Eksport z Tajlandii - zwrot vatu?

To jest forum dla Polaków mieszkających na stałe w Tajlandii, albo często do Tajlandii przyjeżdżających.

Eksport z Tajlandii - zwrot vatu?

Postprzez Czako » wtorek, 6 wrz 2011, 09:22

Cześć,

Czy macie jakieś doświadczenia w zakresie eksportu towarów z Tajlandii do Polski ?

Czytam na ten temat w internecie ale nie zaszkodzi opinia rodaków, którzy sami zderzyli się naszymi i tajskimi procedurami celnymi.

Czy istnieje możliwość odzyskania vatu za towary kupione na fakturę w Tajlandii i wysłanymi za granicę?

pozdrawiam,

Maciek
http://www.SKOKWBOKBLOG.com - Przeprowadzka do Tajlandii
Czako
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2011, 17:17
Lokalizacja: Bangkok

Eksport z Tajlandii - zwrot vatu?

Postprzez krzysztof s » wtorek, 6 wrz 2011, 18:06

Sprawa jest trochę skomplikowana.
Wg moich doświadczeń, jak wysyłasz towar jako firma (wystawiasz fakturę), to otrzymasz zwrot vatu, ale musisz zrobić deklarację celną, czyli na 100% zapłacisz Vat i cło w PL. Jako osoba prywatna wysyłająca towar zakupiony na fakturę, to chyba zbyt skomplikowane i nieopłacalne, żeby ubiegać się o zwrot Vatu (jeśli akurat nie wylatujesz samolotem i dotyczy to tylko Twojego bagażu). Chodzi o to, że jak chcesz Vat tutaj, to wezmą ci w PL, i odwrotnie... to nie jest EU, ale działa podobnie (WTO sie chyba nazywa)...
wszystko zależy ile i co wysyłasz...
generalnie paczek pocztowych do 2 kg się nie sprawdza w PL (a mnie zdarzyło się wysyłać też 4 kg bez cła i Vatu)...
krzysztof s
 
Posty: 400
Dołączył(a): sobota, 17 paź 2009, 12:12

Eksport z Tajlandii - zwrot vatu?

Postprzez Czako » środa, 7 wrz 2011, 03:06

krzysztof s napisał(a):Sprawa jest trochę skomplikowana.


Ech, wiem...zwłaszcza dla takiego podatkowego nihilisty/anarhisty jak jak.

krzysztof s napisał(a): wszystko zależy ile i co wysyłasz...
generalnie paczek pocztowych do 2 kg się nie sprawdza w PL (a mnie zdarzyło się wysyłać też 4 kg bez cła i Vatu)...


Myślę raczej o większych gabarytach, kontenerach.

Niemniej jednak dzięki za info!

Czy dysponujecie może ciekawymi linkami na te tematy gdzie mógłbym się dokształcić?

pozdrawiam!

MK
http://www.SKOKWBOKBLOG.com - Przeprowadzka do Tajlandii
Czako
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2011, 17:17
Lokalizacja: Bangkok

Eksport z Tajlandii - zwrot vatu?

Postprzez krzysztof s » środa, 7 wrz 2011, 15:41

linków mogą być setki, ale na wstępie proponuję znależć sobie jakąś dobrą firmę spedycyjną , która zajmie się też sprawami celnymi oraz doradzi gratis w podatkach... jak jesteś początkujący i nie z dużej korporacji, to bez tego nie pociągniesz.... może to być firma polska albo tajska, choć wiadomo, że będzie "lekka" różnica w jakości obsługi.... Takie firmy biorą własciwie tytlko za spedycję i obsłuję celną (w pakiecie taniej), ale doradzą też gratis przy okazji :D
krzysztof s
 
Posty: 400
Dołączył(a): sobota, 17 paź 2009, 12:12

Eksport z Tajlandii - zwrot vatu?

Postprzez jackmars » piątek, 9 wrz 2011, 05:15

Z tego co mi wiadomo, jeśli kupujesz w profesjonalnie działającej tajskiej fabryce towar i ona ma licencje eksportera, to sama fabryka ubiega sie u siebie w urzedzie o sprzedaz bez vat, czyli ty otrzymujesz od nich oferte cenny netto, co za tym idzie, nie bedziesz mogł drugi raz od tego samego towaru w Tajlandii oczekiwac zwrotu vat. Oczywiscie kupując na bazarach, czy w małych garażowych wytwórniach firmy te nie mają w dużej części licencji exportera i tutaj już trzeba sporo pokombinować z agencja celna, jak wspomniał Krzysztof, oni często mogą pomóc. Na tyle co zostalo mi kiedys przekazane, podobnie jest w Polsce jeśli wysyłasz towar poza unie europejska, fabryka polska może sprzedac np eksporterowi towar po cenach już bez polskiego vat. Tak przynajmniej miałem kiedyś przekazywana informacje z jednej firmy, sam jednak tego nie sprawdziłem w Polsce. Powodzenia w doświadczeniach....... :D
www.pandanus.pl licencjonowany przewodnik polskojezyczny w Tajlandi
jackmars
 
Posty: 110
Dołączył(a): czwartek, 14 maja 2009, 12:45
Lokalizacja: Bangkok, Tajlandia

Eksport z Tajlandii - zwrot vatu?

Postprzez Czako » piątek, 23 wrz 2011, 10:30

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!
http://www.SKOKWBOKBLOG.com - Przeprowadzka do Tajlandii
Czako
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2011, 17:17
Lokalizacja: Bangkok


Powrót do Polska w Tajlandii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości