nieco straciły po otwarciu Siam Paragon, ale za to możemy tam znaleźć tańsze sklepy oraz ubrania mniej znanych, ale za to bardziej oryginalnych marek.

Niedaleko od Siam, bo przy stacji BTS National Stadium, znajdziemy jedno z ulubionych miejsc turystów przyjeżdżających do Bangkoku – centrum handlowe MBK. Tutaj już poczujemy się dużo bardziej jak na tajskim targowisku, tyle że pod dachem i z klimatyzacją. MBK pełne jest małych sklepików sprzedających pamiątki, rękodzieło, ubrania, telefony komórkowe i elektronikę, i wszystko inne, o czym można zamarzyć. Ceny podlegają negocjacjom.

Nieco dalej od centrum znajdują się wielki Central World oraz Central Chitlom, które charakterem zbliżone są do Siam Paragon. Oprócz nich po całym Bangkoku rozrzuconych jest wiele centrów sieci Central, The Mall, Imperial World, i innych.

Kiedy już będziecie mieli dość chodzenia po sklepach i zapragniecie czegoś nieco bardziej lokalnego oraz tańszego (!), proponujemy odwiedzić jedno z targowisk. Największym i najbardziej znanym jest Targ Weekendowy Czatuczak, o którym więcej przeczytać można na osobnej stronie. Bardzo znany nocny targ jest w „czerwonej” dzielnicy Pat Pong. Nie polecamy wybierać się tam z dziećmi, bo stragany ustawione są w tej samej ulicy co bary A-go-go, a odwiedzających zagadują naganiacze namawiający do zobaczenia Ping-Pong Show. Ceny są tam też dużo wyższe, bo odwiedza go wielu turystów, których łatwo naciągnąć.

TAT (Tajski Urząd Turystyczny) przygotował darmowy i pięknie wydany przewodnik (Ang). Można go ściągnąć tutaj


Dom Jima Thompsona (Ang: Jim Thompson's House)

Dom Jima ThompsonaLokalizacja Dom Jima Thompsona - BangkokDom Jima Thompsona to muzeum w centrum Bangkoku. Składa się z kilku budynków w tradycyjnym tajskim stylu, które należały do amerykańskiego biznesmena Jima Thompsona, który zajmował się handlem tajskim jedwabiem w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. Jest to świetne miejsce, żeby zobaczyć piękny dom z drewna tekowego, których niegdyś było wiele w Bangkoku, ale dzisiaj ustąpiły miejsca budynkom ze stali i betonu.

Jim Thompson był kolekcjonerem sztuki Azji Południowo-Wschodniej i jego kolekcja przedmiotów z Tajlandii, Birmy, Laosu i Kambodży jest teraz wystawiona na pokaz w muzeum. Istnieje też firma sprzedająca wyroby z tajskiego jedwabiu o nazwie Jim Thompson. Jej sklepy znaleźć można w wielu miejscach w Bangkoku.

Bilet wstępu: 100BRejs kanałami

Takie łodzie pływają po kanałach BangkokuSpragnieni zobaczenia jak wyglądało życie mieszkańców Bangkoku oraz innych miast Tajlandii wybudowanych wzdłuż rzek, mogą wybrać się na rejs po kanałach wokół rzeki Menam (nazywanej w Tajlandii Czao Praja). Zanim ustąpiły miejsca samochodom, łodzie stanowiły najważniejszy środek transportu w Tajlandii, a Menam był prawdziwą „autostradą”, którą przewożone były towary między miastami. Pierwsze domy stawiane były bezpośrednio przy brzegu rzeki, a następne przy tworzonych na bieżąco kanałach. Mieszkańcy poruszali się po nich małymi łodziami, i nawet targi były „pływające”. Dzisiaj rzeka utraciła swoje znaczenie w życiu Tajów, ale przy okazji rejsu kanałami można choć na chwilę powrócić oczami wyobraźni do tamtych czasów.

 

 


Ulica Kao San (Ang: Khao San Road) (Taj: ถนนข้าวสาร)

Kao San zawsze tłoczna wieczoremLokalizacja Ulica Kao San - BangkokUlica Kao San to kawałek Bangkoku, w którym Tajowie czują się jak turyści. Wiele lat temu, kiedy Tajlandia i Azja Południowo-Wschodnia nie były miejscami odwiedzanymi przez rzesze turystów z całego świata, to właśnie tutaj otwarto pierwsze hoteliki (pensjonaty, lub po angielsku „guesthouse”) dla odważnych młodych ludzi, którzy zapragnęli na własną rękę zobaczyć ten kawałek świata i przeżyć przygodę swojego życia. Wiele się od tego czasu zmieniło, ale Kao San nadal jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Bangkoku. Obecnie nie jest to już nawet tylko jedna ulica, ale wręcz mini-dzielnica wypełniona tanimi guesthousami, restauracjami z zachodnim jedzeniem i straganami, na których można kupić wszystko czego może zapragnąć podróżujący niezależnie młody człowiek. Jest tu też wiele barów, kilka dyskotek, a także setki miniaturowych agencji podróży, gdzie można kupić tanie bilety do najpopularniejszych wśród młodych turystów miejsc Tajlandii: Cziang Maj, Ko Pangan, Puket... Wyruszają też stąd autobusy do innych krajów regionu, takich jak Kambodża czy Laos. Kao San warto odwiedzić, nawet jeśli nie szukamy tanich biletów, ale tylko po to, żeby zobaczyć fascynującą symbiozę między młodymi ludźmi wszystkich chyba narodowości na świecie i Tajów, którzy robią co mogą, żeby skorzystać z okazji i zarobić.

Park Lumpini (Ang: Lumpini Park) (Taj: สวนลุม)

Ścieżka rowerowa w parku LumpiniLokalizacja Park Lumpini - BangkokPark Lumpini jest najpopularniejszym z parków miejskich w Bangkoku, a także jednym z największych. Znajduje się zaraz przy ważnych arteriach miasta – ulicach Silom i Satorn, i dzięki łatwemu dostępowi, tętni życiem przez cały dzień, od wschodu do zachodu słońca. Warto przyjść tutaj, żeby odpocząć od zgiełku i tłoku Bangkoku, usiąść na trawniku i poczytać książkę, lub popatrzeć na grupki Chińczyków ćwiczących Tai-Chi, albo na wyjątkowe masowe widowisko jakim są publiczne zajęcia aerobiku. W weekendy przychodzi na nie nawet kilkaset osób w każdym wieku, od dzieci po staruszków. Na jeziorze znajdującym się w obrębie parku można za drobną opłatą wynająć łódkę lub rower wodny.

 


Muzeum narodowe (Ang: National Museum) (Taj: พิพิธภัณฑ์แห่งชาติ)

Muzeum Narodowe w Bangkoku 2Lokalizacja Muzeum Narodowe - BangkokHistoria Muzeum Narodowego sięga roku 1874, kiedy król Rama V udostępnił jeden z pawilonów Wielkiego Pałacu zwiedzającym i wystawił w nim eksponaty z królewskiej kolekcji. Muzeum przeniesiono później do obecnej lokalizacji oraz nazwano Muzeum Narodowym w roku 1934. Jest to jedno z największych muzeów tego typu w Azji Południowo-Wschodniej. Znajdziemy w nim wiele eksponatów z okresu Sukotaj oraz Ajutaja, a także wystawy pokazujące historię regionu oraz wpływu Buddyzmu na życie jego mieszkańców. Wizyta zajmie przynajmniej godzinę, a prawdziwi pasjonaci mogą tu spędzić nawet cały dzień.

Warto przyłączyć się do organizowanych przez wolontariuszy są darmowe wycieczki z przewodnikiem mówiącym po angielsku. Najlepiej sprawdzić przed przyjazdem w jakie dni i o której godzinie się zaczynają.

Bilet wstępu: 200 bath


Siam Ocean World (Taj: ซาฟารีเวิลด์)

Taras widokowy w Siam Ocean WorldLokalizacja Siam Ocean World - BangkokSiam Ocean World to najnowsze i największe oceanarium w Tajlandii. Bardzo łatwo jest je znaleźć – znajduje się na najniższych piętrach ekskluzywnego centrum handlowego Siam Paragon. Bilety nie są tanie, ale możemy liczyć na kilka godzin dobrej zabawy dla całej rodziny. Zobaczymy tu rekiny, płaszczki, żółwie wodne, a także wiele innych morskich stworzeń. Oprócz tego, dostępne są specjalne atrakcje takie jak pływanie z rekinami lub pokaz karmienia ryb.

Bilet wstępu: 990B


Parlament

Budynek parlamentu TajlandiiLokalizacja Parlament - BangkokBudynek Zgromadzenia Narodowego został wybudowany za panowania króla Ramy V. Reprezentuje styl włoski i wykonano go z marmuru. Co roku w grudniu odbywa się przed nim parada tajskiej armii. A w ciągu roku często odbywają się tu różne oficjalne uroczystości oraz demonstracje. To tutaj w stały czołgi podczas zamachu stanu w roku 2006.

 Pat Pong (Taj: พัฒน์พงษ์)

W środku jednego z barów Agogo w Pat PongLokalizacja Pat Pong - BangkokPat Pong to nazwa, którą usłyszeć można często, kiedy mowa o Bangkoku i Tajlandii. Dużo częściej niż życzyliby sobie tego Tajowie, którzy woleliby, żeby ich kraj kojarzył się turystom bardziej z pięknymi plażami i bogatą kulturą, niż z barami A-go-go i pokazami Ping-Pong Show. Niezależnie od tego, jest to jedna z najbardziej odwiedzanych przez turystów dzielnic Bangkoku, nawet jeśli większość przychodzi tylko, żeby popatrzeć i zrobić kilka zdjęć do pokazania w domu. Pat Pong to nazwa dwóch uliczek (Pat Pong 1 i Pat Pong 2) odchodzących od ulicy Silom niedaleko stacji BTS Sala Daeng oraz stacji metra Silom. Swoją sławę zawdzięcza głownie temu, że przy tych dwóch uliczkach znajdują się niemal wyłącznie lokale A-go-go, domy publiczne i dyskoteki/bary, gdzie w mniej lub bardziej zakamuflowany sposób można znaleźć partnerkę (lub partnera!) na jedną noc.

Oprócz tego, z nieznanych powodów ktoś zadecydował, że jest to świetne miejsce do otwarcia nocnego bazaru oferującego pamiątki dla turystów, od podrabianych mieczy samurajskich, przez jeszcze bardziej podrabiane Rolex’y po nie podrabiane, ale przecenione szale z tajskiego jedwabiu. Jeśli chcemy się tu wybrać na zakupy, to należy być gotowym do ostrego targowania i do mało uprzejmych sprzedawców, którzy polują w szczególności na naiwnych bogatych turystów, którzy dopiero co przybyli do Tajlandii i nie znają prawdziwych cen produktów.

Tak wygląda uliczka Pat Pong nocąSpecjalnością barów w tej okolicy jest tzw. Ping Pong Show. Co prawda w obecnych czasach repertuar oferowanych wrażeń wykracza daleko poza piłeczki ping pong’owe, ale nazwa pozostała niezmieniona, pewnie dlatego, że łatwo ją Tajom wymówić. Konkretny opis tego, co się tam dzieje wolimy pozostawić waszej wyobraźni, ale w największym skrócie: piłeczki, butelki Coca-Coli, papierosy, baloniki, brzytwy (!), świeczki, oraz inne przedmioty, których nie uważalibyśmy w normalnych okolicznościach za specjalnie erotyczne, znajdują swoje całkowicie nowe zastosowanie poprzez połączenie ich z damskimi narządami intymnymi. Kto chce więcej szczegółów musi zobaczyć na własne oczy, bo opisać się tego nie da. Uwaga! Niektóre lokale oferujące Ping Pong Show nęcą niskimi cenami piwa, ale gdy przychodzi pora na zapłacenie rachunku okazuje się, że zapomniano wspomnieć o „niewielkiej” opłacie za Show. Jest to okazja, żeby zobaczyć, że tajscy ochroniarze potrafią wyglądać całkiem niesympatycznie.


Safari World (Taj: ซาฟารีเวิลด์)

W czasie jazdy samochodem na safari zobaczymy egzotyczne gatunki zwierzątSafari World znajduje się na obrzeżach Bangkoku. Składa się z dwóch części: Safari Park oraz Marine Park.

Safari Park to otwarty obszar, na którym mieszka wiele gatunków dzikich zwierząt. Przejeżdża się przez niego albo własnym samochodem albo dołączając się do jednej z wycieczek busami, które można wykupić na miejscu. Można tu zobaczyć: żyrafy, słonie, lwy oraz inne gatunki zwierząt.

W Marine Park można wybrać się na wycieczkę łodzią przez dżunglę, zobaczyć wiele rzadkich gatunków zwierząt, a także różne pokazy tresury. Na wizytę w Safari World najlepiej poświęcić cały dzień.

Uwaga! Standardy ogrodów zoologicznych oraz traktowania zwierząt są w Azji inne niż w Europie czy USA. Osoby bardzo wrażliwe mogą się tu nie czuć komfortowo.

Bilet wstępu (Safari i pokazy tresury): 370B


Siam Park (Taj: สวนสยาม)

Brama do Siam ParkSiam Park znajduje się około 30 - 45 minut od centrum Bangkoku. Znajdziemy tu sztuczną plażę z falami, zjeżdżalnie wodne, baseny, a także bardziej typowe atrakcje jak kolejka górska, wielka huśtawka, dom duchów oraz kraina dinozaurów. Dużo zabawy dla najmłodszych.

Bilet wstępu: 400B


Bayoke Sky Tower (Taj: ตึกใบหยก)

Widok nocą z tarasu widokowego Bayoke Sky TowerLokalizacja Bayoke Sky Tower - BangkokWieża Bayoke Sky Tower jest hotelem i najwyższym budynkiem w Bangkoku i ze względu na to warto się na nią wybrać. Żeby zobaczyć wspaniałe panoramiczne widoki miasta, szczególnie wspaniałe nocą, trzeba być gościem jednego z lokali znajdujących się na najwyższych piętrach. Jest tam kilka restauracji oraz barów, o różnych cenach i ofertach, ale wszystkie dają dostęp do znajdującego się na samej górze obracającego się tarasu widokowego, z którego można robić świetne zdjęcia.

Bilet wstępu (Taras widokowy): 250B
Bilet wstępu (Obiad bufet na najwyższym piętrze)
: 980BCzatuczak (Ang: Chatuchak) (Taj: จตุจักร)

Na Czatuczak kupić można niemal wszystko

Lokalizacja Czatuczak - BangkokTarg Weekendowy Czatuczak zajmuje ponad 35 akrów i znajduje się w jego obszarze ponad 15 tysięcy straganów! Około 200 tysięcy ludzi odwiedza go w każdą sobotę i niedzielę. Jest to największy targ w Tajlandii, i prawdopodobnie jeden z największych na świecie. Jeśli lubisz się targować i nie przeszkadza ci tłok i gorąco, to wizyta w Czatuczak będzie świetnym sposobem na spędzenie kilku godzin, a nawet całego dnia.

Na początku warto wziąć darmową mapę targu w jednym z punktów informacyjnych. Dzięki niej będziemy mogli znaleźć sektor, który nas interesuje (ubrania, biżuteria, a może papugi?) i podążając za numerami sektorów i alejek, znaleźć odpowiedni sklep. Dzięki mapie będziemy też mogli pytać miejscowych o drogę, co normalnie byłoby trudne, jako że znajomość angielskiego jest tam bardzo ograniczona. Im wcześniej zaczniemy naszą wizytę tym lepiej. Po pierwsze dlatego, że będziemy mieć więcej czasu zanim zacznie się skwar, a po drugie dlatego, że rano nie ma takiego tłoku jak później.

Czatuczak jest świetnym miejscem, żeby ćwiczyć targowanie się. Tak jak w większości miejsc w Tajlandii, jeśli jesteśmy biali, możemy spodziewać się dużo wyższej ceny początkowej za dowolny towar. Praktycznie nigdy nie należy zgadzać się na pierwszą cenę, tylko uprzejmie i z uśmiechem rozmawiając i proponując niższe ceny, zbijać cenę jak najniżej się da. Tak jak wszędzie, na Czatuczak znajdziemy wiele miejsc serwujących jedzenie i napoje; zarówno prawdziwych restauracji z kelnerami, jak i małych straganów sprzedających przekąski i napoje gazowane, które dodadzą sił na dalsze zakupy.

Czatuczak znajduje się obok stacji BTS Skytrain Mochit i otwarty jest w soboty i niedziele (częściowo również w ciągu tygodnia).


China Town (Taj: เยาวราช)

Brama do China Town w Bangkoku

Lokalizacja China Town - BangkokNajwiększa atrakcja Chińskiej Dzielnicy znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Chorenkrung i Yaowarat – jest to Wat Traimit (Świątynia Złotego Buddy). Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że 3-metrowy posąg niczym specjalnym nie wyróżnia się spośród setek innych posągów Buddy w Bangkoku, ale to tylko jeśli nie wiemy, że wykonany jest z 5,5 ton litego złota i nie znamy jego wyjątkowej historii.

W 1957 roku duży posąg Buddy ze stiuku był wyładowywany dźwigiem w porcie. Ku przerażeniu zgromadzonych ludzi, operator dźwigu niechcący upuścił go na ziemię. Jednak zamiast roztrzaskać się na kawałki, posąg tylko nieznacznie pękł, co ukazało, że pod spodem znajduje się lite złoto. Uważa się, że posąg pochodzi z okresu Sukotaj albo Ajutaja i został w ten sposób zabezpieczony przed armią Khmerską.

Oprócz Wat Traimit, warto po prostu przejść się uliczkami China Town i zobaczyć jak bardzo różni się od wielu innych dzielnic Bangkoku. Wiele budynków jest zabytkami i jeszcze więcej powie nam wiele o historii chińskich wpływów w Tajlandii.

 

Dreamworld

Widok na Dreamworld z kolejki linowejDream World to świetne miejsce dla dzieci. Nie będą chciały stąd wyjść dopóki nie będą kompletnie wyczerpane. Jest to lunapark w stylu amerykańskim z wszystkimi atrakcjami jakich można się spodziewać: Diabelski Młyn, Gokarty, Kolejka Górska, itd. Jedną z wyjątkowych atrakcji Dream World jest Snow Town (Śnieżne Miasto), czyli jedyne chyba miejsce w Tajlandii gdzie można zobaczyć prawdziwy śnieg, a do tego nawet pozjeżdżać na sankach!

Bilet wstępu: 550B

 

 

 

 

 

Wielki Pałac (Ang: Grand Palace) (Taj: วัดพระแก้ว)

Kompleks Wieliego Pałacu widziany z zewnątrz

Lokalizacja Wielki Pałac - BangkokJeśli jest jedno miejsce w Bangkoku bez zobaczenia którego nasza wizyta w tym mieście nie byłaby kompletna, to jest to z pewnością Wielki Pałac, najbardziej rozpoznawalny symbol miasta. Wybudowano go w roku 1782, i przez 150 lat służył jako miejsce zamieszkania rodziny królewskiej, siedzibę rządu oraz sądu najwyższego. Dzisiaj ten kompleks jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale też miejscem bliskim sercu każdego Taja.

W obrębie pałacu znajduje się Świątynia Szmaragdowego Buddy, który to posąg pochodzi z XIV wieku  jest jednym z najważniejszych wizerunków Buddy w Tajlandii. Szaty na posągu są zmieniane trzy razy do roku, aby odzwierciedlić zmieniającego się pory roku buddyjskiego kalendarza.

Otwarte codziennie od 8.30 rano do 3:30 po południu. Trzeba być ostrożnym, ponieważ dokoła Wielkiego Pałacu grasuje szajka żyjąca z przekonywania naiwnych turystów, że akurat dzisiaj Wielki Pałac jest zamknięty i oferujących zabranie nas w inne miejsce, szczególnie przecenione salony sprzedające kamienie szlachetne.

Należy pamiętać, że przed wejściem do Wielkiego Pałacu należy być odpowiednio ubranym: długie spodnie lub spódnice, zakryte ramiona, oraz zakryte stopy (albo normalne buty albo skarpetki i sandały).

Bilet wstępu (Główna część kompleksu, Łącznie ze wstępem do Pałacu Vimanmek w ciągu 7 dni): 400B


Ko Kret (Ang: Koh Kret) (Taj: พระบรมมหาราชวัง)

Ta pochylona czedi wita przybywających na Ko Kret

Jest to sztuczna wyspa utworzona w roku 1772 na rzece Menam. Wiekszość mieszkańców pochodzi z ludu Mon, który zamieszkiwał centralną część obecnej Tajlandii między VI i X wiekiem. Mają swoją własną kulturę, wyznają własną odmianę buddyzmu, i Ko Kret znana jest z tradycyjnych wyrobów garncarskich w stylu Mon. Dostać się na wyspę można tylko łodzią, albo wynajmując ją samemu albo za pośrednictwem biura podróży.

Ko Kret to inny świat w porównaniu z Bangkokiem. Tutaj poczujemy się jak na tajskiej prowincji, gdzie życie płynie powoli i większość mieszkańców zajmuje się pracą fizyczną. Oprócz garncarstwa zobaczyć można tu dwie ciekawe świątynie (Wat Poramaj Jikałat oraz Wat Chimpli).

Wyspa ma jedynie ok. 2km długości oraz szerokości, więc można ją cała zwiedzić idąc spacerem drogą dokoła wyspy w jedno popołudnie. Można też wynająć rower lub motocykl.


Farma węży (Ang: Snake Farm) (Taj: ฟาร์มงู)

Farma węży

Lokalizacja Farma węży - BangkokFarma Węży Imienia Królowej Saovabha jest popularną atrakcją zarówno dla turystów jak i mieszkańców Bangkoku. Możemy tu obaczyć wiele gatunków jadowitych węży, a także dowiedzieć się więcej na ich temat. Farma Węży została otwarta w roku 1923 jako część Instytutu Tajskiego Czerwonego Krzyża, aby badać węże oraz zbierać ich jad do produkcji serum. Najbardziej spektakularne węże występujące w Tajlandii, które możemy tu zobaczyć to Kobra oraz Kobra Królewska. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego, odwiedzający przechodzą do części na otwartym powietrzu, gdzie mogą zobaczyć pokaz tresury węży oraz zrobić sobie zdjęcie z wybranym gadem.

 

 


Pałac Vimanmek (Ang: Vimanmek Mansion) (Taj: พระที่นั่งวิมานเมฆ)

Pałac Vimanmek z drewna tekowego

Lokalizacja Pałac Vimanmek - BangkokPo powrocie z Europy w roku 1897, król Rama V zakupił teren, który postanowił zamienić w ogrody królewskie, które zostały nazwane Ogrody Dusit. Pierwszą rezydencją wybudowaną w obrębie tych ogrodów był Pałac Vimanmek, wybudowany w roku 1900 i przez pięć lat służył jako rezydencja królewska. Później przez wiele lat pałac ten nie miał specjalnego znaczenia, aż do roku 1982, kiedy obecna królowa Tajlandii Sirikit uznała, że jest to wspaniały przykład architektury w drewna tekowego i postanowiła przekształcić go w muzeum ku czci króla Ramy V. Wtedy przeniesiono do niego zdjęcia oraz osobiste przedmioty należące do króla oraz po renowacji, otwarto pałac dla odwiedzających.

Pałac Vimanmek jest największym na świecie budynkiem wykonanym z drewna tekowego, a jego styl zdradza wpływy zachodnie. Budynek ma dwa skrzydła, każde długie na ok. 60m. Obecnie jest w nim 31 pomieszczeń służących jako muzeum, włącznie z sypialniami, salą tronową oraz łazienkami. Można tu zobaczyć wiele przedmiotów i zdjęć z okresu panowania króla Ramy V, a także dowiedzieć się więcej o historii Tajlandii z tamtych czasów.

Bilet wstępu: 100B


Wat Arun (Taj: วัดอรุณ)

Wat Arun widziana z łodzi na rzece

Lokalizacja Wat Arun - BangkokWat Arun (Świątynia Wschodzącego Słońca) znajduje się na zachodnim brzegu rzeki Menam, a zatem, żeby się do niego dostać od strony centrum trzeba popłynąć łodzią lub przejechać przez jeden z wielu mostów. Wedle legendy król Taksin uciekając ze zdobytej przez Birmańczyków Ajutaji dotarł do ówczesnej wioski Bangkok i tej świątyni właśnie o świcie. Odrestaurował ją i rozbudował w czasie swojego panowania, i przez wiele lat byłą to główna świątynia Bangkoku. Chociaż odwiedzenie świątyni i zobaczenie jej zdobień z bliska jest świetnym pomysłem, to najpiękniej wygląda ona widziana o zachodzie słońca od strony rzeki lub z przeciwnego brzegu.

Bilet wstępu: 50B

 

Wat Po (Taj: วัดโพธิ์)

Słynny leżący Budda w Wat Po

Lokalizacja Wat Po - BangkokWat Po (Świątynia Leżącego Buddy) znajduje się niedaleko kompleksu Wielkiego Pałacu oraz Świątynia Szmaragdowego Buddy. Jest to największa świątynia Bangkoku i jest słynna z 46-metrowego posągu leżącego Buddy, który znajduje się wewnątrz. Stopy posągu mają po 3 metry wysokości i są pięknie udekorowane masą perłową.

Oprócz tego, w Wat Po znajduje się najbardziej poważana w Tajlandii szkoła Tajskiego Masażu. Jeśli jeszcze go nie próbowaliśmy, to warto zdecydować się na to tutaj.

Otwarte codziennie od 8:00 rano do 5:00 po południu.

Bilet wstępu: 100B

 

Wielka huśtawka (Ang: Giant Swing) (Taj: เสาชิงช้า)


Wielka huśtawka w Bangkoku

Lokalizacja Wielka Huśtawka - BangkokWielka Huśtawka to obiekt religijny używany niegdyś w ceremoniach Bramińskich, a dzisiaj jedna z atrakcji turystycznych Bangkoku. Znajduje się przed wejściem do świątyni Wat Sutat. Wybudowano ją w roku 1784 na rozkaz króla Ramy I. Używano ją do jednej z dwunastu najważniejszych ceremonii religijnych odbywających się co roku. Mnisi huśtali się na niej jako część ceremonii przypominającej hinduską wersję stworzenia świata. Ze względów bezpieczeństwa zaprzestano tej praktyki w roku 1935.

 

 


Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07Obecnie nie ma więcej zdjęć