Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

Wat Arun widziana z łodzi na rzeceTajowie zwą swój kraj Perłą Środkowo-Wschodniej Azji lub Krainą Tysiąca Uśmiechów. Żadne z tych określeń nie jest przesadą. Większość mieszkańców wyznaje Buddyzm, którego filozofia jest integralną częścią codziennego życia i zwyczajów. Tajska codzienność – w porównaniu z naszą – wydaje się prosta i pozbawiona stresów. Wielu Tajów wciąż wykazuje odporność wobec wpływów Zachodu, a ich życie toczy się od lat niezmienionym torem.

Tajlandia to kraj niezwykłej piękności i wprost wymarzone miejsce wypoczynku dla tych wszystkich, którzy swym wakacjom stawiają wysokie wymagania. Przepiękne plaże, egzotyczne zwierzęta, niezwykłe zabytki, pyszne potrawy, dżungla i wielkomiejski zgiełk – to tylko niektóre spośród atrakcji, jakie tutaj czekają.

Ajutaja - Rząd posagów BuddyZdobione złotem świątynie, gigantyczne wizerunki Buddy, uśmiech pięknych Azjatek – taki obrazek nasuwa się każdemu, kto zna Tajlandię tylko ze słyszenia. W rzeczywistości to tylko powierzchnia zjawiska, kraj ten oferuje bowiem znacznie więcej. Przybyszów z różnych zakątków świata zachwyca nie tylko metropolia Wschodu – wspaniały Bangkok, lecz także czyste i rozległe plaże, nieskażona przyroda oraz tajemnicze i piękne lasy deszczowe. Ten kraj, słynący z długiej historii i niezwykłej kultury, śmiało można nazwać sercem południowo-wschodniej Azji.

Zmieniające się kolory i nieustanny ruch – to cechy kraju zwanego niegdyś Syjamem. Dzisiejsza Tajlandia to fascynujący konglomerat różnych kultur, zaś piękno krajobrazu ułatwia zrozumienie mieszkających tu ludzi. Piaszczyste plaże nad Zatoką Tajlandzką i Morzem Andamańskim oddzielają błękitne wody Oceanu Indyjskiego od zielonej dżungli. W głębi kraju fale morskie zamieniają się w fale pól ryżowych, zewsząd otoczonych przez zalesione wzgórza. Srebrzyste rzeki oraz tysiące mieniących się w słońcu strumieni spływają z gór, zasilając wodą ryżowe pola w dolinach. Podstawowe barwy tej krainy to jednak zieleń i pomarańcz – kolor buddyjskich mnichów, których mnóstwo spaceruje po ulicach stolicy.

Doj Intanon - Pagoda krolewskaCała Tajlandia dzieli się na cztery części. Nizina Menamu z królewską stolicą w Bangkoku stanowi serce kraju. To najbardziej zasobny i bogaty w żyzne ziemie region kraju. Dominującym elementem krajobrazu są tam pola obsiane ryżem i warzywami. Całość przypomina wielki ogród, od zachodu otoczony pasmem Tenassirim, wyznaczającym jednocześnie granice z sąsiednią Birmą. W części wschodniej równina Menamu wznosi się nieco, przechodząc płynnie w równinę Korat – drugi, północno-wschodni region kraju, ograniczony od wschodu potężną rzeką Mekong, stanowiącą zarazem granicę z Laosem. Na południowym wschodzie równina Korat przechodzi do Kambodży. Z kolei północny wschód Tajlandii zajmuje najuboższa jej część – bezdrzewna kraina o suchym klimacie, której jedyne bogactwo stanowi architektura i kultura ludowa. Z zachodniej części niziny Menamu wyrasta niczym ogon wąski półwysep, rozszerzający się nieco w miarę zbliżania się do równika. Tę część kraju zwie się po prostu południem, a jej gospodarka i muzułmańska kultura znacznie różni się od buddyjskiej północy. Strzeliste minarety, niczym obserwacyjne wieże górują tam nad plantacjami kauczuku i palm kokosowych.

Ko SamuiNajwiększą różnorodność form krajobrazowych odnajdziemy na północy kraju, niedaleko granic z Laosem i Birmą. Położenie Tajlandii na krańcu łańcucha Himalajów sprawia, że jest to ziemia pełna z jednej strony szczytów, z drugiej zaś – dolin bogatych w rozmaite odcienie soczystej zieleni.

Turyści znają Tajlandię głównie od strony regionów turystycznych, umiejscowionych przede wszystkim wokół wybrzeży. Warto jednak pamiętać, że poza rejonami turystycznymi istnieje też prawdziwa, rolnicza Tajlandia, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą i utrzymują się ze swoich małych poletek.

Przyroda w Tajlandii zróżnicowana jest w zależności od stref klimatycznych. Tropikalne południe porastają gęste i wilgotne lasy. Z kolei Tajlandia północno-wschodnia to najbardziej sucha i jednocześnie najbiedniejsza część kraju. Górzysta i pełna lasów część północna charakteryzuje się najchłodniejszym klimatem w porze zimowej, tam też najlepiej zachowała się pierwotna fauna.

Mapy znajdziesz tutaj.

 

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07Obecnie nie ma więcej zdjęć