ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

To jest forum dla Polaków mieszkających na stałe w Tajlandii, albo często do Tajlandii przyjeżdżających.

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

Postprzez 21krzys12 » wtorek, 6 kwi 2010, 02:06

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW


Witam serdecznie.

Jestem zainteresowany jedna Tajka. Mieszka ona w Bangkoku. Zastanawia mnie jak wyglada "piramida" urzednicza.
Tzn. Ile czasu zajmnie mi zalatwienie slubu cywilnego (oraz jakie to sa koszty, jakie dokumenty potrzebuje) oraz
Ile czasu zajmnie 'przyszlej zonie' wymiana dokumentow. Paszport, Id card.
oraz Ile sie placi rodzinie odstepnego?

Wiem ze troche odbieglem od tematu, ale prosze o pomoc :)

Chce leciec do niej 24-07-2010 i wrocic juz z nia 08-08-2010. I chcialbym w tym czasie wszystko zalatwic.

Dziekuje z gory za odpowiedz!!!
21krzys12
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 6 kwi 2010, 01:55

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

Postprzez zikohh » wtorek, 6 kwi 2010, 05:14

:) Chcesz to załatwić w 2 tygodnie? No to niezłe wyzwanie.
Z Polski musisz sobie wziąć zaświadczenie że jesteś single, pojechać do ambasady polskiej w Bangkoku żeby na tej podstawie wydali ci angielskie zaświadczenie. Z tym zaświadczeniem musisz jechać do tajskiego ministerstwa spraw zagranicznych tam to przetłumaczyć (mnie zajęło to 2 tygodnie:), idź od razu do naganiaczy w czarnych kurtkach, wyglądają bardziej profesjonalnie, i ministerstwo musi ci to tłumaczenie zatwierdzić.
Jak się sprężysz to możesz to mieć w jeden dzień.
Z tym dokumentem i dwoma świadkami jedziesz do urzędu gminy (?) bierzecie ślub (cały dzień). Tutaj pani urzędnik chciała ode mnie żebym zatwierdził w polskiej ambasadzie to tłumaczenie zaświadczenia wydanego w polskiej ambasadzie, ale w końcu zezwoliła na ślub.
Z aktem małżeństwa znowu z powrotem przetłumaczyć na angielski znowu zatwierdzić przez ministerstwo znowu do ambasady polskiej która wydaje zaświadczenie żebyś mógł w Polsce ten akt małżeństwa 'umiejscowić' będąc w Polsce, wiza 90 dni dla twojej żony i w Polsce już możecie załatwić kartę pobytu na 3 lata zdając przedtem 'egzamin z małżeństwa'.
Nie wiem co do dokumentów, bo my w pewnym momencie mieliśmy dość biurokracji i zdecydowaliśmy że żona zostanie przy swoim nazwisku, żeby oszczędzić sobie kolejnych wizyt w urzędach. Ale jak już załatwicie wizę dla niej to może przyjechać później ty już nie będziesz potrzebny:)
Powodzenia.
zikohh
 
Posty: 35
Dołączył(a): sobota, 30 sty 2010, 15:58

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

Postprzez 21krzys12 » wtorek, 6 kwi 2010, 12:49

Dzieki za odpowiedz :)

Widze, ze niezle jest to wyzwanie :D A tobie 'zikohh' calosc zajela 2 tyg? czy tylko to tlumacznie "zaświadczenia, ze jestes singlem".
U mnie jest jeszcze taka sprawa,ze ja mieszkam od roku z UK... wiec chyba ta sprawa jeszcze bardziej sie skomplikuje ;(

Zikohh a moglbym mi w przyblizeniu napisac jakie to sa koszta? Bo sie moze okazac ze ja pojechalem a tu finansowo nie wydolilem :/

Pozdrawiam :)
21krzys12
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 6 kwi 2010, 01:55

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

Postprzez chillhunter » wtorek, 6 kwi 2010, 13:21

Ja wcale nie musialem isc do MSZ, wg. mojego stanu wiadomosci potzebujesz te zaswiadczenie tylko jezeli chcesz w innym USC brac slub, w Ban Rak w Silom mozesz bez tego zaswiadczenia brac slub, swiadkow tez nie trzeba, ci urzednicy sa swiadkami, (swiadkowie musza byc Tajami) ta tez potrzebujesz zaswiadczenie o zarobkach, tak bylo pare lat temu i jak wiem nic sie nie zmienilo.

Terminu tez nie trzeba robic.

Poczytaj sobie tez. http://www.dopa.go.th/English/servi/serv.htm
chillhunter
 
Posty: 147
Dołączył(a): sobota, 29 sie 2009, 09:50

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

Postprzez 21krzys12 » wtorek, 6 kwi 2010, 13:40

chillhunter napisał(a):Ja wcale nie musialem isc do MSZ, wg. mojego stanu wiadomosci potzebujesz te zaswiadczenie tylko jezeli chcesz w innym USC brac slub, w Ban Rak w Silom mozesz bez tego zaswiadczenia brac slub, swiadkow tez nie trzeba, ci urzednicy sa swiadkami, (swiadkowie musza byc Tajami) ta tez potrzebujesz zaswiadczenie o zarobkach, tak bylo pare lat temu i jak wiem nic sie nie zmienilo.

Terminu tez nie trzeba robic.

Poczytaj sobie tez. http://www.dopa.go.th/English/servi/serv.htm



Dzieki Chillhunter :)

A pamietasz moze, ile czasu to zajelo? Bo zrozumiajem, ze jesli szybko chce sie hajtnac w Tajlandii, to w Ban Rak w Silom potrzebuje tylko moje zaswiadczenie o zarobkach?
Czy moze cos wiecej? I w jakim jezyku msuza byc te dokumenty? Pytam o to poniewaz, ze planuje bezposrednio wrocic do UK.
A jak potem z wyjazdem juz z malzonka?
Ja mieszkam teraz w UK i chcialbym z malzonka wrocic od razu do UK. Czy jest to bezproblematyczne?

Dzieki i pozdrawiam
21krzys12
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 6 kwi 2010, 01:55

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

Postprzez massagewarsaw » środa, 7 kwi 2010, 00:41

tak, w polskim konsulacie trwa pare dni i drogo, w ministerstwie placisz 100 czy 200 baht drozej, i masz to podstemplowane w 2 godziny (w 2005 w tajlandii byly miss universe i cale biuro ogladalo telewizornie, zamiast pracowac). Z tym od razu do urzedu stanu cywilnego, najlepiej takiego, ktory jest obeznany z procedurami dla obcokrajowcow - warto tez zarezerwowac termin.

w konsulacie polskim w londynie zaswiadczenie o zdolnosci do malzenstwa £80 i moze zabrac pare miesiecy - ci sie dopiero obijaja.

mozliwe, ze chillhunter juz mieszkal w bangkoku i procedura jest inna (prostrza)
http://massagethai.info kursy masazu tajskiego warszawa, dom w bangkoku od 200zl/tydzien, 540zl/miesiac
massagewarsaw
 
Posty: 737
Dołączył(a): sobota, 8 sie 2009, 14:18
Lokalizacja: warszawa Bangkok

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

Postprzez chillhunter » środa, 7 kwi 2010, 13:22

ja w tym czasie mieszkalem w Samut Prakan, ale to nie ma z tym nic do czyniena, ty po prostu potrzebujesz "Affirmation of Freedom to Marry",

Jak to masz to zalatwione to mozesz sie zenic, zamiast 2 Tygodni potrzebujez co najmniej 2-3 miesiace.

przeczytaj to sobie co pisze Ambasada PL:

Jedyną formalnością związaną z zawarciem ślubu za granicą przez dwoje obywateli polskich, jak również przez obywatela polskiego zawierającego związek z obywatelem Tajlandii, a załatwianą za pośrednictwem Ambasady jest uzyskanie tzw. „Affirmation of Freedom to Marry", umożliwiającego zawarcie związku małżeńskiego za granicą. Dokument wydawany jest na podstawie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego.

W/w zaświadczenie można uzyskać osobiście we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce lub wydobyć je za pośrednictwem Ambasady. Na podstawie Ustawy z dnia 29.09.1986 roku Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U.86.36.180) wydaje je kierownik Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zamieszkania osoby, której zaświadczenie dotyczy. (Rozdział 8, art. 71 ust.1). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy obywatel polski zamieszkały za granicą nie miał nigdy miejsca zamieszkania w Polsce, nie można ustalić jego ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce lub wyjechał z Polski przed ukończeniem 16 roku życia. Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydaje wówczas Konsul.

Osoby zamierzające uzyskać „Affirmation of Freedom to Marry", przedkładają następujące dokumenty:

paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo;
zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (w okresie jego ważności);
wniosek o wydanie „Affirmation of Freedom to Marry".
Osoby zamierzające uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za pośrednictwem Ambasady RP w Bangkoku oraz osoby, którym zaświadczenie to wydaje Konsul, składają następującą dokumentację:

odpis skrócony aktu urodzenia;
w przypadku osób które zawierały wcześniej związek małżeński - dowód ustania małżeństwa, czyli: odpis skrócony aktu zgonu poprzedniego małżonka, lub odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu lub unieważnieniu, lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu polskiego o unieważnieniu małżeństwa lub ustalającego nieistnienie małżeństwa;
pisemne zapewnienie, o braku znajomości okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa, zgodnie z Art. 54, ust 1, pkt. 2 cytowanej ustawy;
podanie o wydanie zaświadczenia (do właściwego USC lub Konsula w Bangkoku)
OPŁATY KONSULARNE:

Affirmation of Freedom to Marry 1 750 Bath
Wydobycie zaświadczenia z polskiego USC 2 630 Bath
Sporządzenie przez Konsula zaświadczenia
o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego 4 660 Bath


Jezeli idze o odstepne - sinsod, to wysokosc zalezy od statusu spolecznego, wyksztalcenia, jezeli jest rozwodka to nic sie nie placi, Tajowie tez nie placa.

Ja juz rozne rzeczy widzialem, Farang musi przewaznie wiecej placic bo przeciez oni sa bogaci
chillhunter
 
Posty: 147
Dołączył(a): sobota, 29 sie 2009, 09:50

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

Postprzez MrYogi » środa, 7 kwi 2010, 13:57

chillhunter napisał(a):Ja juz rozne rzeczy widzialem, Farang musi przewaznie wiecej placic bo przeciez oni sa bogaci


A z ciekawości to ile to mniej-wiecej wynosi kwotowo ??
:]
MrYogi
 
Posty: 118
Dołączył(a): wtorek, 18 sie 2009, 22:29

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

Postprzez chillhunter » środa, 7 kwi 2010, 15:23

negatywny przyklad: wesele w Udon Thai ona msazystka z full service, on Amerikaner, sinsod 3 000 000BHT. wiesz jak to dlugo trwa liczenie tych pieniedzy.

pozytywny przyklad: ona urzedniczka w Ampohe, on moj szwager, naczelnik stacji kolejowej 150 000 BHT, i 6 Baht zlota, po weselu ktore trwalo od 7 rano do 11 pojechalismy do jubilera i on oddal to zloto, bo je tylko pozyczyl, pieniadze dostali z powrotem, to bylo tylko na pokaz.

inny przyklad: on kierownik dzialu w naszej firmie, ona ze starej chinskiej generacji ktora handluje zlotem, rodzina nalezy do Hi-so, sinsod 10 000 000 ale tez tylko na pokaz. te pieniadze zostaja z mloda para.

Niestety wiekszosc farangow maja zony z barow i placa za duzo, tajowie taka by wzieli jak by im sie duzo do tej zony doplacilo.
chillhunter
 
Posty: 147
Dołączył(a): sobota, 29 sie 2009, 09:50

ZONA TAJKA... ILE CZASU ZAJMUJE SLUB ORAZ WYMIANA DOKUMENTOW

Postprzez 21krzys12 » środa, 7 kwi 2010, 20:13

Dzieki WAM za cenne informacje :) myslalem, ze to bedzie ciut latwiejsze, cos na zasadzie slubu w LAS VEGAS ;) ;)
Zobaczymy co sie z tego "urodzi" :D

Pozdrawiam
21krzys12
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 6 kwi 2010, 01:55

Następna strona

Powrót do Polska w Tajlandii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron