Kilka pytań o życie w Tajlandii przed decyzją wyjazdu.

To jest forum dla Polaków mieszkających na stałe w Tajlandii, albo często do Tajlandii przyjeżdżających.

Kilka pytań o życie w Tajlandii przed decyzją wyjazdu.

Postprzez blazkowicz » czwartek, 26 mar 2015, 01:58

Czesc! jako że już od dłuższego czasu jestem znużony życiem w Polsce, ludźmi, wyścigiem szczurów, klimatem itp itd zacząłem na poważnie myśleć o wyniesieniu się w niedalekiej przyszłości z tego kraju na dobre. Nie jestem osobą która ma potrzebę piąć się po szczeblach korpy "po trupach do celu", raczej wolę się skupiać na celebrowaniu życia codziennego, tak więc większa część Europy odpada. 3 lata temu zafascynowałem się Tajlandią i zobaczyłem, że są stosunkowo "łatwe" warunki życia dla europejczyków (dostęp do pracy nauczyciela, niedrogie koszty utrzymania) i teraz myślę o urzeczywistnieniu tej fascynacji, ale zanim zacznę myśleć w pełni poważnie o przeniesieniu się, nurtuje mnie kilka rzeczy i mam nadzieję, że znajdą się osoby mieszkające tam już jakiś czas będące w stanie wiarygodnie odpowiedzieć mi na nie:

I. Odnośnie wizy:
1. Czy po pewnym czasie pracy/mieszkania w Tajlandii, jest możliwe uzyskanie wizy dłuższej niż 12mies?
2. Czy jest możliwe uzyskanie obywatelstwa?
3. Czy do uzyskania wizy jest potrzebne złożenie zaświadczenia o niekaralności lub coś w tym stylu? (wydaje się naturalne że tak, bo na co im ex-przestępcy, ale nigdzie nie wspominają o tym?)
4. Czy wiza to tylko formalność? Czy zdarza się, że nie udzielają z jakichś powodów?

II. Odnośnie życia:
4. Gdzie najlepiej zamieszkać w Tajlandii? (skupiając się na najtańszym utrzymaniu / największej szansy na zatrudnienie?) - ale żeby działo się tam coś, nie totalna wioska.
5. Czy jako osoba alergiczna/o jasnej karnacji, powinienem obawiać się tamtejszego słońca/klimatu?

III. Odnośnie pracy - tu dodam, że patrzę przez pryzmat dosyć pozytywny gdyż, czytałem że dla tajlandczyków wygląd jest bardzo ważny (a reprezentuję klasyczny europejski wygląd - schludny, niebieskooki, wysportowany, blond):
6. Czy z poziomem angielskiego B2/C1 bez doświadczenia w nauczaniu, jest duża szansa na zdobycie pracy nauczyciela w szkole?
7. Czy z poziomem C1/C2 i certyfikatami jak FCE, bez doświadczenia w nauczaniu dorosłych, jest możliwość/duża szansa zdobycia pracy wykładowcy uniwersyteckiego, lub pracy w szkole językowej uczącej osoby dorosłe?
8. Czy po pewnym czasie mieszkania w Tajlandii, jest szansa zdobycia pracy innej (nie fizycznej), niż nauczyciel ang? (np. jako marketingowiec/obsługa/przedstawiciel w firmie handlującej z zachodem?) Czy raczej niechętnie przyjmowani są do firm obcokrajowcy?
9. Czy w Tajlandii do pracy, wymagają zaświadczenia o niekaralności? Czy będę musiał co 6mies jeździć i je uaktualniać jak w Polsce?
10. Czy żyjąc i pracując w Tajlandii dłuższy czas (np 30lat), jest możliwość zabezpieczenia się na starość? (tj. emerytura/ubezpieczenie)
11. Czy kobieta posiadająca pełne wykształcenie medyczne, ma szansę zdobycia pracy w Tajlandzkim szpitalu/klinice, czy raczej to robota tylko dla lokalnych?

To chyba tyle, mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie udzielić mi odpowiedzi przynajmniej na niektóre pytania : )
blazkowicz
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek, 26 mar 2015, 01:07

Kilka pytań o życie w Tajlandii przed decyzją wyjazdu.

Postprzez flintstone » czwartek, 26 mar 2015, 15:10

Postaram się odpowiedzieć na część twoich pytań, pomimo tego, że tam nie mieszkam na stałe...
I
1.Prawie że nie. Tajlandia ma system podobny do USA, jeżeli chodzi o zezwolenie na pobyt stały, ale dają tyko parę tysięcy pozwoleń rocznie i wymagają zdanie egzaminu z języka tajskiego.
2. nie
3. do jakiej wizy? Do turystycznej nie, long stay dla 50+ tak, innych nie wiem.
4 Na ogół to formalność, ale to też zależy od wizy.
Nie zapomnij o tym, że musisz mieć pozwolenie na pracę, co nie ma nic wspólnego z wizą!!!

4..Najtaniej na wsi = totalnym zadupiu. Najdrożej w BKK i miejscach turystycznych. Pracę dla nauczyciela, jeżeli się zakwalifikujesz i masz odpowiednie papiery znajdziesz w każdym większym mieście.
5. Alergia ma chyba niewiele wspólnego z klimatem czy słońcem, ale klimat się bardzo różni, zależnie od rejonu. Jak znosisz temperatury i wilgoć?
6-7 nie wiem, ale poziom angielskiego (i jego nauczania) w Tajlandii jest tragiczny.
8. Szansa jest, ale musisz mieć pozwolenie na pracę, o które stara się pracodawca. Jest też lista zawodów "zakazanych" dla obcokrajowców... Dobry, kulturalny fachowiec znajdzie pracę.
9. Zależy od pracodawcy
10. Tylko prywatne zabezpieczenie. Nawet Tajowie nie mają emerytur, tylko ci na państwowych posadach...
11 Dobra specjalistka, z dobrym angielskim - prawdopodobnie tak
flintstone
 
Posty: 79
Dołączył(a): czwartek, 6 sie 2009, 17:30

Kilka pytań o życie w Tajlandii przed decyzją wyjazdu.

Postprzez blazkowicz » czwartek, 26 mar 2015, 18:41

I.
3. Chodzi o wizę non-immigrant - jak już udałoby mi się znaleźć pracę.
4. Chodzi o wizę 12mies, j.w.
*Pozwolenie o pracę? O tym nie słyszałem, mógłbyś coś więcej na ten temat napisać, o co chodzi, jakie wymagania, czy ciężko ją dostać, czy to też formalność raczej?

II.
5. Wysokie temp uwielbiam, z wilgocią chyba też nie mam problemu
6. Ktoś inny może da radę odpowiedzieć ?
7. j.w?
8. Czyli rozumiem że schemat wyprawy by wyglądał tak:
- zdobywam wizę turystyczną 90dni
- szukam pracy
- pracodawca załatwia pozwolenie o pracę + wizę 12mies non immigrant?
I tak co roku?
9. Czyli rozumiem że lepiej mieć. A częściej wymagają, czy nie wymagają? Bo jeździć co chwile do PL po zaświadczenie to trochę problem...

*Czyli jeśli chciałbym żyć w Tajlandii na emeryturze, to musiałbym żyć w pełni ze swojego zabezpieczenia finansowego.
A w kwestii wiz na starość (bo wiem, że long stay wymaga potwierdzenia zabezpieczenia finansowego), to da radę żeby żyć na wizie turystycznej-3 mies, potem wyjeżdzać np. do kambodży na 1 dzien i wracać spowrotem? I tak przez np 20-30 lat?
blazkowicz
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek, 26 mar 2015, 01:07

Kilka pytań o życie w Tajlandii przed decyzją wyjazdu.

Postprzez flintstone » piątek, 27 mar 2015, 09:04

Pozwolenie na pracę raczej nie jest formalnością. Trudno dostać bez kontaktów i "smarowania". Tanio dla pracodawcy też nie jest - musi zatrudniać 4 Tajów na 1 pozwolenie dla białego. Tajowie muszą zarabiać minimum 9000 Bahtów miesięcznie, a przede wszystkim pracodawca musi od tej kwoty odprowadzać "zus" i podatek.
8. Ja bym tak to zrobił, ale o wizę musisz starać się tu, w Polsce. Tak, co roku...
9. Raczej nie wymagają, a zaświadczenie można chyba załatwić przez konsulat.

Stosowany sposób na pobyt 1/2 roczny to wyrobienie 2 wiz turystycznych, 60 dniowych.
Wjazd do Tajlandii na jednej wizie,
zanim ona się skończy wizyta w Immigration i przedłużenie pobytu o 30 dni (koszt jakieś 100zł),
zanim te 30 dni się skończą, Visa run do najbliższego kraju i powrót do Tajlandii na drugiej wizie.
Teraz, zanim ona się skończy, powtórka z Immigration,
Ale teraz trzeba wrócić do Polski i wyrobić nowe wizy.
flintstone
 
Posty: 79
Dołączył(a): czwartek, 6 sie 2009, 17:30

Kilka pytań o życie w Tajlandii przed decyzją wyjazdu.

Postprzez blazkowicz » piątek, 27 mar 2015, 12:27

Czyli takie szybkie podsumowanie wydatków miesięcznych zakładając - jutro wyjeżdzam:
Przyjmuję koszt utrzymania jednej osoby ok:
- przyzwoita mała kawalerka na niedalekiej prowincji większego miasta, jedzenie, rachunki - 20000baht?
- Składka ubezpieczeniowa w PL - 3000baht
- Dodatki - 2500baht (np nowy laptop co 5 lat)
- Visa runy/wizy na starość itp - 1500baht (15k rocznie)
Co daje mi średnio 27k bahtów/mies, zarobki w czasie produktywnym nie przekroczą pewnie 30k (40k jako doświadczony nauczyciel później), a trzeba pomyśleć o utrzymaniu na emeryturze, lekach itp itd.

I. Za młodu:
1. Biorę wizę turystyczną na 60dni jednego wjazdu za 250zł
2. Na miejscu szukam pracy nauczyciela (aplikuję przez ajarn.com) - czy tam też potrzeba znajomości i smarowania, czy idzie dostać?
3. Dostaję pracę - pracodawca załatwia mi Pozwolenie o pracę i wizę Non immigrant na 12mies - opłaty ponoszę ja, czy pracodawca?
I punkt 3 tak w kółko, aż do 50tki/60tki - zakładając, że przyjmują do pracy seniora z doświadczeniem.
Kiedy kończy mi się umowa - szukam kolejnej roboty, żeby mieć ciągłość - czy wtedy muszę i tak wracać do PL i wszystko od nowa? Czy mogą mi przedłużyć na miejscu o kolejne 12mies?

II. Na starość - zakładając, że nie będę miał odłożonej kwoty, która pozwoli mi na Wize seniora na stałe:
4. Wracam do PL na jeden dzień, wyrabiam dwie wizy 60 dniowe po 250zł każda
5. Jadę na tej pierwszej do Tajlandii, po 60 dniach przedłużam na 30dni za 100zł
6. Po 30 dniach Visa run do Kambodży i ponownie pkt 5
7. A potem? Czy od nowa muszę pkt 4-6 włącznie z powrotem do PL po wizy? Czy da się to załatwić na miejscu w ambasadzie, albo na granicy robiąc kolejny Visa run?

I pytanie - czy wszystko się zgadza? Czy powiedzmy jest to plan do zrealizowania w praktyce, czy raczej tylko teoretycznie?
blazkowicz
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek, 26 mar 2015, 01:07


Powrót do Polska w Tajlandii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości

cron