Banki, ceny

To jest forum dla Polaków mieszkających na stałe w Tajlandii, albo często do Tajlandii przyjeżdżających.

Banki, ceny

Postprzez auroraaa » poniedziałek, 3 sty 2011, 02:26

Witam,

Wybieram sie do Bankoku na 7 miesiecy. Mam wiele pytań dotyczących głównie kwestii ogranizacyjnych.

1. Czy nie majac dokumentu potwierdzajacego staly pobyt w Tajlandii (bede na podstawie wizy) bede mogla otworzyc konto w banku?

2. Ceny zywnosci - czy 2500Baht wystarczy na miesieczne wyzywienie, biorac pod uwage fakt ze w pokoju ktory wynajmuje nie ma kuchenki, wiec wiekszosc posilków bede kupowala w restauracjach?

3. czy 18 000 baht za pokoj 50sqm to duzo czy malo (okolice Emerald Budda):) ?

Bardzo dziekuje za odpowiedzi! Alexandra
auroraaa
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sty 2011, 02:18

Banki, ceny

Postprzez stankuten » poniedziałek, 3 sty 2011, 04:39

Czesc. Od 3 lat w Tajlandi, wiec mam troche doswiadczenia. Niewykluczone jednak, ze inni wiedza wiecej na ten temat. Oto moja opinia:
1. Czy nie majac dokumentu potwierdzajacego staly pobyt w Tajlandii (bede na podstawie wizy) bede mogla otworzyc konto w banku?
W lokalnej walucie (Baht) nie ma zadnego problemu. W obcej walucie-kazdy bank ma swoje reguly i przepisy.

2. Ceny zywnosci - czy 2500Baht wystarczy na miesieczne wyzywienie, biorac pod uwage fakt ze w pokoju ktory wynajmuje nie ma kuchenki, wiec wiekszosc posilków bede kupowala w restauracjach?
Mieszkam tutaj z zona i 2 500 Bahts wystarcza nam na tydzien.

3. czy 18 000 baht za pokoj 50sqm to duzo czy malo (okolice Emerald Budda):) ?
Raczej drogo. Znalazlbym chyba sporo taniej.

Powodzenia.
Stan & Pam
stankuten
 
Posty: 55
Dołączył(a): środa, 1 wrz 2010, 14:53
Lokalizacja: Montreal, Canada i Pattaya, Thailand

Banki, ceny

Postprzez Vit » wtorek, 4 sty 2011, 11:48

To ja z tymi "innymi doświadczeniami" odpowiem:

1. Nie otworzysz konta w banku na wizę turystyczną, wypada mieć choć studencką albo biznesową,

2. 2500 THB to około 80 THB / dziennie. Nawet jedząc tanie jedzenie na ulicy nie jesteś w stanie
normalnie się odżywiać w mieście jakim jest Bangkok, prędzej nabawisz się jakiejś choroby, tak
jak pisze Stan, to kwota na tydzień dla dwóch osób, które choć połowę posiłków przygotowują
sami (tajskie jedzenie urozmaicone jedzeniem dla białasów). Jedna osoba w restauracjach ulicznych,
czyli 30-40 THB / posiłek + jakiś owoc ze 2x dziennie + woda, i już robi się 150 THB /dziennie przy
dość marnej jakości posiłkach, czyli 5000 THB w miesiącu.. bez jakichś zachcianek, ale z kanapką
2x w tygodniu, dobrą sałatką czy jakimś kotletem robi się nam lekko 8000 THB w miesiącu.

3. Wszystko zależy od standardu mieszkania, za tę cenę powinno to być mieszkanie przynajmniej
z basenem i siłownią, drewniane klepki na podłodze, aneks kuchenny, ładny widok z okna, wanna
w łazience. Lepiej wynająć coś za 7-8k i przeznaczyć resztę na lepsze jedzenie i przyzwoite życie,

Generalnie to dziwna dysproporcja między jedzeniem za 2,5k a mieszkaniem za 18k.. gdyby było
odwrotnie to bym się też zdziwił, ale pewnie mniej ;) Choć słyszałem, że teraz w Polsce wszyscy
kupują w "Biedronce".. brr..
Avatar użytkownika
Vit
 
Posty: 254
Dołączył(a): niedziela, 9 sie 2009, 13:49
Lokalizacja: Bangkok

Banki, ceny

Postprzez auroraaa » wtorek, 8 mar 2011, 02:39

Hej!

Bardzo dziękuje!
1. co do banku to jeszcze nie wiem jaki rodzaj wizy bede miala - praca dla organizacji miedzyn.

2. Juz skorygowalam wydatki: 12 000/ miesiecznie na jedzenie lekko :)

dzieki! Ola
auroraaa
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sty 2011, 02:18

Banki, ceny

Postprzez massagewarsaw » wtorek, 8 mar 2011, 11:20

poniewaz bedzie zarabiac, to stac cie na kilkaset baht dziennie na jedzenie, srednio 200.

pokoj 50m to bardzo duzy na jedna osobe, lepiej apartment z wlasna lazienka, kuchnia i pralka. 5-10k.

przy zarobkach miedzynarodowych bedziesz mogla sobie pozwolic na weekendowe wypady, wycieczki - i nadal bedziesz w stanie odlozyc.
http://massagethai.info kursy masazu tajskiego warszawa, dom w bangkoku od 200zl/tydzien, 540zl/miesiac
massagewarsaw
 
Posty: 737
Dołączył(a): sobota, 8 sie 2009, 14:18
Lokalizacja: warszawa Bangkok

Banki, ceny

Postprzez auroraaa » wtorek, 8 mar 2011, 15:36

Hej!

pokoj to wlasciwie mieszkanie 2 pokojowe z kuchnia. nie wiem czy jest pralka. wiem, ze w budynku jest pralnia, silownia, 24h security itd. to mieszkanie jest w hotelu, w ktorym mieszkaja inni pracownicy tej organizacji, wiec uznalam to za dobra monete :)

co do jedzenia to poczatkowo mialam mgliste pojecie - teraz, dzieki postom - jest zdecydowanie lepiej :)

dzieki!
auroraaa
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sty 2011, 02:18

Banki, ceny

Postprzez massagewarsaw » wtorek, 8 mar 2011, 15:53

jesli jest to hotel, to dobra cena, chociaz wynajmujac apartament za np 8k oszczedzasz 10k miesiecznie, czyli 60k w czasie calego pobytu.

w hotelu prad, woda i internet powinny byc w cenie, wynajmujac apartament oplaca je sie osobno (czasami po wyolbrzymionym przeliczniku, np 2-3 razy wiecej, niz placi wlasciciel apartamentu).

wez pod uwage odleglosc zamieszkania od pracy
http://massagethai.info kursy masazu tajskiego warszawa, dom w bangkoku od 200zl/tydzien, 540zl/miesiac
massagewarsaw
 
Posty: 737
Dołączył(a): sobota, 8 sie 2009, 14:18
Lokalizacja: warszawa Bangkok

Banki, ceny

Postprzez auroraaa » wtorek, 8 mar 2011, 16:53

Prcodawca oferuje darmowy van, ktory bedzie mnie zawozil i przywozil z pracy. odleglosc od pracy to 5 min samochodem. co do cen pradu i wody musze sie upewnic....
auroraaa
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sty 2011, 02:18

Banki, ceny

Postprzez rewola » środa, 9 mar 2011, 04:05

Czesc,

Mozesz powiedziec o jakim hotelu mowisz? Na jak dlugo przyjezdzasz?

Ja podobnie jak ty pracuje w Tajlandii dla firmy, tak wiec jak potrzebujesz jakiejs informacji to pisz.
Dowiedz sie rowniez kto bedzie negocjowal kontrakt z hotelem / serviced apartments? Czy to Twoja firma, czy sama musisz sobie wszystko organizowac czy bedziesz miala lokalna agencje ktora Ci pomoze? To jest dosyc istotne, ceny tutaj sie roznia w zaleznosci kto negocjuje i jak. W cene wynajmu mozna praktycznie wszystko wlaczyc,lacznie z klima ktora stanowi tutaj najwiekszy rachunek.

Co do zmywarki sie nie martw ;) Jak bedziesz w serviced czy w hotelu to pani bedzie codziennie do Ciebie przychodzila i zmywala, sprzatala i scielila wyrko ;) Oczywiscie wszystko zalezy od tego ile firma moze przeznaczyc na zakwaterowanie.
rewola
 
Posty: 52
Dołączył(a): środa, 19 maja 2010, 14:04
Lokalizacja: Bangkok

Banki, ceny

Postprzez auroraaa » środa, 9 mar 2011, 21:21

w moim przypadku było tak, ze dostałam listę wolnymi pokojami w wynajmowanych przez nich hotelach i musiałam podjąc decyzje (bardziej na zasadzie czy chce w spokojniejszej czy glosniejszej okolicy).

moj hotel jest na Rama 8 Bridge (Krung Thonburi) Arun Ammarin Rd.Bang Yi Khan, Bang Phlat,Bangkok 10700 (cokolwiek to znaczy).

jezeli juz rozmawiamy o njapotrzebniejszysz rzeczach to mam pytanie dotyczace wtyczek :) mam wtczke polska, niemiecka i amerykanska - ktorakolwiek ma zastosowanie w Tajlandii? :))))
auroraaa
 
Posty: 10
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sty 2011, 02:18

Następna strona

Powrót do Polska w Tajlandii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość