Nawigacja w dziale ""

Mapa Strony

Poznaj Tajkę online

HotelsCombined.com - Hotel Price Comparison

Laos

Laos - Pomnik wzorowany na Paryskim Łuku Triumfalnym w centrum stolicy - VientianLaos jest krajem bardzo podobnym do Tajlandii. Laotański język i alfabet niewiele różnią się od tajskiego (może tak jak czeski od polskiego, jeśli nie mniej), a mentalność ludzi też jest bardzo zbliżona. Laos jest jednak o wiele mniej rozwiniętym ekonomicznie krajem, i o wiele mniej otwartym na wpływy Zachodnie.

Stolicą Laosu jest Vientian znajdujący się z pobliżu granicy z Tajlandią, którą wyznacza rzeka Mekong. Ze swoją niską zabudową i senną atmosferą mało przypomina on jednak Bangkok. Drugim co do wielkości miastem i popularnych celem wycieczek turystycznych jest Luang Prabang, miasto na północy kraju, które znane jest z wyjątkowej ilości świątyń i mnichów buddyjskich. Poza tymi dwoma miastami jest jeszcze kilka znaczących ośrodków miejskich, większość kraju pokrywa jednak tropikalna dżungla.

Setki, jeśli nie tysiące kilometrów kwadratowych Laosu są jeszcze nie rozminowane. To smutna pamiątka toczącej się na jego terenie wojny między siłami amerykańskimi i komunistyczną armią Laosu wspomaganą przez Chiny i Wietnam. Wojnę tę Amerykanie i wspierana przez nich armia księcia Laosu przegrali, co doprowadziło do ustanowienia komunistycznego systemu rządów, który utrzymuje się do dzisiaj. Z punktu widzenia turystycznego najwspanialszymi skarbami Laosu są dziewicza przyroda, świątynie buddyjskie, a także pozostałości po wojnie, takie jak niedawno otwarty dla turystów kompleks jaskiń na północy kraju, gdzie przez wiele lat ukrywała się przed amerykańskimi nalotami wielotysięczna armia komunistyczna.

Kambodża

Kambodża - Fragment zdobień w świątyni Bajon w Angkor Wat

Kambodża jest wschodnim sąsiadem Tajlandii i jak to z sąsiadami często bywa, te dwa kraje mają długą historie wojen i konfliktów. W historii najnowszej przysłania je jednak tragiczny okres panowania w Kambodży tzw. Czerwonych Khmerów, czyli skrajnie komunistycznej grupy wspieranej przez Związek Radziecki i Chiny, która sprawowała władzę od 1973 do 1979.

Ich utopijne próby przekształcenia Kambodży w kraj wyłącznie rolniczy, bez własności prywatnej i inteligencji doprowadziły do śmierci milionów mieszkańców oraz zbliżyły kraj do skraju przepaści. O okresie tym opowiada m.in. nagrodzony Oskarem film „Pola śmierci”. Prawdziwe pola śmierci, a także centralne wiezienie z czasów Czerwonych Khmerów - Tuol Sleng w stolicy Phnom Penh, są teraz miejscami odwiedzanymi przez rzesze turystów z całego świata. Nie mogą się one jednak równać popularnością z monumentalnym kompleksem świątynnym Angkor Wat znajdującym się w północno-zachodniej części kraju. To zespół kilkudziesięciu świątyń które, choć w większości zniszczone, przesłaniają swym ogromem i przepychem niemal wszystko co można znaleźć w tej części świata.

Malezja

Malezja - Widok ze szczytu Kinabalu - najwyższej góry Azji Południowo-WschodniejMalezja graniczy z Tajlandią od południa. Jest krajem muzułmańskim i skorzystała w ostatnim dwudziestoleciu z przyśpieszenia gospodarczego, którego doświadczył niemal cały region. Jego najbardziej rozpoznawalnym symbolem są dwie wieże Petronas Twin Towers stojące w stolicy kraju Kuala Lumpur; do niedawna najwyższe na świecie.

Malezja ma do zaoferowania wspaniałe plaże, wyspy i wiele miejsc do nurkowania o światowej sławie. Zachodnia część znajdująca się na Półwyspie Malajskim jest bardziej zindustrializowana, natomiast wschodnia leżącą na wyspie Borneo pokryta jest lasem tropikalnym i przypomina jeden wielki park narodowy. Malezja dzieli Borneo z malutkim krajem Brunei oraz Indonezją.

Singapur

Singapur - Symbol Singapuru - Morski LewSingapur jest jednym z najprężniejszych azjatyckich tygrysów i utrzymuje godne pozazdroszczenie wyniki gospodarcze pomimo kryzysów światowych. Dla turystów Singapur jest jak powiew świeżego powietrza z Zachodu pośród swoich bardziej azjatyckich sąsiadów – wszędzie panuje tu porządek, policja jest wyjątkowo sprawna, a dzielnice mieszkalne przypominają spokojne przedmieścia miast w Anglii.

Wietnam

Wietnam - Słynna zatoka Halong w północnym WietnamieWietnam to jeden z najnowszych azjatyckich tygrysów, który dopiero niedawno przebudził się ze snu, i z szybkim tempie dogania swoich sąsiadów. Natura bogato obdarzyła ten kraj wspaniałymi szczytami górskimi, pięknymi plażami, oraz znaną na całym świecie zatoką Halong  z wyrastającymi z wody skałami. Dwie metropolie Wietnamu: Hanoi na północy, i Miasto Ho Szi Mina na południu tętnią życiem 24 godziny na dobę. Stare miesza się tu z nowym: wielkie inwestycje i nowoczesne projekty budowlane kontrastują z polami ryżowymi uprawianymi przez noszących typowe spiczaste kapelusze farmerów oraz z poszarzałymi bilbordami głoszącymi komunistyczne hasła o równości wszystkich obywateli.

 

 

 

Myanmar / Birma

 


Od roku 1988 krajem rządzi autorytarna junta wojskowa, która nie dopuszcza do wolnych wyborów i cenzuruje media. W ramach wywierania presji, kraje zachodnie od lat stosują embargo wobec Birmy, co spowodowało, że ten kraj, kiedyś jeden z najzamożniejszych w Azji południowo-wschodniej, obecnie zalicza się do najbiedniejszych krajów świata. Niektórzy sugerują, żeby nie odwiedzać go nawet w celach turystycznych, jako że wspiera to pośrednio obecny rząd, jeśli jednak zdecydujemy się na wyjazd jest tam wiele do zobaczenia.

Jako kraj o długiej tradycji Buddyjskiej, Myanmar może pochwalić się tysiącami pięknych świątyń, z których najbardziej atrakcyjne są te w Bagan. Oprócz tego stupa Kyaikiyo mieszcząca się na krawędzi górskiego klifu przyciąga tłumy pielgrzymów. Jeśli podróżowaliśmy wcześniej po innych krajach regionu, to wizyta w Birmie przypomina trochę odwiedziny w skansenie. Jako że jest ona od lat praktycznie zamknięta na wpływy kulturowe Zachodu, trudno będzie nam tu znaleźć wszechobecne u sąsiadów McDonald'sy, a ludzie w większości noszą tradycyjne stroje zamiast T-shirt'ów i dżinsów.


Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Nie pamiętam hasła

Kiedy otworza granice dla turystów

No coś tam się dzieje w końcu......... Phuket jakoś tam otworzyli, trochę ludzi przylatuje, ale część narzeka na brak działającej...> Czytaj więcej
Autor: tomekd - 3/08/2021 | 9:27

Ceny nieruchomości w czasie Covid

Robią ludzie zakupy, różne biznesy wystawiane na sprzedaż, hotele, lokale komercyjne do pożniejszego wynajęcia są kupowane, gdyż są...> Czytaj więcej
Autor: marco - 1/07/2021 | 19:01

Na stałe do Tajlandii

Ernest a to sorki wielkie........ Może niedługo tej nieproszony celebryta pójdzie gdzieś w cholere i będzie można kontynuować plany....> Czytaj więcej
Autor: ernestkwapisz - 14/06/2021 | 2:34

Hotele na kwarantannie

No to miałeś niezłe przeżycie, mnie nie chciałoby się lecieć gdzieś na drugi koniec świata, aby potem kiblować w hotelu przez 2 tygodnie.........> Czytaj więcej
Autor: johny28 - 19/05/2021 | 14:34

Jak z wysyłką paczek DHL z Tajlandii

Witajcie, mam takie pytanie, rozmawiam z jedna firma w kraju uśmiechu, planuje u nich zakup towarów kosmetycznych, ale potrzebne mi jest...> Czytaj więcej
Autor: sebastian28 - 8/05/2021 | 16:07Obecnie nie ma więcej zdjęć