Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

Wat Arun widziana z łodzi na rzeceTajowie zwą swój kraj Perłą Środkowo-Wschodniej Azji lub Krainą Tysiąca Uśmiechów. Żadne z tych określeń nie jest przesadą. Większość mieszkańców wyznaje Buddyzm, którego filozofia jest integralną częścią codziennego życia i zwyczajów. Tajska codzienność – w porównaniu z naszą – wydaje się prosta i pozbawiona stresów. Wielu Tajów wciąż wykazuje odporność wobec wpływów Zachodu, a ich życie toczy się od lat niezmienionym torem.

Tajlandia to kraj niezwykłej piękności i wprost wymarzone miejsce wypoczynku dla tych wszystkich, którzy swym wakacjom stawiają wysokie wymagania. Przepiękne plaże, egzotyczne zwierzęta, niezwykłe zabytki, pyszne potrawy, dżungla i wielkomiejski zgiełk – to tylko niektóre spośród atrakcji, jakie tutaj czekają.

Ajutaja - Rząd posagów BuddyZdobione złotem świątynie, gigantyczne wizerunki Buddy, uśmiech pięknych Azjatek – taki obrazek nasuwa się każdemu, kto zna Tajlandię tylko ze słyszenia. W rzeczywistości to tylko powierzchnia zjawiska, kraj ten oferuje bowiem znacznie więcej. Przybyszów z różnych zakątków świata zachwyca nie tylko metropolia Wschodu – wspaniały Bangkok, lecz także czyste i rozległe plaże, nieskażona przyroda oraz tajemnicze i piękne lasy deszczowe. Ten kraj, słynący z długiej historii i niezwykłej kultury, śmiało można nazwać sercem południowo-wschodniej Azji.

Zmieniające się kolory i nieustanny ruch – to cechy kraju zwanego niegdyś Syjamem. Dzisiejsza Tajlandia to fascynujący konglomerat różnych kultur, zaś piękno krajobrazu ułatwia zrozumienie mieszkających tu ludzi. Piaszczyste plaże nad Zatoką Tajlandzką i Morzem Andamańskim oddzielają błękitne wody Oceanu Indyjskiego od zielonej dżungli. W głębi kraju fale morskie zamieniają się w fale pól ryżowych, zewsząd otoczonych przez zalesione wzgórza. Srebrzyste rzeki oraz tysiące mieniących się w słońcu strumieni spływają z gór, zasilając wodą ryżowe pola w dolinach. Podstawowe barwy tej krainy to jednak zieleń i pomarańcz – kolor buddyjskich mnichów, których mnóstwo spaceruje po ulicach stolicy.

Doj Intanon - Pagoda krolewskaCała Tajlandia dzieli się na cztery części. Nizina Menamu z królewską stolicą w Bangkoku stanowi serce kraju. To najbardziej zasobny i bogaty w żyzne ziemie region kraju. Dominującym elementem krajobrazu są tam pola obsiane ryżem i warzywami. Całość przypomina wielki ogród, od zachodu otoczony pasmem Tenassirim, wyznaczającym jednocześnie granice z sąsiednią Birmą. W części wschodniej równina Menamu wznosi się nieco, przechodząc płynnie w równinę Korat – drugi, północno-wschodni region kraju, ograniczony od wschodu potężną rzeką Mekong, stanowiącą zarazem granicę z Laosem. Na południowym wschodzie równina Korat przechodzi do Kambodży. Z kolei północny wschód Tajlandii zajmuje najuboższa jej część – bezdrzewna kraina o suchym klimacie, której jedyne bogactwo stanowi architektura i kultura ludowa. Z zachodniej części niziny Menamu wyrasta niczym ogon wąski półwysep, rozszerzający się nieco w miarę zbliżania się do równika. Tę część kraju zwie się po prostu południem, a jej gospodarka i muzułmańska kultura znacznie różni się od buddyjskiej północy. Strzeliste minarety, niczym obserwacyjne wieże górują tam nad plantacjami kauczuku i palm kokosowych.

Ko SamuiNajwiększą różnorodność form krajobrazowych odnajdziemy na północy kraju, niedaleko granic z Laosem i Birmą. Położenie Tajlandii na krańcu łańcucha Himalajów sprawia, że jest to ziemia pełna z jednej strony szczytów, z drugiej zaś – dolin bogatych w rozmaite odcienie soczystej zieleni.

Turyści znają Tajlandię głównie od strony regionów turystycznych, umiejscowionych przede wszystkim wokół wybrzeży. Warto jednak pamiętać, że poza rejonami turystycznymi istnieje też prawdziwa, rolnicza Tajlandia, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą i utrzymują się ze swoich małych poletek.

Przyroda w Tajlandii zróżnicowana jest w zależności od stref klimatycznych. Tropikalne południe porastają gęste i wilgotne lasy. Z kolei Tajlandia północno-wschodnia to najbardziej sucha i jednocześnie najbiedniejsza część kraju. Górzysta i pełna lasów część północna charakteryzuje się najchłodniejszym klimatem w porze zimowej, tam też najlepiej zachowała się pierwotna fauna.

Mapy znajdziesz tutaj.

 

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Tajskie prawo jazdy w Polsce

Witam, chciałam dopytać się czy zmieniał ktoś tajskie prawo jazdy na polskie i czy było to związane ze zdaniem teorii u nas na miejscu?...> Czytaj więcej
Autor: marggins - 26/03/2019 | 21:09

Biznes w Tajlandii - czy to dobry pomysl?

Jeżeli ma się pomysł i środki, to potencjał na pewno jest spory . Przy czym trzeba pamiętać, że zakładanie biznesu za granicą nie jest...> Czytaj więcej
Autor: Morgani - 13/02/2019 | 12:30

Faktoring?

Cześć! Słuchajcie, mam takie pytanie: korzystał ktoś z Was z usług polegających na faktoringu? Tutaj sobie czytałam ostatnio na ten temat:...> Czytaj więcej
Autor: Morgani - 12/02/2019 | 10:40

Tajlandia z 3 latkiem

Moim zdaniem, tak jak już wcześniej ktoś napisał. Bardzo dobrym miejscem na spędzenie urlopu z dzieckiem będzie Phuket. Oczywiście jest...> Czytaj więcej
Autor: Morgani - 10/12/2018 | 12:09

Wyprawa do Indii w listopadzie

Zastanawiałam się nad wypadem do Indii na urlop, ale ostatecznie wygrała Indonezja i w po powrocie z wakacji moge z czystym sumieniem stwierdzić,...> Czytaj więcej
Autor: Mertel - 16/11/2018 | 5:34Obecnie nie ma więcej zdjęć